reklama

Březen v zahradě: Těšte se z prvních květů a připravujte se na sezónu

Zima už je zřejmě definitivně za námi, a tak se můžeme pustit do prvních přípravných prací kolem domu. Jarní práce na zahradě jsou nesmírně důležité, pokud je nezanedbáte, mnohonásobně zvyšujete šance na velkou úrodu. Na co rozhodně není radno zapomenout a jakým chybám se vyvarovat?

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jarní práce na zahradě odvedou vaši pozornost jiným směrem, ale i tak se těšte z prvních květů

Jarní práce na zahradě – začneme od skleníku

Jarní práce na zahradě započněte údržbou skleníku. Skleník otevřete, nechte ho klidně celý den větrat, aby se z něj po zimě odpařila přebytečná vlhkost, která nahrává houbovým chorobám. Pokud jste před zimou demontovali automatický systém větrání, namontujte jej zpět. Důležitá je ve skleníku i péče o půdu. Po podzimním rytí rozbijte všechny hroudy, mělce do půdy zapravte dusíkaté vápno, a po dobu až 3 týdnů udržujte půdu vlhkou.

Dusíkaté vápno při svém rozkladu účinně hubí škůdce, omezuje výskyt plevelů i dalších nezvaných hostů. Především ale do půdy doplňuje vápník, který nezbytně potřebují ke zdravému růstu plodů rajčata a papriky. Nedostatek vápníku se projevuje černáním špiček plodů.

Před využitím skleníku nezapomeňte vydesinfikovat půdu dusíkatým vápnem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Před využitím skleníku nezapomeňte vydesinfikovat půdu dusíkatým vápnem

Na záhonech proveďte první mechanickou likvidaci plevelů. Odstraňte je pomocí ruční sázecí lopatky a uložte je odděleně od kompostu. Půdu na záhonech rozhrabejte a mírně nakypřete hráběmi. Tam, kam se chystáte vysadit brambory, můžete rovnou zapravit malé množství draselného hnojiva, které je velice prospěšné, protože stimuluje brambory k vývinu větších hlíz. V březnu se v případě teplého počasí už vyplatí i nakypřit prostor mezi řádky česneku, který začíná růst.

Jarní práce na zahradě komplexním pohledem

Avšak pouze skleníkem a záhony jarní práce na zahradě v březnu rozhodně nekončí. Za oknem rostoucí výsevy kontrolujte, stále používejte pouze rosení, a pokud už celer vyvinul první pravý list, nebojte se jej přepikýrovat. Nezapomínejte, že je nutné mladé kusy kontrolovat na výskyt škůdců, a to jak u zeleniny, tak letniček. Přílišné zalévání škodí – rostliny si tak snadno zahubíte.

Na kypření záhonu vyrazte s motykou nebo hráběmi, na políčko už využijte malou zahradní mechanizaci
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na kypření záhonu vyrazte s motykou nebo hráběmi, na políčko už využijte malou zahradní mechanizaci

I když ve skleníku právě probíhá desinfekce půdy dusíkatým vápnem, a tedy tam výsevy provádět nelze, využijte alespoň police, které v něm máte. Do větších nádob si vysejte salát, řeřichu, kopr a další zeleninu s kratší vegetační dobou.

Pečujte o výsevy, předpěstovávejte nejen zeleninu, ale i letničky
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pečujte o výsevy, předpěstovávejte nejen zeleninu, ale i letničky

V březnu je také čas na postupné buzení pelargonií ze zimního odpočinku. Zastřižené rostliny se nebojte přesadit do směsi kupovaného substrátu, který smícháte s prosítovanou zeminou ze zahrádky. Po přesazení je mírně zalévejte a už je můžete postupně navykat na teplejší prostředí.

Na zahradě se podívejte na stav ovocných dřevin. Zkontrolujte stav pletiv, která chrání kmeny před okusem zvěří, a prohlédněte celé stromy. Třešně, višně, jádroviny a drobné bobuloviny nyní prořežte, a to s cílem prosvětlení koruny a omezení rizika výskytu houbových chorob. Z kmenů a hlavních větví také mechanickou cestou, nejčastěji drátěným kartáčem, odstraňte i lišejníky a mech.

Jarní provzdušnění trávníku bývá nutné, ale počkejte s ním, až bude suchý
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jarní provzdušnění trávníku bývá nutné, ale počkejte s ním, až bude suchý

Materiál z prořezu však neodvážejte do kontejneru nebo obecní kompostárny. Vyrobíte z něj vynikající drť nebo štěpku, která je úžasným a dekorativním prvkem kolem okrasných dřevin, trvalek i dalších druhů rostlin. Běžně dostupné drtiče a štěpkovače zvládnou zpracovat i větve s tloušťkou kolem 4 cm. Stejně nakládejte i s chvojím, kterým jste na podzim přikryli trvalky, což posloužilo jako účinná ochrana proti mrazům.

Na závěr ještě ze zahrady shrabejte a ukliďte poslední zbytky listí, přeházejte kompost, vyčistěte hnízdní budky pro drobné pěvce a v případě teplého počasí už můžete i přistavit první nádoby na dešťovou vodu. Nezapomeňte ani na krtince, ty ale nerozhrabávejte, tato půda je velmi jemné struktury, takže se hodí jak do kompostu, tak i na záhony.

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 1. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich