reklama

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Pěstování okrasných dřevin je stejně oblíbené jako pěstování jiných okrasných rostlin, zeleniny nebo drobného ovoce. A protože každá dřevina chce své, i skalníky chtějí správnou péči, půdu a podnebí. Jsou to ale vcelku nenáročné dřeviny, které vám budou na zahradě nebo okolo domu dělat radost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování okrasných dřevin typu skalník je snadné i pro začátečníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování okrasných dřevin

Pěstování okrasných dřevin je zajímavý koníček, který nám dovolí seznámit se s netradičními druhy rostlin, které většinou nejsou v naší domovině původní, ale dokážou se našim podmínkám přizpůsobit. Tropické dřeviny budou nejčastěji náchylné na teploty pod bodem mrazu, ale nalezneme mezi nimi otužilce, kteří bez obtíží přežívají i silné mrazy. Jedním z takových zástupců je i skalník. Sympatická dřevina, která má téměř univerzální využití.

Skalník (Cotoneaster)

Skalníky jsou stálezelené nebo opadavé keře bez trnů. Občas se vyskytují i jako malé vícekmenné stromy. Rostlina pochází z oblastí Asie, ale zdomácněla i v Evropě. Roste ve vyšších horských oblastech, ve smíšených lesích a na sušších půdách. Skalníky patří k velice často pěstovaným okrasným dřevinám s nízkými nároky a univerzálním využitím. Rod zahrnuje cca 250–400 druhů. V přírodě je naleznete převážně na severní polokouli. Nejčastěji roste v Asii, severní Africe, v Evropě pak ve Středomoří.

Skalníky obvykle kvetou od května do června bílými nebo růžovými květy. Po odkvětu rostlina tvoří drobné malvičky, které jsou velmi dekorativní, bohužel však nikoliv jedlé. Na podzim se listy zbarvují dočervena, ale také do nápadných žlutých, oranžových, červených nebo červenohnědých barev. Květy jsou oblíbené u opylujícího hmyzu, plody zase hojně konzumují ptáci.

V Česku jsou původní dva druhy skalníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V Česku jsou původní dva druhy skalníku

Skalník vytváří vitální koberce, které dokáží nahradit trávník. Bez obtíží pokryje nevzhledné svahy hustým neprostupným kobercem, a rovněž vás upoutá ve skalkách. Pěkně vypadá v podrostu okrasných dřevin. V nádobách nebo květináčích zkrášlí terasy, balkony a střešní zahrady. Můžete jej kombinovat s rozchodníky, růžemi i koniferami. Je vhodný do městských i venkovských zahrad.

Hlavním zdrojem jejich estetického účinku jsou listy
Hlavním zdrojem jejich estetického účinku jsou listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo některých druhů skalníků lze využít v řezbářství
Dřevo některých druhů skalníků lze využít v řezbářství (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skalník patří k vděčným a nenáročným rostlinám při pěstování okrasných dřevin, které i při základní péči vydrží na jednom stanovišti několik let. Bez problémů roste v polostínu, ale daří se mu i na slunných stanovištích, kde může být kvetení dokonce ještě o něco intenzivnější a tvorba pestrých bobulí bohatší.

Skalníkům vyhovují téměř všechny typy zahradních půd. Nevadí mu na živiny chudé, písčité půdy a nic nemá ani proti humóznějším půdám. Co je ale důležité, půdy musí být dobře propustné, proto se při těžších zeminách vyplatí zrealizovat kvalitní drenážní vrstvu. Skalníky mají dvojí typ větviček: prodlužovací, které zajišťují růst, a zkrácené, nesoucí květy a plody. 

Jsou to stálezelené nebo opadavé beztrnné keře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jsou to stálezelené nebo opadavé beztrnné keře

V Evropě nalezneme několik původních druhů skalníků – skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus), skalník černoplodý (Cotoneaster laxiflorus) a několik zástupců série Racemiflori. První dva uvedené rostou i v České republice. Vyskytují se roztroušeně na skalách, ve skalnatých kaňonech velkých řek, nízkých výslunných křovinách a světlých lesích. Skalník rozkladitý v české krajině intenzivně zplaňuje.

Skalníky jsou odolné vůči zakouřenému průmyslovému prostředí, jsou dlouhověké, dobře snášejí sucho i chlad a mnohé též seřezávání či okus. 

V asijských zemích jsou mnohé druhy skalníků součástí tradiční lidové medicíny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V asijských zemích jsou mnohé druhy skalníků součástí tradiční lidové medicíny
  • Skalník Dammerův a skalník drobnolistý se při pěstování okrasných dřevin používají jako půdopokryvné rostliny a jako náhrada trávníku, hodí se i při zakládání skalek či vřesovišť. 
  • Skalník mnohokvětý, vrbolistý, Watererův, lesklý, puchýřnatý a další lze pěstovat samostatně, či ve skupinách jako parkové solitéry.

Při pěstování okrasných dřevin můžeme většinu z nich množit semeny nebo řízky, u plazivých zakořeňujících druhů též odkopky. 

Nejčastěji se projevující chorobou při pěstování okrasných dřevin, a zejména skalníků je bakteriální spála růžovitých. Spálu způsobuje  Micrococcus amylovorus. Tento patogen je považován za nejdestruktivnější bakteriální onemocnění čeledi růžovitých. Na rostlinách se projevuje vadnutím a odumíráním květů, listovou spálou, spálou plodů, usycháním a odumíráním vegetačních vrcholů (hákovité ohýbání letorostů) a větví.

Pěstování okrasných dřevin v sobě skrývá spoustu tajemství. Spojením skalníků s dalšími druhy okrasných dřevin ale získáte neobyčejně zajímavou kompozici odolných rostlin, která vaše zahrady rozzáří a zkrášlí.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 30. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová