reklama

Péče o vinnou révu na jaře

Pěstujete vinnou révu? Tak právě teď vám začíná důležité období. Právě začátek jara, ještě před rašením pupenů, je vhodná doba na první postřik vinné révy, protože roztoči mohou vinnou révu napadnout a nenávratně ji poškodit. Zkušení vinaři vědí, které postřiky v tomto období použít. Začínajícím vinařům může pomoci tento článek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik vinné révy v tomto období je velmi důležitý

Postřik vinné révy

Vinná réva je v našich klimatických podmínkách oblíbenou rostlinou pěstovanou na zahradě nebo ve skleníku. Celoroční péče o tyto rostliny je pro pěstitele samozřejmostí. Stejně jako jiné druhy ovoce i vinná réva trpí na různé škůdce, kteří ji mohou oslabit, nebo ji dokonce výrazně poškodit. Duben je vhodným obdobím pro postřik vinné révy, a tím její ochrany před nevítanými škůdci. Systémový postřik se snadno dostane do celé plochy rostliny, a proto je jeho účinnost dokonalá.

Jak postřik vinné révy funguje

Při kontaktním účinku funguje postřik vinné révy pouze v místě dopadu – v tomto případě je důležitý důkladný postřik celé plochy rostliny. Můžete jej použít vícekrát za vegetaci rostliny, klidně i 8krát, až do období zvýšeného ohrožení rostlin chorobami. Lokálně systémový účinek funguje jen v určitém místě postřiku vinné révy a přesahuje do okolních pletiv rostliny. Využívá se při období zvýšeného výskytu chorob. Při tomto postřiku se ochrana nedostane na druhou stranu rostliny a je nutné důslednějšího postřiku, který se dostane na všechny části. U tohoto postřiku však může vzniknout rezistence (odolnost). Tento druh postřiku můžete využít maximálně 1–3krát za vegetaci rostliny.

Postřiky se dále rozdělují podle toho, jak působí na rostlinu – zda se účinná látka postřiku šíří jen na nové přírůstky na začátku vegetace, či účinná látka působí u kořenů (to je charakteristické pro herbicidy), nebo zda účinná látka postoupí z vrchní strany rostliny na její spodní stranu. Postřiky fungují preventivně, v průběhu napadení chorobou, nebo dokáží rostliny léčit. U insekticidů záleží, zda má dotykový účinek a působí až při styku. Požerový účinek působí v momentě, kdy jej škůdce pozře. Fumigační účinek postřiku funguje jeho vdechnutím škůdcem. Repelentní účinek funguje na principu odpuzení, avšak škůdce přímo nehubí.

Postřik je vhodné provádět ještě ve vegetativním klidu vinné révy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik je vhodné provádět ještě ve vegetativním klidu vinné révy

Jaro je nejvyšší čas na postřik vinné révy

V jarním období se keře vinné révy začínají probouzet z vegetačního klidu. Nejen, že mají již po správném střihu, ale je nutné je náležitě ošetřit. V tomto období jsou rostliny vinné révy fyzicky připraveny na vegetaci, zvláště pokud dosahují teploty nad 10 °C. Tyto teploty jsou příznivé i pro škůdce vinné révy, kteří stejně jako ona přezimují. Postřik proti škůdcům je v tomto období velmi důležitý a vybráním správného přípravku zabráníte škodám na rostlinách.

Hlavní škůdci vinné révy v tomto období

První z nich je hálčivec révový, který je průvodce kadeřavosti vinné révy. Tento škůdce zpožďuje rašení jednotlivých výhonů. Zastavuje rovněž růst letorostů a způsobuje metlovitost. Rovněž má vliv na špatnou tvorbu květenství. Na vinné révě jej poznáte podle toho, že v listech jsou vidět proti světlu malé vpichy. Dalším škůdce je vlnovník révový, který je průvodcem plstnatosti. Toto postižení poznáte na vinné révě podle toho, že na listech jsou malé puchýřky, tzv. červené nádory, vyplněné bílým plstnatým povlakem. Kromě listů může tento škůdce napadnout i květenství, které následně nevykvete.

Při postřiku použijte speciální nádobu i ochranné pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při postřiku použijte speciální nádobu i ochranné pomůcky

Účinný postřik

Ochrana proti těmto škůdcům by měla začít, pokud venkovní teploty dosáhnou po tři dny alespoň 15 °C. Postřik aplikujte nejlépe v odpoledních hodinách, kdy teploty dosahují nejvyššího stupně. V tuto dobu je rovněž škůdce aktivní, ve večerních a ranních hodinách jej nenajdete, je totiž schovaný. Použít můžete postřik Sulka, který je nutné smíchat v 4–5% koncentraci, což je 400–500 ml postřiku na 10 litrů vody.

Pokud vinná réva začne rašit, tento postřik již nesmíte použít, protože můžete vinnou révu popálit. Další možností je postřik Kumulus, který dávkujte v poměru 100–200 g na 10 litrů vody. Tento postřik můžete použít i na počátku rašení, ovšem v menší koncentraci, jinak opět hrozí popálení vinné révy. Můžete využít i Rock effekt, který je vhodný do eko zemědělství. Smíchejte jej v 3% koncentraci s vodou. Tento postřik funguje na bázi pangamového oleje získaného ze semen indického stromu koleda lysá. Tento olej má protipožerový efekt, a škůdcům tak rostlina nechutná. Olej rád tuhne, proto jej dejte před použitím na teplejší místo.

Zdroj informací: vinarskydum.cz; Ch. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 7. 4. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská