reklama

Jarní výsadba vinné révy

Máte rádi vinné hrozny a chtěli byste si vypěstovat vlastní na vaší zahradě? Vinná réva má mnoho odrůd, a právě naše klima je výhodné pro její pěstování. Výsadba vinné révy má svá pravidla, která je dobrá znát. Potom si můžete vypěstovat odrůdy stolních vín nebo moštové odrůdy. Pěstovat vinnou révu lze i v chladnějších oblastech, kde je skvělým pomocníkem skleník.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadba vinné révy je možná skoro na každé zahradě

Výsadba vinné révy se neobejde bez kvalitní půdy

Výsadba vinné révy se neobejde bez kvalitně připravené půdy. Dostatečně vápenitá a hluboce založená půda je ideální pro její růst. Roubovaná vinná réva má ráda méně vápníku. Založení půdy pro vás znamená vykopat jámu do hloubky 1–2 metry a také zkypřit dno. Vykopanou půdu je vhodné z 2/3 promíchat s prosátou kompostovou zeminou, zahradnickým substrátem, korovým kompostem a kamennou moučkou. Vše důkladně promíchejte a rovnoměrně rozvrstvěte zpět do vykopané jámy. Důležité je místo dostatečně prolít vodou.

Samotná výsadba vinné révy   

Výsadba vinné révy má různé možnosti. Záleží, v jakém klimatu máte vaši zahradu. Většinou je vhodná zahrada, která má mírnější mikroklima. Vysadit si můžete vinnu révu různými způsoby. Jedním z nich je vysazení ve volně stojící stěně. Další možností je slunečná poloha chráněná před větrem u stěny. Vinné révě se bude dařit vysazené na jihovýchodních až jihozápadních stěnách. Pro zahrady s drsnějším klimatem je vhodné pěstování vinné révy ve skleníku.

Při samotné výsadbě je nutné připravit jámu do hloubky 30 cm. Pro výsadbu více stromků dodržujte jednotlivé rozestupy ve vzdálenosti 200–300 cm. Prvokořennou révu je nutné zkrátit na 2~3 pupeny a položit do jamky tak, aby horní očko bylo v úrovni okraje jámy. Roubovaná réva musí mít místo roubování 2–3 cm nad povrchem půdy. Zeminu nejprve přisypte do poloviny jámy a prolijte 3–5 litry vody. Potom k rostlině dosypte zbytek zeminy a nechte ji nakypřenou. Vyčnívající očka překryjte lehkou zeminou, tím zabráníte zaschnutí.

Hned jak nový výhon dosáhne délky dlaně, je nutné jej přivázat ke kolíku. Odhrabejte a odstraňte také kořínky na roubu. Nechte stát jeden výhon, který je nutné stále přivazovat. Pokud je sucho, je vhodné zalévat rostliny pouze odstátou vodou. Pro kořeny révy je typické, že vnikají hluboko do půdy, ale velmi špatně se rozkládají do stran – z tohoto důvodu špatně přijímají živiny, proto je nutné vinnou révu zásobit organickými látkami. Vhodný je čerstvý kompost, stájový hnůj nebo různé humusovité hnojivo.

Kvalitně připravená zemina společně s dostatečně hlubokou jámou je ideální pro vsazení vinné révy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitně připravená zemina společně s dostatečně hlubokou jámou je ideální pro vsazení vinné révy

Vhodné odrůdy k výsadbě  

K výsadbě si můžete vybrat různé odrůdy vinné révy od bílých po modré až červené odrůdy. Do teplých oblastí se hodí odrůdy stolní, kde je výsledná produkce vysoce kvalitních hroznů velmi snadná. V oblastech s chladnějším podnebím pěstujte před osluněnou teplou stěnou nebo raději ve skleníku, zabráníte tak nebezpečí v podobě mrazu. Vinná réva je povětšinou větrosprašná a obvykle také samosprašná. Stromky vysaďte na chráněné a slunné místo, které má úrodnou a propustnou půdu s hodnotami pH 6–7,5. Do bohatých půd se vinná réva nehodí, potom se zbytečně vysiluje přebytečným nadměrným růstem s minimem plodů.

Rovněž v příliš přemokřené půdě se vinné révě dařit nebude, proto je nezbytné dokonalé odvodnění. Toho dosáhnete zkvalitněním půdy nebo instalací odvodňovacího systému s využitím drenáže. Rostliny je vhodné vysazovat k podpůrným vodorovným drátům, které udržujte ve své poloze pomocí ok na révu vinnou 2–2,5 m od stěny. Určitě je vhodné poradit se zkušeným vinařem, který vám pomůže vybrat vhodné podnože pro vaši zahradu. Podnož má mnoho výhod, jednu z nich je tolerance k vyššímu pH nebo přemokřeným půdám, rovněž potlačují bujný růst.    

Vysazovat můžete stolní odrůdy vinné révy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysazovat můžete stolní odrůdy vinné révy

Zahrady, které mají přiměřenou půdní vlhkost, dlouhý slunečný svit a suché léto, jsou ideální pro propěstování moštových odrůd vinné révy. V chladnějších oblastech dávají dobré výsledky odrůdy pěstované na teplých stěnách nebo pod krytem, které plodí na začátku nebo na konci sezóny. Stejně jako u stolních odrůd je vhodná propustná půda s pH 6–7,5.

Před výsadbou nezapomeňte místo zbavit veškerého plevele. Podnože mohou být stejné jako u stolních odrůd. Rovněž květy jsou schopny se opylit vlastním pylem a jsou větrosprašné. Před výsadbou těchto odrůd vinné révy je nutné vztyčit řadu podpůrných kůlů a upevnit na ně jednoduchý drát 38 cm nad zemí a také dvojité dráty ve výškách 75 cm a 120 cm. Každý z dvojitých drátů tvoří okolo sloupku smyčku ve tvaru číslice osm.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 25. 3. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská