reklama

Začínáme zahrádkařit: Které nářadí nám nesmí chybět

Vybudovat svoji vlastní zahradu dá pořádný kus práce, a to v obou případech – ať už budujete novou zahradu po stavbě domu, nebo v rámci rekonstrukce nemovitosti, kterou jste koupili. Nářadí na zahradu pro začátečníky není jen tak málo, je potřeba je pořídit nejlépe komplexně, aby nic nechybělo. V rámci pokračování našeho seriálu vám přinášíme několik praktických rad a poznatků, které se mohou hodit každému.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nářadí na zahradu pro začátečníky by mělo splnit nejen jejich potřeby, co se týká péče o zahradu jako takovou

Nářadí na zahradu pro začátečníky: Čím tedy opravdu začít

Nářadí na zahradu pro začátečníky je pěkné množství. V rámci budování zahrady zajděte do většího obchodu se zahrádkářskými potřebami, kde najdete jak klasické nářadí, tak i to moderní, které ctí zákonitosti dnešní doby, a tedy dbá na lehkost, modernost, vysokou kvalitu a ergonomii.

Úplně typickým příkladem jsou hrábě, rýč a rycí vidle, které budete používat především při zpracování půdy na zahrádce, dobývání úrody a dalších činnostech. Klasické nářadí s dřevěnou násadou je sice praktické, ale moderního uživatele moc neosloví. Vysoce kvalitní nářadí s násadou z uhlíkových vláken, pracovní část z protiotěrové oceli vyšší kvality, lehká a zároveň robustní stavba –to vás určitě osloví. U rýče ještě pozor, na lehčích půdách se vyplatí rýč s rovným koncem, jílovitou půdu umravníte rýčem, který má špičku. Hrábě mohou mít například jednu násadu a vyměnitelné nástavce, aby se s nimi mohlo hrabat listí, tráva anebo i rozhrabávat hlína zjara v době přípravy půdy k výsevům.

Železné hrábě, rýč a rycí vidle jsou v rámci péče o půdu na záhonech naprostý základ
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Železné hrábě, rýč a rycí vidle jsou v rámci péče o půdu na záhonech naprostý základ

Pro těžší práce, hlavně tedy výkopového charakteru, nezapomeňte na krumpáč, motyku a klasickou lopatu s půlměsíčitou pracovní částí. Krumpáč a motyka se využijí hlavně tam, kde budete různě upravovat terén, hloubit rýhy pro odvodnění a podobně.

Ruční zahradnické nůžky a sázecí lopatku využijete nejen v zahradě, ale i třeba při přesazování rostlin v nádobách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční zahradnické nůžky a sázecí lopatku využijete nejen v zahradě, ale i třeba při přesazování rostlin v nádobách

Nezapomeňte ani na zahradní nářadí, které je nutné mít pro případ stříhání a řezání – tedy ruční zahradnické nůžky, pak vám rozhodně nesmí chybět ani pákové pro větve větších průměrů a také ruční pila pro drobné prořezávky nejen ovocných dřevin. Také by nemělo chybět ponorné čerpadlo a hadice pro zalévání během vegetačního období, ruční přenášení vody se řeší pomocí konve.

Nářadí na zahradu pro začátečníky aneb Když jen srp nestačí

Pro okrasný trávník kolem domu se výborně hodí klasická zahradní sekačka. V dnešní době jsou velice moderní sekačky akumulátorové, které mají většinou v základním setu i dostatečně výkonnou baterii, která se využije třeba pro pohon vyžínače nebo i řetězové pily. Péči o zahradu tak můžete mít zmáknutou pomocí jednoho setu. Benzinová sekačka je dobrý pomocník, nevýhodou je však náročnější péče o motor.

Na sekačce zbytečně nešetřete – elektrický model je krajní řešení, lepší volbou je AKU
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na sekačce zbytečně nešetřete – elektrický model je krajní řešení, lepší volbou je AKU

Stejně tak je dobré přemýšlet nad tím, co pořídit, když přebudováváte chalupu a během sezony zde roste tráva – mnohokrát až do překvapivé výšky. V tomto případě je vynikajícím pomocníkem mulčovač. Zatočí totiž s přerostlou trávou takovou rychlostí, že se až nestačíte divit. A ke všemu si poradí s přerostlým plevelem za plotem, vyřeší výskyt drobných náletových dřevin a nevadí mu ani krtince nebo drobné nerovnosti. Pokosený porost není potřeba hrabat, zůstává na ploše, kde se během pár týdnů rozloží.

Z hlediska menšího nářadí jsou velmi zajímavé především ruční bateriové nůžky, které usnadní jarní střih keřů a stromků, s pomocí teleskopického prořezávače není problém prořezat stromy i vysoko v koruně, zatímco vy stojíte stále nohama na zemi.

Zdroj informací: jaktak.cz, levnepostriky.cz

Publikováno: 16. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich