reklama

Březnové kalendárium: Tanec tepla a zimy v proměnlivém počasí

Březnové počasí může být velmi proměnlivé. V posledních letech bývá březen spíše teplejší, příroda se probouzí. Počasí však může být ještě nevlídné, několik teplejších dní může být střídáno zimní nepohodou a ani sníh nemusí být vzácností.

i (Zdroj: Shutterstock)
Březen – včas na výchovný řez

Velké rozdíly v teplotách způsobuje i nadmořská výška. Přibližně od 400–500 m n. m. se často březnová opatření musí přesunout až na duben. A jaká to jsou především?

Okrasná zahrada

Trvalkové záhony dočistíme od zbytků listí a odumřelých stonků. Je vhodné přihnojit základním minerálním hnojivem nebo kompostem. Později už je to problematické kvůli rašení květin. Je potřeba vše stihnout do konce měsíce, včetně ořezu trav. Už je nejvyšší čas na prořezy či zmlazení listnatých opadavých keřů. Velmi důležitý je nyní řez růží, který je podstatný pro jejich intenzivní kvetení. Pnoucí odrůdy se řežou méně, jen tak, aby nepřesahovaly konstrukci. Půdopokryvné růže můžeme řezat cca na polovinu objemu nebo nutně nemusíme každý rok (je dobré je zmlazovat alespoň jednou za 2–3 roky). Všechny ostatní typy (velkokvěté, polyantky) se řežou výrazně na 3–5 oček (zhruba 60–80 % objemu keře).

Nezapomeňte na řez růží
i (Zdroj: Shutterstock)
Nezapomeňte na řez růží

Pro trávníky je nyní rozhodující období. Vyžadují naší plnou péči. Je vhodné je vyhrabat od starých stébel a mechů (kovové hrábě), zvertikutovat (prořezat do hloubky cca 2–3 cm), aby se nastartovala regenerace, vyhnojit, zejména hnojivy s vyšším podílem dusíku. Časné jaro je také nejlepší doba pro přesazování či dělení trsů většiny trvalek. Měli bychom to stihnout do výraznějšího vyrašení nadzemní části, abychom předešli úhynu rostlin.

Ovocná zahrada

Je čas řezu vloni a někdy i předloni vysazených stromků a keřů – výchovný řez. Březnový řez starších stromů je vhodný u odrůd, které méně rostou. V teplých oblastech, kde se daří meruňkám, se obyčejně řeže i mimo dobu rašení peckovin. Prostě to vydrží. V oblastech, kde jsou doma spíše brambory, je lepší čekat na dobu po vyrašení, dobu květu a jeho konce. Stromy na něj reagují lépe, snesou i tvrdší zásahy bez tvorby klejotoku, zasychání. Řez přichází v období, kdy jsou na stromě květy, listy se začnou ukazovat až s koncem kvetení.

Vertikutace patří k základním činnostem v údržbě trávníku
i (Zdroj: Shutterstock)
Vertikutace patří k základním činnostem v údržbě trávníku

Ostružiníky a maliníky ještě neřežeme úplně, ale můžeme poněkud zakrátit výhony, se kterými počítáme, aby lépe rašily. Rybízy a angrešty řežeme podle pravidel. U červeného rybízu necháváme pěkné nové výhony, které nahradí pětileté, které jsme vyřezali. U černých rybízů je cyklus o rok kratší. Nejstarší větve keře by měly být čtyřleté. Černé rybízy můžeme zakrátit, plodí na postranním obrostu. U černého rybízu řez ovlivní i velikost bobulí. U bílého, růžového nebo červeného prakticky ne. U drobného ovoce raději řežeme výše nad očkem.

Zeleninová zahrada

Teď, nebo nikdy! začíná jaro, a to už se musí probrat i nejospalejší zahradníci. Počasí k čilé aktivitě doslova vybízí. Vyséváme rajčata a lilky. Kdo nestihl v únoru vyset papriky, dožene to začátkem března. Do skleníků a fóliových krytů vysazujeme předpěstované saláty, kedlubny a další brukvovitou zeleninu. Ke konci března vyséváme všechny brukvovité druhy přímo do půdy.

Sázíme jarní česnek, abychom předešli napadení houbomilkou česnekovou. Za slunných dnů větráme skleníky a pařeniště – je to prevence proti tvorbě plísní ve výsevech, s tím se pojí i střídmá zálivka.

Sázíme jarní česnek
i (Zdroj: Shutterstock)
Sázíme jarní česnek
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 15. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce