reklama

Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Vzrostlá zahrada má úplně jinou podobu než mladá zahrada. Všeobecně zahrady založené před třemi a více lety potřebují jinou péči než čerstvě osázené zahrady. Trávníky může být nutné znovu osít, stromy mohou vyžadovat prořezání, a také bude jistě zapotřebí dostat nějaké živiny do půdy. Víte však, jak z dlouhodobého hlediska pečovat o již založenou zahradu, aby i po spoustě uplynulých let (klidně i dvaceti), vypadala stejně krásná jako při založení? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než mladá zahrada (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzrostlá zahrada 

Vzrostlá zahrada se mění. Pozorujte ji. Nalezení rovnováhy totiž spočívá v tom, že se budete starat o to, abyste viděli změny ve vaší zahradě. Mladá zahrada si může dovolit jisté nerovnosti z důvodu toho, jak ji rostliny teprve vyplňují. Jamile je však zahrada zralá, vyplatí se ji pozorovat a hlídat si, které rostliny potřebují ořezat, nebo zcela odstranit, a jaké oblasti by mohly mít prospěch z dalších rostlin. Některé rostliny s krátkou životností bude třeba nutné vyměnit. Kontrolujte proto, zda rostliny na vaší zahradě pokryly všechna roční období. Snažte se, aby výsadby byly rozmanité a rostliny zahradu zdobily květinami, bobulemi nebo zimními barvami. 

Údržba zavlažování vzrostlé zahrady 

Žádný zavlažovací systém, dokonce ani ten nejmodernější a chytrý, není zcela spolehlivý. A proto jej pravidelně kontrolujte, obzvláště postřikovače, které jsou nad zemí a mohou se snadno poškodit nebo nesprávně nasměrovat. V případě potřeby vyměňte rozprašovací hlavy a odstraňte všechny překážky, které blokují rozstřikovací trysku. Nastavte je tak, aby nestříkaly na stěny, chodníky nebo silnici. I systémy kapkové závlahy potřebují pravidelné dolaďování. Zkontrolujte je proto od ventilu až po konec zavlažovacího potrubí, zda nedochází k únikům nebo k ucpání. Podle potřeby je vyměňte nebo odblokujte. Tato kontrola by měla probíhat alespoň jednou měsíčně.  

Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat

Odstraňování plevele v dospělé zahradě 

Bez ohledu na to, zda zahrada byla čerstvě osázena, nebo tu je již léta, neobejdete se také bez pravidelného odstraňování plevele. Tam, kde je problém s plevelem nebo invazivními rostlinami, pak možná stojí za zvážení i další speciální péče, která by přes zimu tyto rostliny potlačila. 

Zdravá zahrada i po letech 

Aby byla vaše zahrada zdravá i po letech, je nutné o ni řádně pečovat. Klíčem k tomu je přitom zdravá půda. V průběhu času se totiž může půda vyčerpat. Mohou za to mnohdy i špatné postupy údržby, včetně přehnojování, používání pesticidů a herbicidů, používání foukače listí a podobně. Pro zlepšení stavu půdy na zahradě je dobré každé jaro před výsadbou doplnit záhony koňským hnojem. Dobré je také půdu mulčovat. A pokud se potřebujete zbavit těžké půdy, pomoci vám v tom může pomalé přidávání vápníku po několik let. Pro doplnění živin pak existuje hned celá řada dalších nástrojů.

Trávníky v zahradě, která má již svá léta 

Trávníky postupem času zhutní a tráva na nich může po letech vykazovat známky stresu. Zhutnění poznáte tak, že do trávníku nemůžete zapíchnout kolík. V tom případě je dobré trávník provzdušnit. Pomoci může i kompost. Holá místa, žloutnoucí místa, místa s plevelem nebo mechem a jinými rostlinami, je samozřejmě nutné řešit. Mech sice můžete odstranit hráběmi, ale základní řešení je v tomto případě spojeno především s uzdravením půdy.

Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat

Péče o dospělé stromy 

Péče o stromy se liší v závislosti na klimatu i lokalitě. Důležité je především správný způsob zalévání. Většině stromů prospívá občasné hluboké zavlažování během vegetačního období. Vhodné je hlavně pomalé uvolňování vody. 

Prořezávání stromů 

Dospělým stromům prospívá pečlivé prořezávání, aby se koruna stromu otevřela více světlu, což druhotně umožní proudění vzduchu. Prořezávání může být velmi efektivní, zvláště v případě, když chcete předvést krásnou strukturu stromu nebo vrstvy vysazené pod ním. Neprořezávání stromů může mít za následek změnu prostředí vaší zahrady z dlouhodobého hlediska. A to třeba i v tom, že zatímco keře mohou v prvních několika letech po výsadbě dostat dokonalé množství slunce, o 10 let později stromy vyrostou a bez prořezání vytvoří prostředí, které je pro keře příliš stinné. Ideální proto je, když je kvůli tvaru a velikosti budete pravidelně prořezávat. Vyberte si však k tomu chvíli, kdy jsou v klidu. 

A jak je to s prořezáváním keřů?  

Špatné prořezávání keřů a živých plotů patří k nejčastěji viděným problémům na letitých zahradách. Obecně se osvědčené postupy prořezávání keřů zaměřují především na zvýšení cirkulace světla a vzduchu. To je totiž klíčové pro zdraví rostlin i pro kontrolu jejich velikosti a tvaru. Pokud se u vašich dospělých keřů (v důsledku neustálého stříhání) vytvoří mrtvě vypadající střed větviček, zkontrolujte svou techniku prořezávání. Situaci můžete vyřešit pomocí vytvoření selektivního okénka, které provedete u vybraných keřů ručním prořezávačem po prořezání (protože to zvýší cirkulaci světla a vzduchu). Funguje to i preventivně. 

Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky

Dělení a přesazování trvalek  

Několik let po výsadbě může některým trvalkám prospět, když je přesadíte, nebo rozdělíte. Ty s krátkou životností nebo také ty, které jsou poškozené, je dobré je čas od času vyměnit (cca po 4–5 letech). Při dělení trvalek můžete také odstranit kořeny všech plevelů, které se do nich zapletly. Trvalky, které jste rozdělili, můžete pak zasadit do jiných oblastí zahrady nebo je dát svým přátelům nebo sousedům. Pokud jde o rostliny s krátkou životností, vyměňte je za nové. Za nové vyměňte i ty rostliny, které se začnou ve vaší zahradě šířit agresivně formou trsů nebo samovýsevem. Některé totiž mohou konkurovat ostatním. Občas je proto nutné zasáhnout, abyste na své zahradě zachovali kýženou rozmanitost. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; houzz.com; thespruce.com; finegardening.com

Publikováno: 27. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová