Žlutá cizrna čili římský hrách je hned po fazoli tou nejpěstovanější luskovinou světa. Pěstuje se ve více než 50 zemích. Bohužel jen u nás se moc nepěstuje. Je totiž poměrně teplomilná, a tak se u nás nejvíce pěstuje na jižní Moravě. Její pěstování v Česku však rozhodně nepředstavuje nic nemožného. Se správným přístupem si cizrnu můžete vypěstovat i vy na svém záhonku, nebo dokonce na balkoně. Chcete vědět jak? Povíme vám.
Žlutá cizrna pěstovaná v Česku
Žlutá cizrna je jednoletá rostlina, která dorůstá velikosti 30–60 cm, má spíš podobu keříčku a její vegetační doba se pohybuje okolo 100 až 120 dnů. Abyste cizrnu v našich podmínkách sklidili, je nejlepší, když si ji předpěstujete ve skleníku nebo u sebe doma (třeba na parapetě). K výsevu by totiž mělo dojít ideálně již na začátku dubna.
Pro dobrý výsledek výsevu doporučujeme nechat cizrnu nejprve naklíčit. Den před plánovaným výsevem ji proto namočte na 12–24 hodin do vlažné vody, následně ji pak ihned vysejte do předem připraveného substrátu. Semena s viditelným klíčkem stačí jemně zatlačit prstem pod povrch (asi 0,5 cm) půdy. Takto zasazenou cizrnu ponechte na světle a v teplotě, která neklesne pod 20 °C. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat.
Kdy cizrnu přesadit?
Žlutá cizrna na záhon míří až po zmrzlých, tedy až po 15. květnu. V té době to již bude zhruba 12cm rostlinka. Sazeničky sázejte do řádků, které jsou od sebe vzdálené 30–50 cm. Mezeru mezi jednotlivými rostlinami mějte alespoň 15 cm. Pěstovat ji můžete rovněž samostatně v květináčích nebo v truhlících. Výhodou je, že oporu nepotřebuje, protože jde o dostatečně pevný keřík. Mladé rostlinky je však nutné pravidelně okopávat a udržovat v bezplevelném stavu (jde o prevenci vůči napadení houbovitými chorobami). Potom, co rostliny narostou a zapojí se, je již nechte tak, abyste je nepolámali, jsou totiž velmi křehké.
Výsev cizrny přímo do půdy
Výsev cizrny přímo do půdy je i u nás možný, ale musí k tomu dojít za určitých podmínek. V prvé řadě musí být teplota stabilní a minimálně mezi 10 až 15 °C. Neměly by hrozit mrazy, protože studená a mokrá půda většinou může za hnití semen. Celkem dobře se v tomto případě osvědčil výsev semen na záhony, které byly následně překryty dvěma vrstvami netkané textilie. Při nižších teplotách je přitom vhodné nechat textilii na záhoně až do konce května.
Péče o cizrnu
Cizrna potřebuje dostatek vláhy v době klíčení, vzcházení a tvorby lusků, jinak toleruje sucho. V opravdu suchém roce je dobré je jednou za čas zalít, ve vlhkém roce jí vystačí přirozená přírodní závlaha.
Podmínky pro pěstování cizrny
Cizrna má nejradši lehké (záhřevné) dobře propustné půdy, které jsou mírně kyselé až neutrální. Měly by být dobře zásobené živinami a vápníkem. Vyplatí se je přihnojovat, protože potřebují dusík pro růst zelených částí, draslík a fosfor pro kvetení a zrání lusků. Vhodná jsou k tomu organická hnojiva. Před výsadbou proto do půdy přidejte dobře rozložený kompost.
Vhodnými sousedy při pěstování cizrny jsou brambory, okurky, kukuřice, jahody, celer a saturejka. Rozhodně však vedle ní nesázejte česnek. Co se pak týká stanoviště, vyhněte se čemukoliv, co by na záhon s cizrnou vrhalo i sebemenší stín. Cizrna vyžaduje plně slunné stanoviště, intenzita slunečního svitu je zcela zásadní pro tvorbu kvalitních lusků. Ovlivňuje i jejich množství, rozhodně ji proto nesázejte pod strom.
Na co si dát pozor
- Při pěstování cizrny si dejte pozor na plíseň, virus mozaiky a antraknózu.
- Vyhněte se manipulaci s rostlinami, když jsou mokré, aby nedocházelo k šíření spor.
- Nemocné rostliny odstraňte.
- Cizrna je bohužel náchylná na mnoho půdních chorob, a proto byste cizrnu měli sázet na jedno místo maximálně po 3 roky.
- Napadnout ji mohou mšice, roztoči i brouci. Mšice jsou obzvláště nebezpečné, protože mohou šířit mozaikový virus nebo jiné choroby. Mšice odstraníte proudem vody nebo insekticidy. Vajíčka rozdrťte prsty. Vytrhávejte listy i celé napadené rostliny.
Kdy cizrnu sklízet?
Cizrnu sklízejte za suchého a slunného dne ve chvíli, když se lusky zbarví do žluta. Sklízejí se celé lusky, z nichž se cizrna okamžitě vyloupe. Semena cizrny pak nechte proschnout na teplém a suchém místě, kde je rozložte v tenké vrstvě. Suchou cizrnu potom skladujte v suchých sklenicích s kvalitním uzávěrem. Takto uskladněná cizrna vám na suchém a chladném místě vydrží až 1 rok.
Zdroj informací: donapo.cz; sazenicka.cz; cizrna.cz
Publikováno: 12. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová