reklama

Vyznáte se v netkaných textiliích a umíte je správně používat?

Netkané textilie nám přijdou vhod ve chvílích, když se chcete zbavit plevele, nebo když chcete ochránit rostliny před mrazy a škůdci. Využití netkaných textilií je poměrně široké. Víte ale, že není textilie jako textilie? Pozor byste si měli dát i na její správné používání, abyste nenapáchali více škody než užitku. Nevíte jak? Nevyznáte se v nich? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netkaná textilie – přítel, nebo nepřítel zahradníků?

Netkané textilie – jak se v nich vyznat? 

Netkané textilie mají na zahradě široké využití, i když některé zahrádkáře už jen zmínka o nich zvedá ze židle. Abychom vám vysvětlili, proč tomu tak je, pojďme se nejprve seznámit se samotnými textiliemi. Ona totiž není netkaná textilie jako netkaná textilie. Ve skutečnosti známe zhruba 4 druhy. 

Bílá netkaná textilie

Bílou netkanou textilii by měl mít po ruce každý zahradník. Jde totiž o velmi praktickou a také i nejlehčí textilii ze všech netkaných textilií, jejíž gramáž se pohybuje okolo 20 g/m². Vyrobena je z polypropylenu. Její velkou výhodou je to, že je velmi dobře prodyšná, propouští světlo i vodu a odráží sluneční paprsky. Hodí se proto nejen k zakrytí zeleninových záhonů, ale i keřů a stromů, které chcete ochránit před nepřízní počasí. Umožňuje ranější výsev i dřívější sklizeň, protože chrání záhon před mrazy. V noci je schopna zvýšit teplotu pod textilií až o 3 °C a přes den dokonce až o 7 °C.

Hojně se používá k zakrytí výsevu, který chrání třeba před vyplavením během prudkých dešťů. Mimo to chrání rostliny rovněž před silným větrem, krupobitím i přímým sluncem. Kromě toho bílá netkaná textilie chrání rostliny i před nálety škůdců (bělásků, dřepčíků, květilek, vrtalek a pochmurnatek) – snižuje tím tedy i nutnost potřeby chemických prostředků. V neposlední řadě chrání rostliny před ptáky a drobnou zvěří. Skvělé na ní je, že není na jedno použití, protože se dá poměrně jednoduše vyprat v pračce. 

Bílá netkaná textilie je spojena s výhodami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá netkaná textilie je spojena s výhodami

Hnědá netkaná textilie 

Hnědá netkaná textilie je o něco těžší než bílá netkaná textilie. Její gramáž se pohybuje mezi 30–50 g/m². Tato tkanina je označována jako mulčovací. Používá se tam, kde je zapotřebí zabránit prorůstání plevele, a mnohdy se zasypává mulčovací kůrou. Na zahradě může být užitečná při pěstování jednoleté zeleniny, protože opravdu potlačuje plevel, mírní odpar, propouští vláhu a vzduch.

Její použití na trvalkové záhony však zahradníky rozděluje na dva tábory. Jedni tvrdí, že k takovým rostlinám nepatří, a ti druzí v tom nevidí žádný problém. Ti první svůj postoj zdůvodňují tím, že se rostliny nemohou pořádně rozrůstat a že pod textilií dochází k postupnému odumírání života. Místo používání textilií proto doporučují používat slámu, trávu, listí nebo kompost. Ani to však není ideální, protože i to má své úskalí. Spojeno je to i s výrazným navýšením práce. Co s tím? Jak už to bývá, vše má své řešení a mají ho i hnědé netkané textilie. Řešením je eko hnědá netkaná textilie. 

Eko hnědá netkaná textilie 

Faktem je, že běžná hnědá netkaná textilie je ropným produktem, což není příliš pozitivní ani z hlediska udržitelnosti – zatímco eko hnědé netkané textilie jsou vyrobeny z přírodních materiálů, které se v průběhu 3–8 let rozloží. Skvělé na nich je, že s nimi rostliny ochráníte před růstem plevele, šetříte s nimi půdní vláhu a díky nim mají rostliny dostatek času na klidný růst. Vůbec není pravda, že by pod touto textilií nebyl život. Nedusí totiž půdu, naopak ji obohacuje, protože se postupně rozpadne. V  půdě přitom po sobě nezanechá jedinou negativní stopu. Naopak vyživuje rostliny a podporuje jejich přirozený růst. 

Řešením mohou být eko textilie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řešením mohou být eko textilie

Černá netkaná textilie 

Poslední textilií, kterou můžete vidět na zahradě, je černá netkaná textilie s vysokou gramáží. Nejde však o typickou textilii, která by se užívala v rámci péče o rostliny. Jde o stavební textilii, která se dává pod kačírek, jezírko nebo bazén. Jejím úkolem je chránit fólii, která se používá pro izolaci vodní stavby, aby se neponičila o ostrý kámen nebo jiné hrubé nečistoty – prodlužuje životnost této fólie. 

Mulčovací textilie nemusí být vždy ideální
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčovací textilie nemusí být vždy ideální

Proč používat netkané textilie? 

  • Protože snižují výskyt plevele.
  • Ochraňují plodiny před znečištěním od zeminy.
  • Zabraňují odpařování vody z půdy.
  • Udržují větší teplotu zeminy.
  • Podporují větší výnos.
  • Snižují potřebu chemického ošetření.
  • Chrání před vymrzáním zeminy.
  • Při zakrytí rostlin je chrání jako ochrana proti mrazu.
  • Mohou fungovat i jako ochrana proti škůdcům. 
Bílá textilie chrání rostliny před zimou i škůdci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá textilie chrání rostliny před zimou i škůdci

Jak s netkanou textilií správně zacházet? 

I když je netkaná textilie pevná a trvanlivá přesto musíte dávat pozor, abyste ji nepoškodili. Hlavně u bílé textilie je důležité, aby byla správně upevněna. Ideální je, když její okraje zasypete trochou půdy. V případě, že ji budete odkrývat, zatižte její okraj dřevěnou deskou.

Textilie by měla být připevněna tak, aby s ní nepohyboval vítr, ale zároveň musí skýtat dostatek prostoru pro rostliny pod ní. U teplomilných rostlin se rozprostírá na záhon zhruba 2–4 dny před výsevem, aby se půda dostatečně prohřála. Jakmile pomine riziko mrazů a jiného poškození, odstraňuje se. Nicméně někdy může být ponechána po celou sezónu kvůli opakovanému výskytu škůdců. V tom případě se sundává jen v době kvetení, aby u rostlin mohlo dojít k opylení hmyzem. 

Nejčastější chyby při používání netkaných textilií

  • K nejčastějším chybám patří špatně zvolená textilie. 
  • Používání netkané textilie tam, kde je těžká půda. Výsledkem je totiž jen velmi zhutněná, nepropustná tvrdá krusta zeminy, která se velmi těžko obdělává. 
  • Na netkané textilie rozhodně mulčovací kůra nepatří, protože ucpe póry a udusí vše pod ní. Růstu plevelu tím však paradoxně nezabráníte.

Zdroj informací: nkz.cz, zahradnictvi-flos.cz, rozhlas.cz

Publikováno: 13. 3. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová