reklama

Víte, jak by mělo probíhat jarní prořezávání borůvek? Poradíme vám

Jarní střih borůvek je velmi důležitou součástí péče. Provádějte ho proto pravidelně. Nevíte jak a kdy? Nevadí, poradíme vám. V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět o správném řezu borůvek.

Jarní střih borůvek 

Jarní střih borůvek je nezbytnou součástí péče pro udržení keřů v dobrém stavu. Je důležitou podmínkou pro bohatou úrodu. Musí se provádět v přesně daném období, a to v době od konce února do konce března. Vhodný čas mohou ovlivnit vnější podmínky. Provádí se ve chvíli, když pomine nebezpečí silných mrazů, ale musí k tomu dojít dříve, než rostliny začnou růst. 

Jarní střih u čerstvě zasazených borůvek 

Při výsadbě právě zakoupených keřů borůvek jarní střih neprovádějte. Jde totiž o mladé, obvykle dvouleté semenáčky. V jejich případě je však nutné odstranit všechna květenství, aby se zabránilo nasazování plodů. Vydržte to ještě jeden rok bez borůvek, v budoucnu se vám za to rostlina odvděčí. Rostlinka by se během kořenění neměla vysilovat. Veškerá energie mladé rostlinky by měla směřovat k budování silného kořenového systému. Celkově je nejlepší, když první 3 roky po výsadbě stříháte pouze výhony, které v zimě zmrzly nebo nejsou ve formě.

Jarní střih by se neměl provádět hned po výsadbě keře borůvek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní střih by se neměl provádět hned po výsadbě keře borůvek

Jaké jsou výhody jarního řezu borůvek? 

Pro začínající zahradníky může být jarní řez poněkud problematickou záležitostí kvůli obavám, zda jej neprovedli příliš radikálně. Není nutné se bát, protože prořezávání borůvek pomáhá udržovat hygienu keřů. Jde o jistou ochranu před chorobami. Kromě toho také potřebují řez i z toho důvodu, aby se stimulovaly ke kvetení a k pozdější produkci plodů. 

Jak na jarní střih borůvky?

Borůvky nejlépe plodí na dvou nebo tříletých výhonech, a proto se starších výhonů bez výčitek zbavte. Jak takové staré exempláře poznat? Jsou mnohem tlustší, mají šedavou barvu a jejich ponechání způsobuje, že berou velké množství živin, což způsobuje omezení vývoje mladších výhonků.

Jarní střih je nutné provádět v daném období
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní střih je nutné provádět v daném období

Co ještě byste měli z borůvky odstranit? 

  • Z keře borůvky dále odstraňte plazivé výhonky, a to i když se na nich objeví ovoce. Vlivem působení trávy a vlhkosti rychle hnijí. 
  • Zbavte se rovněž i všech slabých a usychajících výhonků bez ohledu na jejich stáří. 
  • Pro zdraví celého keře je nejlepší ponechat 6–8 hlavních výhonů rostoucích svisle. 
  • Okamžitě odstraňte výhonky vykazující příznaky houbovitých chorob. Mějte na paměti, že by se za žádných okolností neměly přidávat do kompostu. Mohli byste tím přenést škodlivé patogeny na jiné rostliny na zahradě. 

Zdroj informací: tygodnik-rolniczy.pl, borowka.pl, ogrodniktomek.pl

Publikováno: 29. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová