reklama

Únor je časem výsevů, nezapomeňte na papriky

V únoru je nejvyšší čas pro výsevy. Předpěstování paprik patří k velmi zajímavým činnostem v rámci zahradničení. I takto náročnou zeleninu si můžeme doma vypěstovat už ze semínka, ale nesmíme zapomenout na základní zásady. Ty si připomeneme v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při předpěstování paprik nezapomeňte na vhodnou odrůdu, kvalitní substrát a také vhodné prostředí pro růst bez výkyvů teplot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Předpěstování paprik: Co vše budeme potřebovat

Pro předpěstování paprik potřebujeme hned několik věcí. Základním stavebním prvkem pro výsev je vhodný typ osiva – vyberte si takové odrůdy, které budou dobře odpovídat podmínkám na vaší zahradě. Není pravidlem, že papriky rostou jen ve skleníku. Vhodně vybraný kultivar roste venku i v podhůří hor, pokud jej vysadíte třeba do nádob a umístíte na teplé místo, kde je závětří a dostatek sluníčka.

Nezapomeňte na vhodný výsevní substrát. V každém obchodě se zahrádkářskými potřebami je možné sehnat výsevní substrát supresivního typu, který je již z výroby ošetřen proti houbovým chorobám, které jsou pro mladé semenáčky často fatální. Kromě substrátu je vhodnou možností také agroperlit, který používají hlavně zahradníci, případně výsevní substrát s agroperlitem smíchejte.

Mladé semenáčky ve výsevních miskách, opatřených sadbovací vložkou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mladé semenáčky ve výsevních miskách, opatřených sadbovací vložkou

V neposlední řadě taktéž k předpěstování paprik potřebujete i vhodné nádoby. Kromě velice praktických minipařníčků použijte malé květináčky a nebojte se sáhnout třeba i po truhlíku, který je ale po předchozím pěstování řádně vyčištěn, zbaven staré zeminy a vydesinfikován omytím teplou vodou.

Výsev a růst

Předpěstování paprik je nutné provádět při teplotách kolem 25 °C, kdy osivo velmi dobře klíčí. Po vysetí do substrátu nebo perlitu udržujte pokud možno stálou teplotu, výsev přiměřeně větrejte a pro zálivku používejte pouze rosení. Příliš velké množství vody je na škodu, protože vede ke zkáze substrátu, ale i semen.

Nejlepší je papriky vysévat rovnou do malých nádob nebo tak, abyste s nimi museli co nejméně manipulovat. Přepikýrování je možné, ale je zapotřebí si uvědomit, že přepichováním se zpomalí růst rostlinek kvůli nutné regeneraci kořenového systému.

Odrůda Hamík je výborný maloplodý druh papriky, je to tajný tip pro pěstování venku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Odrůda Hamík je výborný maloplodý druh papriky, je to tajný tip pro pěstování venku

Pokud papriky předpěstováváte na okenním parapetu, dávejte si velký pozor na studený průvan, mladé rostliny jsou velice citlivé a zvláště mrazivý vzduch dokáže velmi rychle celý výsev zahubit.

V období růstu mladé kusy pravidelně a přiměřeně zalévejte, mírně můžete také nakypřit substrát kolem rostlin, ale jen na povrchu. Nezapomeňte, že i doma se mohou vyskytnout mšice – papriky patří k jejich nejoblíbenějším hostitelům, takže pozornost je na místě. Na finální stanoviště vysazujte až po zmrzlých mužích v květnu.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů

Publikováno: 9. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich