reklama

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Zdravý trávník, který se podobá hustému zelenému koberci, poškozuje mnoho plevelů, mezi něž patří i ježatka. Je sice sama travinou, ale pro správného zahradníka tou nežádoucí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdravý trávník je chloubou každé zahrady

Na zdravý trávník útočí i ježatka

Rozsahem menší i větší zdravý trávník vyžaduje neustálou bdělost, aby jeho pěkný vzhled nekazily plevelnaté rostliny. Jednou z nich je i u nás běžná travina ježatka kuří noha. Jedná se o jednoletou trávu, která raší později na jaře a kvete od června až do prvních podzimních týdnů. Typické je její silné stéblo s ochlupenými kolénky a široké, na omak drsnější listy.

Jako mnoho divokých travin má i ježatka hezké květenství v podobě široké nafialovělé laty, které bývá převislé. Tento druh traviny je doslova mistr v přizpůsobování se: Pokud je obklopen vyššími rostlinami, vyžene i on do výšky. Ale když se objeví v udržovaném a nízkém trávníku, rozrůstá se plazivě do okolí.

Ježatka patří k jednoletým plevelným travinám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ježatka patří k jednoletým plevelným travinám

Hodí se bodová aplikace

Jako většina jednoletých rostlin nepřežije ježatka zimu a vymrzne. Ale ani to náš zdravý trávník neochrání, protože její semena (obilky) zůstanou až 10 cm hluboko v půdě a čekají na další jaro. Nezbývá nám tedy, než se kuří noze bránit a likvidovat ji.

Nejlepší prevencí je hustý trávník, který nedovolí vyrůst záškodníkům. Ale ani ten mnohdy jejich výskytu nezabrání, takže je pak nutné přistoupit občas k chemickému postřiku. Zvolit musíme takový, který je určen na plevele, ale nikoliv na ty klasické dvouděložné jako pampelišky nebo sedmikrásky, protože ten jednoděložní trávu nezahubí.

Květy ježatky mají nafialovělou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy ježatky mají nafialovělou barvu

Zároveň musíme pro zdravý trávník zvolit takový prostředek a jeho aplikaci, abychom nepoškodili ostatní traviny, tedy i ty námi hýčkané. V případě ježatky se tak ukazuje nejvhodnější metodou likvidace tzv. bodová aplikace, která se provádí speciálním aplikátorem, u menších trávníků ale postačí aplikace štětečkem. Přípravek se nanáší jen na listy nežádoucí rostliny. Po aplikaci necháme přípravek zaschnout, abychom ho dále neroznášeli po trávníku.

Tip:

Trávník pravidelně přihnojujeme a vertikutujeme. Jakmile objevíme místo s řidším porostem, provedeme dosev. Čerstvou trávu doséváme po několika týdnech i na místa, na nichž jsme zlikvidovali ježatku.

Zdroj informací: www.roznovska-travni.cz, www.svet-travniku.cz

Publikováno: 14. 3. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové agresivní plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S plevelem máme problémy asi všichni. Existuje vícero druhů, než si myslíme. Mezi základní skupiny patří pcháče a jitrocele. S každým druhem se ale bohužel bojuje trochu jinak.