Běžné plevele útočí na zeleninové i květinové záhonky po celou vegetační sezónu. Jsou odolné a snadno se množí, takže nám nezbývá, než být neustále ve střehu a těmto mnohdy krásně kvetoucím záškodníkům vyhlásit boj.
Běžné plevele nepodceňujme
Mezi běžné plevele patří rostliny, s nimiž se potkáme i ve volné přírodě, navíc jsou mnohé léčivé, ale na zahradě nemají místo. Některé z nich jsou totiž velmi úporné, a jakmile jejich přítomnost podceníme, budeme se s nimi potýkat zbytečně dlouho a někdy možná i marně.
To platí třeba o žluté krasavici pampelišce neboli smetánce lékařské. Pokud se jí chceme zbavit, musíme to udělat ještě, než odkvete a její střapaté květy se změní ve chmýří, které pak vítr rozfouká po celém pozemku. Smetánka má dlouhé a silné kořeny, které je nutné dostat z půdy pokud možno celé, nejlépe zahradními vidličkami nebo vypichovačem.
Mají účinné zbraně
Podobně úporná jako pampeliška je rovněž přeslička rolní, na kterou při přemnožení někdy zabere pouze herbicid, což je ovšem v případě zeleninových záhonů nežádoucí metoda. Pozor bychom si měli dát rovněž na pcháč rolní, jemuž se nesprávně říká bodlák. Ten se šíří nažkami a kořínky, navíc vylučuje speciální látky, které potlačují nebo zpomalují růst ostatních rostlin v okolí. Jeho hromadné odstranění je dobré si načasovat na poslední třetinu května, kdy je pcháč nejslabší.
Oddenky ze svých plazivých kořenů se po zahradě šíří i plevelná tráva pýr plazivý. Při odstraňování jeho kořínků musíme být skutečně důslední: jakmile zůstane v půdě jenom kousíček, brzy znovu vzroste. Bohužel se snadno množí i semeny, takže většinou jediný možný způsob, jak ho zlikvidovat, je použití herbicidu.
Když útočí kozí noha
Běžné plevele jsou skutečně početnou rodinou, do níž patří i plevelná „klasika“, a to ptačinec prostřední, kterému se říká „žabinec“, který se naštěstí poměrně dobře vytrhává při ručním pletí. Relativně snadno se zbavíme i popence břečťanolistého, vyskytujícího se zvláště v trávnicích, odkud ho odstraníme důsledným vytrháváním.
Trpělivý a důsledný zahrádkář zvládne mechanicky zlikvidovat i bršlici kozí nohu, která dokáže být velmi invazivní. Ale pokud zvládneme vymýtit z půdy všechny kořínky s plazivými oddenky, měli bychom zabránit jejímu dalšímu šíření.
Na běžné plevele nejlépe s rýčem
Na pozoru bychom se měli mít i před svlačcem rolním, který se postupně ovíjí kolem čehokoliv ve svém okolí, a brání tak ostatním rostlinám v růstu. Na jeho likvidaci se vyplatí vyzbrojit se rýčem, abychom dostali z půdy všechny kořínky.
Prakticky všudypřítomné jsou kopřivy dvoudomé, které se šíří nejen oddenky z kořenů dlouhých až několik desítek centimetrů, ale také semeny. Pokud ale máme velký pozemek, kde můžeme ponechat trochu kopřiv někde v koutě, uděláme tím velkou radost krásným motýlům babočkám, protože kopřivy jsou oblíbenou potravou jejich housenek.
Tip:
Běžné plevele rozhodně nepatří do kompostu, protože ten je doslova živnou půdou pro přežití jejich semen. Ta by pak spokojeně vyklíčila, až bychom kompostem na jaře pohnojili záhonky. A jaká je nejlepší prevence proti nepřátelům z říše plevelů? Pravidelné pletí a kontrola záhonů, mulčování nebo využití netkaných textilií.
Zdroj informací: www.zahradkaruvrok.cz
Publikováno: 15. 2. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová