reklama

Děti zahradničí a pěstují rády, je nutné je k tomu ale vést

Práce na zahradě je pro mnoho z nás osvěžující a poskytuje nám zajímavé možnosti odreagování se po náročném pracovním týdnu. Jenže s tím, jak léta přibývají, sil ubývá a je zapotřebí si vychovat další generaci, která nám bude s pěstováním a dalšími činnostmi pomáhat. Naučte děti pracovat na zahradě, nejlépe postupně a krok za krokem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naučte děti pracovat na zahradě, postupem času se z nich mohou stát zdatní pěstitelé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naučte děti pracovat na zahradě od lásky k přírodě

Děti jsou velmi zvídavé a rády se učí novým dovednostem. Nejlépe se začíná tak, že je budete brát často na vycházky do přírody nebo na výlety, kde se naučí přirozené lásce ke všemu živému, budou postupně objevovat zajímavost venkovního prostředí a tuto vlastnost si následně přenesou i domů.

Naučte děti pracovat na zahradě už od nejmenších třeba tak, že jim svěříte zalévání, které mnohé z nich velice baví. Důležité je vždy provedenou činnost pochválit, nikdy nekritizujte. Kritika děti vede k tomu, že je aktivita velmi rychle přestane bavit. Fantastické je, když třeba uspořádáte předškolákům, kteří už jsou se zahrádkou běžně v kontaktu, závod v hrabání listí na podzim nebo kdo rychleji zbaví záhon plevele.

Výsevy, výsadby rostlin a sledování růstu patří k tomu, co děti velmi zajímá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsevy, výsadby rostlin a sledování růstu patří k tomu, co děti velmi zajímá

Velmi důležité je jednoduše vedení k soběstačnosti, kterou je možné pěstováním plodin alespoň částečně získat. Pokud vymyslíte závody nebo disciplíny, při kterých budou děti zvládat čím dál náročnější činnosti, vychováte z nich perfektní pomocníky, kteří vám budou pravou rukou.

Od budek pro ptactvo po vlastní záhon

Naučte děti pracovat na zahradě, a to i tak, že jim vybudujete vlastní záhon, kde si samy určí, jaké druhy chtějí zkusit pěstovat. Například  skvělá je i výroba úkrytů pro drobné živočichy jako například budky pro zpěvné ptactvo, zimní krmítka a podobně. Děti pak budou ve větším propojení se zahradou.

Sběr vlastní úrody si oblíbí nejen ti zdatnější, ale i docela malé děti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr vlastní úrody si oblíbí nejen ti zdatnější, ale i docela malé děti

Nezapomeňte, že děti by měly mít na zahradě i vlastní koutek, a to hlavně ty malé, kde rády stráví chvíle odpočinku. Postupné zvelebování a vylepšování tohoto prostoru je vede k tomu, že postupně budou mít touhu vylepšovat spoustu věcí na zahradě a kolem domu, což rozhodně není na škodu.

Velkou událostí je úroda. Rozhodně vezměte děti k tomu, když se úroda dobývá a uskladňuje, práce kolem domu a na zahradě, a to včetně jistých výsledků při dobré péči o zeleninu, vyvolá úsměv na tváři nejen vám.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 31. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich