reklama

Je nejvyšší čas připravit skleník na sezónu

Březen je měsícem, kdy se na zahradě naplno rozbíhají přípravné činnosti. A od nich by neměl být ušetřen ani skleník, který je nutné připravit velmi důsledně a pečlivě. Jarní péče o skleník je totiž zárukou jeho dobré funkčnosti, a tedy i vysokého výnosu zdravé a chutné zeleniny. Co ve skleníku rozhodně udělat a na co si dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní péče o skleník se nesmí zanedbat, výsledkem dobré přípravy je vysoký výnos zdravé a chutné zeleniny

Jarní péče o skleník začíná zevrubnou kontrolou a čištěním

Jarní péče o skleník znamená kromě provedení nezbytných zásahů v půdě skleníku také důkladnou kontrolu všech částí. Připravte si sadu klíčů, protože je zapotřebí projít a zkontrolovat dotažení všech šroubových spojů. Nezapomeňte po zimě namontovat zpět automatický větrací systém, který bývá lokalizován nejčastěji u dvojice střešních panelů.

Co se týká skla a polykarbonátu, pak se rozhodně vyplatí projít, zda nikde nezvětral tmel, kterým jste před lety tyto panely lepili. Místa, kde se již rozpadá, je vhodné očistit od zbytků, odmastit a opravit. Nejčastěji se používá tmel transparentní barvy, vhodný pro tento účel. Také vysaďte dveře, do jejich pantů nakapejte rostlinný olej a dveře nasaďte zpět. Tím je zajištěn jejich hladký chod.

Pro vyčištění vnitřních ploch skleníku využijte jarovou vodu, do které je přidán i ocet, ten perfektně zatočí s plísněmi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro vyčištění vnitřních ploch skleníku využijte jarovou vodu, do které je přidán i ocet, ten perfektně zatočí s plísněmi

Pak se pusťte do čištění. Problém bývá často uvnitř skleníku, kde na panelech ze skla nebo polykarbonátu ulpívají nečistoty, mohou se zde ale i vytvořit plísně. Vlažná voda s pár kapkami jaru, obohacená ještě o přídavek octa, funguje jako velmi dobrý čistič, který dobře zatočí i s plísněmi. Po omytí povrchů stěn ponechte skleník otevřený, aby všechna vlhkost ze stěn zmizela.

Jarní péče o skleník pokračuje půdou

Půda je základním stavebním prvkem skleníku, bez níž si není pěstování možné představit. Jarní péče o skleník zde pokračuje především rozhrabáním a rozbitím hrud, urovnáním půdy a zhodnocením jejího celkového stavu. Nezapomeňte, že půda musí být ve velice dobrém stavu, bohatá na živiny, ale zároveň prostá škůdců a zárodků chorob.

Pokud je půda již ve špatné kondici, tedy prachovitá, což je prvním indikátorem jejího zhoršeného stavu, je na čase ji vyměnit za novou. Vrstvu půdy ve výšce až 15 cm je nutné vyvézt pryč. Použijte ji kupříkladu do kompostu a nahraďte tou ze zahrádky – ideální je, pokud ji smícháte v poměru 1:1 s prosítovaným vyzrálým kompostem.

Před výsadbou rajčat a paprik nezapomeňte na desinfekci půdy dusíkatým vápnem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před výsadbou rajčat a paprik nezapomeňte na desinfekci půdy dusíkatým vápnem

Jarní péče o skleník musí být spojena i s desinfekcí půdy. V půdě se často vyskytují zárodky škůdců a chorob, ale také zde na svoji šanci číhají plevele, a to nejen v nově navezené půdě, ale i v té původní. Pro tento účel se používá dusíkaté vápno, které vyniká dvojím účinkem. Půdu obohacuje o vápník, který je nezbytný pro zdravý vývoj plodů rajčat a paprik. Dusíkaté vápno ale při svém rozkladu uvolňuje kyanamid, ten likviduje zárodky škůdců, chorob i plevelů. Aplikace se provádí mírným zapravením do půdy a udržováním zvýšené vlhkosti po dobu 3 týdnů. Po této proceduře je možné již vysévat a sázet.

Zdroj informací: agronatura.cz

Publikováno: 6. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich