reklama

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Využití deště na zahradě vám může pomoci, aby dešťová voda neodtékala do kanalizací, ale byla prakticky a esteticky využita. Ptáte se jak? Dešťové zahrady pomohou dešťové vodě, aby se dostala do podzemních vodonosných vrstev, čímž sekundárně poskytne domov ptákům, motýlům a dalším prospěšným tvorům. Ještě jste o nich neslyšeli? Máme pro vás všechny potřebné informace.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využití deště na zahradě nemusí být spojena pouze se sběrnými nádobami

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad patří k těm nejkreativnějším způsobům. Dešťové zahrady zlepšují kvalitu vody filtrováním znečišťujících látek. Poskytují lokalizovanou ochranu před dešťovou vodou a povodněmi. Přitahují užitečné ptáky, motýly a hmyz – a to vše při zachování původní vegetace. Skvělé je, že se rovněž mohou pochlubit svou estetikou a snadnou údržbou hned po svém založení. 

Co je vlastně dešťová zahrada? 

Zjednodušeně řečeno, dešťová zahrada je mělká oblast země nebo svahu, do níž stéká voda ze střech a jiných tvrdých povrchů. Je osázena rostlinami, které vydrží přemokření 48 hodin v kuse. Směrem k okrajům se potom používají rostliny odolnější vůči suchu. Dešťová voda zaplní prohlubeň a poté odtéká.

Důležité je upozornit, že dešťová zahrada rozhodně není vodní zahrada. Není to dokonce ani rybník nebo mokřad. Pro dešťovou zahradu je naopak typické, že je po většinu času suchá. Vodu obvykle zadržuje pouze během deště a po dešti. Skvělé na ní je také to, že během 12–48 hodin vyschne, čímž brání množení komárů. První dešťové zahrady byly vytvořeny, aby napodobily přirozené oblasti zadržování vody, které se vyvíjely před urbanizací. Pro rezidenční využití byly vyvinuty v roce 1990 v Prince George's County v Marylandu. 

Jak fungují dešťové zahrady?

Dešťové zahrady jsou nejen krásné a kreativní, ale také funkční. Vysazením dešťové zahrady můžete pomoci zachovat přirozený koloběh vody a zároveň chránit místní řeky, jezera, ryby a zdroje pitné vody. Ačkoli dešťové zahrady mohou na první pohled vypadat jako normální zahrady, ve skutečnosti jsou navrženy tak, aby zabránily stékající dešťové vodě znečišťovat vodní toky živinami, odpadky a sedimenty. 

  1. Vodu shromažďuje a usazuje na povrchu zahrady. 
  2. Voda pak prosakuje rostlinami a filtračním médiem (zachycuje odpadky a usazeniny na povrchu). 
  3. Rostliny přitom využívají živiny z dešťové vody a toxiny ulpívají v půdě. 
  4. Půda a kořeny rostlin spolupracují na přirozeném filtrování vody a odstraňování znečišťujících látek. 
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu

Jak vytvoříte dešťovou zahradu? 

Při návrhu dešťové zahrady se nejprve odstraní 15–30 cm půdy a povrch se následně upraví orbou, kompostem a pískem, aby se zvýšila infiltrace vody. Typ změny půdy přitom závisí na aktuálním typu půdy (typ půdy zjistíte pomocí půdního testu). Dešťové zahrady jsou obecně budovány především na svahu, přičemž shromažďují dešťovou vodu odtékající z trávníku, střechy nebo z příjezdové cesty. Jakmile se voda shromáždí v dešťové zahradě, infiltrace může trvat až 48 hodin (po velkém dešti). Dešťové zahrady zahrnují původní vegetaci, takže nepotřebujete žádné hnojivo, a po prvním roce je její údržba již minimální. 

Jaká je průměrná velikost a umístění dešťové zahrady? 

Dešťová zahrada by měla mít plochu zhruba 20 % velikosti střechy, terasy nebo plochy chodníku. Co si pod tím představit? Typická dešťová zahrada pro obytný dům nebo malou budovu by měla mít rozlohu asi 3–12 m². Měla by být delší než širší a měla by být umístěná kolmo ke svahu pozemku (se sklonem maximálně 12 %), aby zachytila maximum srážek. Dešťová zahrada by měla být umístěna na místě, kde je plné slunce nebo polostín, alespoň 3 m od základů budovy. Rozhodně ji nezakládejte tam, kde po dešti na delší dobu zůstávají vodní jezírka. Dejte si také pozor na podzemní rozvody, jako jsou plyn a elektřina, a pokud si nejste jisti jejich přesnou polohou, kopejte opatrně. 

Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá

Kdy postavit dešťovou zahradu? 

Optimální doba je, když je půda dostatečně suchá pro práci a není utužená. Pro nejlepší usazení rostlin se doporučuje časné jaro nebo začátek podzimu.

Jakým druhům rostlin se v deštné zahradě daří nejlépe? 

Do dešťové zahrady by měla být ideálně začleněna původní vegetace. Původní rostliny totiž nevyžadují hnojivo, mají dobrý kořenový systém a lépe využívají vodu i živiny dostupné v jejich původní půdě než nepůvodní druhy. Vysadit na ni můžete také trvalky, keře, polní květiny nebo směs všech tří. Vyhněte se ale výsadbě stromů, protože stromy všeobecně absorbují více vody než okolní rostliny. Do dešťové zahrady také nikdy nevysazuje invazivní nebo škodlivé druhy. Při tvorbě dešťové zahrady se nebojte odborníků. Pomohou vám najít to nejlepší řešení. 

Zdroj informací: groundwater.org, rhs.org.uk, melbournewater.com.au

Publikováno: 13. 3. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová