Víte, že i savci na zahradě mají své nezastupitelné místo? Ač se s některými neradi setkáváte, prokazují vám i zahradě velkou službu – likvidují totiž množství škůdců. Koho ze zahrady nevyhánět a jak je naopak přilákat?
Mezi savci na zahradě najdete ježka
Mezi typickými a užitečnými savci na zahradě najdeme ježka. Ten byl díky svým vlastnostem zvolen také za erbovní zvíře samotné myšlenky Přírodní zahrady. Je totiž velmi šikovný, co se hubení škůdců týká, a to včetně slimáků. Jde o notoricky známě zvíře s bodlinami, kterých je zhruba 8 tisíc, na délku má mezi 23 a 28 cm a váží od 700 do 1000 g.
Kdy jsou ježci, savci na zahradě, aktivní?
Tito savci na zahradě jsou noční živočichové – aktivní jsou hlavně za soumraku a přes noc a pohybují se převážně ve světlých lesích nebo zahradách a parcích, které jsou velmi členěné. Živí se hlavně žížalami, slimáky, zemními housenkami nebo ponravami. Díky tukovému polštáři dokáží přečkat zimu, kterou tráví v zimním spánku v hromadách větví, listí nebo hromadě kompostu, proto byste při jeho překopávání měli být opatrní. A jak ježka podpořit?
- Vyhněte se používání chemické ochrany rostlin i používání rozpustných minerálních hnojiv.
- Na zahradě vytvořte raději květinovou louku než anglický trávník, vysaďte listnaté dřeviny místo plotů z tújí
- Vytvořte místo na přezimování v podobě hromad klestí a listí, nebo vyrobte či zakupte ježčí domek.
- Nepoužívejte vysoké podezdívky plotů bez přerušení, které zabraňují migraci.
- Na podzim můžete přikrmovat krmivem pro kočky nebo nesolenými oříšky, nikdy ne mlékem.
Netopýr jako létající savec
Jediní savci, kteří umí sami aktivně létat, jsou netopýři. Na území České republiky jich nyní najdete 27 druhů. Křídla tvoří prodloužené kosti předních končetin, které jsou potažené jemnou kůží. Drápek, s jehož pomocí netopýr šplhá, je pouze na krátkém palci předních i zadních končetin.
I netopýři jsou noční živočichové
Také netopýři jsou aktivní především za soumraku a během noci. Polohu své kořisti, kterou jsou obaleči, můry a další škodlivé druhy hmyzu, určují pomocí ultrazvukového sonaru. Skrývají se na půdách, v dutinách stromů, spárách, budkách i sklepích, kde v zimním spánku také přečkávají chladné období roku. Najdete je potom hlavně tam, kde je množství hmyzu sloužícího jako potrava a kde budou mít vhodné podmínky.
- Nepoužívejte chemickou ochranu rostlin.
- Vysaďte původní rostliny, které přilákají velké množství hmyzu, který je netopýrům potravou.
- Ponechte v zahradě duté stromy, zavěste hnízdní budky jako úkryt.
- Nerušte netopýry při zimování.
- Najdete-li slabé zvíře, kontaktujte ochránce přírody.
Neoblíbený krtek do zahrady patří
I když jeho přítomnost v zahradě často neradi vidíte, řadí se krtek mezi užitečné savce na zahradě. Má délku 12 až 19 cm, váhu 50 až 140 g, hlavu má zašpičatělou, tělo válcovité a tmavou, sametovou srst. Oči i uši najdete ukryté právě v ní, přední končetiny pak tvoří typické lopatky na hrabání. Krtci se živí pouze živočišnou stravou, v podzemí si tvoří chodby až 200 m dlouhé a hledají zde potravu, což jim v naprosté tmě umožňují hmatové chloupky na čenichu a ocasu spolu s bezchybným čichem a sluchem, malýma očima dokáží rozlišit jen světlo a tmu.
Pokud není období páření, žijí krtci sami a svoje teritorium si značkují a hájí. Během zimy nespí, pouze se zavrtávají hlouběji do země. Díky celoroční aktivitě jeden krtek za rok zkonzumuje i 30 kg potravy, do které patří i slimáci, krtonožky, hryzci a drátovci. Abyste je v zahradě udrželi, nepoužívejte chemické pesticidy.
Rejsci, užiteční savci na zahradě
Dalšími savci na zahradě, kteří jsou užiteční, jsou i rejsci. Nejsou to hlodavci, jak by se na první pohled zdálo, ale hmyzožravci. Díky tomu a faktu, že za jeden den zkonzumují tolik hmyzu, kolik sami váží, v zahradě pomáhají ze všech nejvíc. Krom toho mají i další prvenství, protože se řadí k nejmenším savcům na světě, jejich délka je maximálně 10 cm. Čumák mají špičatý a chrup tvořený mnoha drobnými a velmi ostrými zuby. Oči pak schovávají v sametové srsti.
Kdy rejska v zahradě potkáte?
V závislosti na druhu jsou rejsci aktivní ve dne nebo v noci, a to jako krtci po celý rok. Protože mají velmi rychlý metabolismus, srdce jim tepe rychlostí 800 až 1 000 tepů za minutu, musí pořád hledat potravu, kterou tvoří hmyz, pavouci, slimáci a různí členovci. Mimo období páření žijí rejsci jako samotáři a mají obvykle své teritorium, které si brání. Dravci se jim potom kvůli páchnoucím výměškům spíše vyhýbají. Jak je v zahradě podpořit?
- Nepoužívejte chemickou ochranu rostlin.
- Vytvořte zahradu s hustým podrostem a hromadami dřeva či kamení.
Zdroj informací: prirodnizahrada.eu
Publikováno: 18. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová