Jitrocel je známá a velmi využívaná léčivka, která spolehlivě léčí bolesti v krku, chrapot a dětský kašel. Obecně byl jitrocel odpradávna považován za zázračnou bylinu na ošetřování ran. Ale také známe jitrocel jako plevel, a ten už tak oblíbený není. Rostlina je rozšířena ve velké části světa i na území Česka, a setkat se s ní můžeme prakticky v každé zahradě.
Jitrocel jako plevel i jako léčivka
Početný rod jitrocele (Plantaginaceae) zahrnuje několik desítek druhů jednoletých, dvouletých nebo stálezelených vytrvalých rostlin.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá trsnatá bylina zpravidla s několika přízemními růžicemi. Kromě jitrocele kopinatého se u nás jako plevel vyskytuje například jitrocel větší (Plantago major) nebo jitrocel prostřední (Plantago media). Všechny druhy jitrocele najdeme na loukách, okrajích cest, pastvinách – prakticky téměř všude. Za povšimnutí stojí i zvláštní horský druh jitrocel sněžný (Plantago nivalis) – kompaktní vytrvalá rostlina, která tvoří úhledné růžice kopinatých listů s hedvábnými chloupky a krátkým stonkem.
Samotný jitrocel kopinatý je oblíbenou pochoutkou pro hospodářská i lesní zvířata, a proto byl v některých částech světa zařazen do travních směsí pro pěstované trávníky jako zdravá potrava pro ovce. Jeho konzumace zvířaty zlepšuje jejich zdraví a vylepšuje chuť mléka, jelikož obsahuje důležité látky jako sodík, draslík nebo měď. Semena jitrocele se využívají jako krmení pro chovné druhy ptactva a kvetoucí jitrocel je vítanou pastvou pro včely.
Mnoho druhů jitrocele se chová poměrně invazivně a vykazují typické vlastnosti plevelů. Jitrocel se vyskytuje především v oblastech, kde je mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí. Roste na místech, jako jsou louky, meze, pastviny, slunné stráně, běžně jej nalezneme v trávnících, úhorech, podél komunikací, v parcích a příležitostně se jitrocel objevuje na polích.
Kvete od května do až října, někdy vydrží kvést dokonce až do příchodu prvních mrazů. Některé druhy jitrocele dorůstají výšky až 30 cm, jiné jsou celkem malé a drobné. Většinou je jitrocel odolný vůči klimatickým vlivům, až na výjimky bývá mrazuvzdorný. Nejvhodnější je chráněné stanoviště na plném slunci. Rozmnožuje se snadno semeny.
Domácí herbicid na jitrocel
Co budete potřebovat:
- 1 lžičku přípravu na mytí nádobí
- ocet
Připravte si obyčejný rozprašovač, který si zhruba do půlky naplňte octem. Následně do rozprašovače přidejte 1 čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí. Obě ingredience velmi důkladně promíchejte, dokud nevznikne jednotná směs, kterou následně můžete na jitrocel použít. Směs jednoduše nastříkejte na exponovaná místa a nechte působit. Budete mile překvapeni výsledky, kterých s tímto přípravkem dosáhnete.
Tip redakce:
Z jitrocelové šťávy je možné připravit sirup proti kašli, vynikající je také pro děti. Čtyři plné hrsti umytých listů, sesbíraných stranou od pozemních komunikací i obydlených míst se rozdrtí, případně rozmixují. Ke hmotě přidáme trošku vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vaříme na slabém plamenu, dokud nevznikne houstnoucí kapalina, kterou ještě horkou nalijeme do lahví a uložíme do chladničky.
Pokud vám jitrocel na záhonech vadí, zkuste jej eliminovat do malých trsů, a z nich postupně sbírejte listy.
Zdroj informací: nakridlechandelu.cz, zahrada-centrum.cz, vychytavkov.cz
Publikováno: 29. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová