reklama

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina, která nám dělá radost po celou zimu. Pohled na něj přináší útěchu i v chladných zimních dnech. Jeho listy prosvítají pod bílou peřinou a přináší naději na blížící se jaro. Brslen je vzhledově velmi zajímavý keř, který není nijak náročný na své pěstění. Perfektně se hodí do malých i větších zahrad. Poradíme vám, jak se o tento keř správně starat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen jako stálezelená rostlina je okrasou zahrad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen je stálezelená rostlina

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina, která nás dokáže potěšit barevnými listy i v období vegetačního klidu. Tento keř se k nám dostal z Japonska a Číny. Řadí se do čeledi jesencovitých rostlin. Dorůstá do výšky až 60 cm. Svým vzhledem vytváří celistvě kompaktní keř, ale hodí se i jako živý plot. Brslen můžeme pěstovat jednotlivě nebo ve skupinové výsadbě. Lidé by se však před ním měli mít na pozoru, pro člověka je jedovatý.

Stálezelenou rostlinu, jakou je právě brslen Fortuenův, bezpečně poznáme podle hráškově zelených listů, které mohou přecházet až do tmavě zeleného odstínu. Jsou jemně vroubkované a pyšní se bílým lemem na svém okraji. V brzkého jaře, kdy rostlina raší, mohou okraje listů působit lehce nažloutle. Přes zimu až do časného jara mají listy tohoto keře růžový až načervenalý nádech. Na keři zůstávají celé zimní období. Rostlina dorůstá do výšky až 60 cm, a jestliže ji zasadíme k plotu či jakékoliv jiné opoře, větve se začnou chytat a šplhat.

Přes zimu mají listy narůžovělý až načervenalý odstín
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přes zimu mají listy narůžovělý až načervenalý odstín

Brslen Fortuenův a jeho odrůdy

Stálezelenou rostlinu, jakou je brslen Fortuenův, dělíme do dvou základních odrůd. Jednou z nich je „Emerald Gaiety“. Pro tuto odrůdu jsou typickým znakem oválné, zelenobílé žíhané listy. S příchodem podzimu se jejich barva postupně mění dorůžova. V této podobě vydrží na rostlině po celé zimní období. Keř nekvete, ale nově rostoucí lístky na rostlině mohou někdy vypadat právě jako květy. Druhou odrůdou je „Emerald Gold“. Pro své zlatozelené listy dokáže přilákat pozornost opravdu z velké dálky – právě proto se pěstuje na zahradách jako okrasný keř.

Jednou z odrůd brslenu Fortuenova je „Emerald Gold“
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou z odrůd brslenu Fortuenova je „Emerald Gold“

Pěstování brslenu

Brslen Fortuenův je nenáročný na své pěstování. Stálezelené rostlině se výborně daří na slunném místě, vysadit ji však můžeme i v polostínu či na úplně stinném místě. V tomto případě bychom se však ochudili o nádherné podzimní zbarvení listů. Půda by měla být propustná, mírně kyselá a dostatečně vlhká. Přílišná vlhkost rostlině však nijak neprospívá. Rostlina je mrazuvzdorná. Dokáže snést teploty silně pod bodem mrazu, a to až do -29 °C.

Keř brslenu je mrazuvzdorný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keř brslenu je mrazuvzdorný

Keř brslenu můžeme pěstovat na zahradě samostatně, např. na okraji záhonku, nebo jej můžeme zařadit do skupinového aranžmá. Jakmile zasadíme keř k plotu či podpoře, získáme krásný živý plot. Vzhledem k tomu, že se výborně chytá své opory, může dorůstat do větší výšky, než je pro rostlinu obvyklé. Pěstovat jej můžeme též na kmínku či v květináči.

Brslen můžeme pěstovat i na kmínku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen můžeme pěstovat i na kmínku

Jak namnožit brslen Fortuenův

Brslen se rozmnožuje řízkováním a do půdy jej vysazujeme buď brzy na jaře, nebo pozdě na podzim. Podzimní výsadba se musí zakrývat chvojím. Při přesazování dáváme pozor na kořeny. Pokud není nějak podstatně narušen kořenový bal, zvládají keře brslenu přesazování bez sebemenších potíží. Vkládají se do dostatečně velké jámy, do které přidáme kvalitní kompost. Bez řádné zálivy se však přesazený keř neobejde.

Pokud se rozhodneme pro pěstování brslenu ze semen, můžeme je buď koupit, nebo si sesbírat semena z rostliny na zahradě. Sběr provádíme ihned po jejich uzrání, zhruba počátkem měsíce října. Semena vyséváme do volné půdy nebo do pařeniště.

Stálezelené rostliny brslenu můžeme různě tvarovat. Tvarování provádíme těsně před jarním rašením. Touto úpravou získáme jedinečné keře, které se stávají okrasným prvkem zahrad.

Brslen se dobře tvaruje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen se dobře tvaruje

Brslen Fortuenův je nádherná dekorativní stálezelená rostlina. Má však jednu nepříjemnou vlastnost – je pro lidské tělo jedovatý. Ptáci sice plody keře konzumují, my bychom to však zkoušet rozhodně neměli.

Dřevo brslenu je lesklé a nažloutlé. Jedná se o velice žádaný materiál dřívějších řezbářů a výrobců hudebních nástrojů. Tak jako dřevo, využívali dříve lidé i jiné části této rostliny. Olej ze semen se používal ke svícení nebo jako přísada do mýdel a z plodů se vařil odvar, který používali barvíři k obarvování látek.

Zdroj informací: www.abecedazahrady.dama.cz, www.onlinezahradnictvi.cz, www.zahradkarskaporadna.cz

Publikováno: 16. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová