reklama

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Rozhodujete se mezi netradičními rostlinami, které mohou obohatit vaši zahradu? Rozhodujete se mezi některými, které blíže neznáte? Pro vás mohou být velmi vhodné vytrvalé rostliny, které si můžete vysadit na záhon nebo jen jako solitér. Vysaďte si starček přímořský, který je zajímavý svými listy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytrvalé rostliny obohatí svou jedinečností každou zahradu

Vytrvalé rostliny na vaši zahradu

Máte velkou zahradu a chybí vám část, kde chcete vysadit vytrvalé rostliny? Bude vám stačit jen pár rad, jak vše správně zvládnout. Stejně jako vy, kteří máte zahrady menší, a něco vám na nich chybí nebo chcete jen změnit design vaší zahrady. Důležité je vybrat na zahradě správné místo, avšak neméně důležitá je kvalitní půda a občasná starostlivost. 

Výběr stanoviště pro vytrvalé rostliny

Prvním krokem by měl být správný výběr stanoviště pro vytrvalé rostliny, které mohou zpestřit třeba záhon letniček. Při plánování opravdu nikam nespěchejte, vše si dopředu rozmyslete. Samotné plánování nespočívá jen ve výběru rostlin, které chcete na záhonu vysadit. Myslete na to, že tento záhon vám bude sloužit několik dalších let. Důležité je myslet i na snadnou údržbu. Rovněž není dobré prostor příliš zahltit. V některé zahradě bude pěkný záhon, v jiné bude stačit jen několik solitérů.

Pokud se vám při plánování něco nelíbí, máte ještě dostatek času na případné úpravy. Nezapomeňte při plánování zohlednit některé důležité aspekty, a to především polohu zahrady, klima, půdu, množství slunečního svitu i stínu, do jaké míry je místo chráněno, terénní nerovnosti, ale také údržbu zahrady a zavlažování. Dále je nutné brát v úvahu výšku konkrétní vybrané rostliny, její barevné kombinace, které jsou závislé na době vývinu rostliny. Počítejte i se stářím rostlin a plánováním výsadby z krátkodobého a dlouhodobého hlediska.

Příprava záhonu pro vytrvalé rostliny

Ideálním exemplářem vytrvalé rostliny je starček přímořský, který miluje slunečné stanoviště i polostín. Před jeho vysazením je vhodné připravit vhodné podmínky pro výsadbu. Celou plochu je nutné důkladně odplevelit, pokud je to nutné, musíte místo před výsadbou ošetřit herbicidem. Pokud je tam jen pár vytrvalých plevelů, postačí je vyrýt při zimní přípravě půdy. Jednoleté plevele postačí vytrhat i s kořeny. Ideální zeminou pro starček přímořský je suchá propustná půda, která může mít jakékoliv složení – tedy od kyselé po zásaditou. Určitě se vyplatí přezkoumat kvalitu drenáže. Pokud je půda většinu času zbahněná, je nutné ji odvodnit rýhami nebo drény. 

V květináči se pěstuje jako letnička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V květináči se pěstuje jako letnička

Starček přímořský (Cineraria maritima)

Tato rostlina pochází ze Středomoří, kde roste jako dřevnatá trvalka dorůstající do výšky 1 metru. Pěstuje se v různých teplých oblastech světa. Tento druh byl postupně rozšířen do Velké Británie nebo Severní Ameriky. Tato dvouletá vytrvalá bylina až polokeř, která je mrazuvzdorná a vydrží mrazy do -10 °C, se pěstuje pro svoje typické atraktivní lístky, které mají stříbřito-bílé zbarvení. Jsou řapíkaté, jednoduše zpeřené, členěné na obou stranách, hustě plstnaté. Rostlina dorůstá do výšky 20 cm. Vykrajované listy jsou velmi vhodným kontrastem v ornamentálních výsadbách např. s modrými letničkami, šalvějí nebo odrůdami begónie. Malé úbory žlutých květů rozkvétají od května do podzimu, je vhodné je odstraňovat. V době květu jsou lodyhy vysoké až 40 cm.

Květenství starčeku dorůstá do výšky až 40 cm
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květenství starčeku dorůstá do výšky až 40 cm

Výsadba

Tyto vytrvalé rostliny můžete vysévat ze semínek do truhlíku nebo fóliovníku od března do konce dubna. Přesazovat lze na konci května. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami jsou ideálně 20×35 cm. Skvěle se hodí jako lem okraje obrubníků kolem kvetoucích rostlin, kde díky rozmanitě členěným listům vypadají jako bruselská krajka a při pohledu z blízka jako parůžky mladého srnce. Existuje mnoho odrůd, velmi úspěšná je odrůda Silver Dust s velmi světlými listy, menšími parůžky a nižším růstem. V našich zeměpisných šířkách se starček pěstuje i jako letnička, která po zimě často zajde. Pokud ho vysadíte do záhonu, na zimu jej není potřeba zakrývat. Na jaře postačí vystřihnout pár starých nevzhledných listů – nemusíte ho ani střihat, jen pokud je přerostlý, zkraťte jej až o dvě třetiny.

Zdroj informací: gadar.cz, havlis.cz

Publikováno: 9. 2. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská