reklama

Co byste měli právě teď zasít na zahrádce do půdy?

S výsevem semínek se zpravidla začíná již na konci ledna a začátkem února. Jarní pěstování je asi ten nejhezčí úkon, který na zahradě děláme. Vysévat semena zeleniny, bylinek nebo okrasných rostlin, pozorovat, jak se z půdy derou na svět nové sazeničky a postupně se mění v kulturní plodiny, nebo rozkvétají nádhernými květy, je čirá radost. Nenechte se o ni připravit a vrhněte se na jarní pěstování rostlin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V březnu je ideální čas na jarní pěstování zeleniny a květin

Jarní pěstování zeleniny, bylinek i okrasných rostlin

V březnu na mnoha místech naší republiky ještě často leží sníh. Jinde ale naopak již mají připravené záhony na první jarní výsev a výsadbu. Pro výsevy rané zeleniny bude v březnu praktičtější využít skleníky a pařeniště. Výsev raných semen značně ulehčují tzv. obalovaná semena a výsevové pásky – zde totiž odpadá zdlouhavé jednocení sazeniček.

Raný výsev do volné půdy dokáže ochránit před chladem a škůdci netkaná textilie a fólie, zároveň tím podpoříme růst rostlin. Nezapomínáme, že kořenová zelenina vyžaduje hluboce zkypřenou půdu, všechny druhy zeleniny pak lépe porostou v humózní, dobře vyhnojené půdě.

Jarní pěstování se většinou neobejde bez předpěstování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní pěstování se většinou neobejde bez předpěstování

Zelenina a bylinky

Jarní pěstování nemůžeme začít ničím jiným než zeleninou. Mrkev, petržel, pastinák, červenou řepu, černý kořen, kopr nebo ředkev už mohou během března zaujmout své místo na záhonech. Začátkem měsíce je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Do poloviny měsíce vysazujeme semínka rajčat a melounů. Předpěstovat si také můžete například rajčata, dýně nebo i celer, salát, mochyni, brokolici, jahody, petržel, bazalku, pažitku a další bylinky. 

Můžeme předpěstovat také saláty: kozlíček polníček, listový salát, trhací (česáček), hlávkový a řeřichu. Cibuli kuchyňskou pěstujeme z výsevu nebo ze sazečky ve středně těžkých a spíše sušších půdách. Využijeme také dobu k přímému výsevu pažitky do volné půdy. Mrkev klíčí delší dobu, proto nemá smysl panikařit, pokud se během března začnou objevovat první děložní lístky ředkviček, hrášku nebo kopru, zatímco řádky se semeny mrkve budou stále prázdné. Z exotičtějších rostlin se v březnu mohou vysazovat topinambury. 

Rané odrůdy bude potřeba vysít hned, jak povolí půda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rané odrůdy bude potřeba vysít hned, jak povolí půda

Okrasné rostliny 

Mezi první jarní květiny v zahradě můžeme zařadit drobné cibuloviny – ty raší a vykvétají v době, kdy ostatní rostliny ještě spí, nebo jsou ve formě semen připraveny na jarní pěstování. Jarní cibuloviny se vysazují do půdy již na podzim, ale některé můžeme na záhony zasadit i na jaře. 

Začínáme také s předpěstováním letniček s delší vegetační dobou nebo těch, které jsou citlivé na jarní mrazík. Mezi rostliny s delší vegetační dobou patří například aksamitník, astra čínská, kosmatec, slaměnka, smil listnatý, gazánie, nebo hvozdík čínský, petúnie, nestařec, pelargonie, lobelky, verbeny, hvozdíky a šalvěje. Koncem března začínáme s výsadbou trvalek kvetoucích v létě. 

Počátkem března vyzvedneme ze zimního úložiště květiny určené pro truhlíky a misky. Pelargonie, fuchsie a kopretiny sestříhneme a přesadíme do čerstvé zeminy. Postavíme na teplé a světlé stanoviště, abychom je začali připravovat na novou sezónu. S osázením misek, truhlíků a dalších nádob nemusíme čekat až "po zmrzlých", protože již od března můžeme vysazovat prvosenky, macešky, sedmikrásky nebo chejr.

Od poloviny března, když už nehrozí přízemní mrazíky, můžeme také přistoupit k výsadbě růží. Příznivým stanovištěm pro růže jsou volná, vzdušná a osluněná místa. Sází se do běžného zahradního substrátu, ideálně navečer nebo v době, kdy nesvítí přímé slunce. Po výsadbě růže zastřihneme.

Odolné druhy jarních rostlin vysazujeme právě v březnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odolné druhy jarních rostlin vysazujeme právě v březnu

Dřeviny

V březnu nastává čas výsadby ovocných stromů a keřů – meruněk, nektarinek a broskvoní, pro které je vhodnější jarní termín výsadby než ten podzimní. Kromě ovocných dřevin se vysazuje také vinná réva a okrasné opadavé listnáče.

Z polokeřů preferujeme především komuli proměnlivou (Budleja davidii), ořechoplodec (Caryopteris incana), latnatec (Ceanothus), fuchsie, klasnatky nebo lespedézie. Z dřevin a trvalek odstraníme postupně ochranu před zimou, uschlé výhony sestříháme, a jakmile začnou trvalky rašit, začneme s přihnojováním.

Jarní pěstování rostlin zahrnuje i výsadbu některých dřevin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní pěstování rostlin zahrnuje i výsadbu některých dřevin

Pokud plánujeme výsev rané zeleniny, je lepší připravit si záhony již na podzim. Záhony dobře zryjeme a prokypříme. Na jaře pak jen záhony zlehka přehrabeme a upravíme do hloubky cca 25 cm. Výsev provádíme v polovině března, ve vyšších polohách ke konci měsíce března. Jarní pěstování zvládneme snáze i tím, že si připravíme plán výsevu a výsadby a rozvrhneme si, kam které rostliny umístíme.

Zdroj informací: pestik.cz, ceske-navody.net, J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě, mojeprirodnizahrada.cz

Publikováno: 19. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová