reklama

Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Víte, že i obojživelníci a plazi v zahradě mají svůj smysl a pomůžou vám? Velmi často jsou totiž jejich potravou škůdci, kteří si pochutnávají na vašich záhoncích a ničí úrodu. Jaké obojživelníky a plazy si v zahradě stojí zato udržovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jací plazi v zahradě jsou užiteční? Třeba ještěrka

Ještěrky, oblíbení plazi v zahradě

Plazi v zahradě, kteří jsou oblíbení zejména u dětí, jsou ještěrky. Ještěrka obecná patří stejně jako další plazi k těm, kteří milují slunce – najít je tedy nejčastěji můžete, jak se vyhřívají na kamenech. Jde o světle hnědé až zelené zvířátko s tmavým pruhem ve středu zad, které dorůstá délky 18 až 27 cm, přičemž ocas je 1,5× delší než tělo. Samečci pak v době páření získávají třpytivě zelenou barvu na hlavě a bocích. Aktivní je ještěrka ve dne, kdy čerpá energii ze slunce a své oblíbené místo si hlídá před ostatními, samci o své teritorium bojují. Samičky po oplození snesou 5 až 17 vajíček, ze kterých se zhruba za dva měsíce vylíhnou mláďata. Pokud se ocitnou v nebezpečí, umí ještěrky oddělit svůj ocas. Zimu tráví v zemních dutinách a mezerách.

Jak jsou tito plazi v zahradě prospěšní?

Ještěrky jako užiteční plazi v zahradě vám pomůžou s hmyzem, pavouky i žížalami a zejména tím, že požírají slimáky. Aby se jim u vás v zahradě líbilo, postupujte následovně:

  • nepoužívejte chemické postřiky a jedovaté návnady na slimáky
  • postavte jim zídky nebo hromady kamení, kde bude sucho a dostatek slunce, kolem kterých budou byliny či květiny, které přilákají jejich potravu
  • jako ochranu před kočkami, které je s oblibou loví, chraňte oblíbená místa ještěrek větvemi nebo pletivem

Nehezká, ale užitečná ropucha

I když není vůbec oblíbená, udělá vám v zahradě ropucha velkou službu. Velkou část její potravy totiž tvoří slimáci, nepoužívejte tedy do zahrady jedovatou návnadu, která by ropuše mohla ublížit (kromě přípravků s fosforečnanem železitým). Samice těchto obojživelníků jsou velké až 15 cm, samci potom maximálně 8. Jejich mohutné tělo šedohnědého zbarvení má bradavičnatou kůži a také jedovaté lícní žlázy, jejichž výměšky slouží jako ochrana před predátory. Aktivní jsou v noci, ve dne se schovávají v úkrytech – hromadách kamení, listí, dřeva apod. Na jaře samice migrují k vodě, kde se narodily, tam nakladou vajíčka, a vrací se zpět na místo, kde tráví léto. 

I ropucha vám na zahradě pomůže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I ropucha vám na zahradě pomůže

Čím jsou ropuchy užitečné?

Krom toho, že požírají slimáky, živí se ropuchy i jejich vajíčky, hmyzem, pavouky, stínkami a žížalami. Mezi jejich potravu patří mnoho škůdců, například mandelinka bramborová, blýskáček řepkový či housenky můry zelné a můry osenice. Jak ropuchy podpořit?

  • vyhněte se chemické ochraně rostlin
  • vytvořte jim vhodné prostředí – přírodní zahradu, hromady kamení a dřeva
  • během doby migrace dávejte při jízdě autem pozor na místech, která vedou k vodě
  • postavte plůtky k ochraně ropuch

Slepýši jako další plazi v zahradě

Slepýši jsou také plazi v zahraděo, ovšem ne hadi - řadí se mezi beznohé ještěrky. Kromě toho, že člověku neublíží, jsou v zahradě velkými pomocníky, protože mají rádi slimáky. Dospělci jsou dlouzí 35 až 45 cm, ojediněle až 51. Vrchní stranu těla mají šedou, hnědou až žlutou a lesklou. Na zimu se ukrývají do děr v zemi nebo do kompostu, v březnu či dubnu úkryt opouštějí. Na přelomu května a června se páří a za tři měsíce přichází na svět 6 až 15 mladých, kteří jsou hned po vylíhnutí samostatní. Vyskytují se zejména tam, kde je povrch půdy zarostlý, přiměřeně vlhký a zároveň jsou v blízkosti slunná místa. Umí odlamovat část ocasu, pokud se cítí ohrožení.

Slepýš je beznohá ještěrka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slepýš je beznohá ještěrka

Zbaví vás hlavně slimáků

Hlavní potravou slepýšů jsou slimáci a žížaly – tvoří 90 % jejich kořisti. Občas ale nepohrdnou ani pavouky nebo hmyzem. Jak je v zahradě udržíte?

  • vyhněte se chemické návnadě na slimáky
  • místa, kde rádi přezimují, nechte volně přístupná
  • zahradu vytvořte členitou s místy, kde se můžou schovat
  • dopřejte jim úkryt v podobě hromad dříví a zároveň slunná místa

Zdroj informací: prirodnízahrada.eu

Publikováno: 25. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová