Domečky pro hmyz a hnízdní budky by měly být součástí každé zahrady – vytvoří totiž úkryty pro zvířata, která vám v zahradě budou nápomocná s likvidací škůdců. Mnohdy stačí k jejich vytvoření opravdu málo. Přečtěte si, jak taková místa vytvořit.
Postavte na zahradě domečky pro hmyz a další pomocníky
Domečky pro hmyz a další užitečná zvířata, která vám na zahradě pomůžou se škůdci, pomůžou, aby se jim lépe dařilo a ráda u vás zůstávala. Využívají často přirozené úkryty v podobě hromad mrtvého dřeva, hliněných stěn, dutých stonků rostlin či popraskaného zdiva. Můžete jim ale také nabídnout další možnosti, zvláště pokud se ta přirozená místa u vás v zahradě nenacházejí.
Jaké domečky pro hmyz můžete vytvořit?
Pro různé druhy hmyzu můžete vytvořit specifické úkryty či domečky pro hmyz.
Včely samotářky:
- Domečky umisťujte na jižní stranu a na místa, která jsou chráněná před větrem a deštěm.
- Do polínka nebo trámku z tvrdého dřeva vyvrtejte různé velké a dlouhé otvory – cca 10× delší než průměr, piliny vysypejte, konec musí být uzavřený, průměr otvorů volte 2 až 10 mm.
- Svažte duté stonky rostlin – stébla, rákos, bambus a zastrkejte je do 20 cm dlouhých nádob.
- Do bloku z přírodního jílu vytvořte otvory s uzavřeným koncem o průměrech 6 až 8 mm.
- Svažte mrtvé dřevo.
Škvoři:
- Na zahradě pomůžou s likvidací mšic.
- Vyplňte květináče koudelí nebo slámou a zavěste je dnem vzhůru na stromy tak, aby se dotýkaly kmene nebo větví.
Čmeláci:
- Květináč naplňte do poloviny senem či slámou a zahrabejte ho do země dnem nahoru. Do dna vytvořte vletový otvor o velikosti minimálně 15 mm a zakryjte ho ještě plochým kamenem, který podložte – nebude tak do květináče zatékat.
Jako úkryt poslouží i hromady kamenů a dřeva
Jakmile vám na zahradě zůstane pro prvním řezu stromů či keřů množství větví, můžete je využít mnoha způsoby. Poslouží jako základ kompostového materiálu nebo do vyvýšeného záhonu, menší větvičky rozdrťte či nasekejte a také využijte do další vrstvy kompostu. Ve spodní části potom vždy vznikne domeček pro hmyz, jehož součástí bude právě ořezané dřevo a kameny i listí.
Budujte nejen domečky pro hmyz, ale také hnízdní budky
Kromě toho, že by ve vaší zahradě neměly chybět domečky pro hmyz, měly by být její součástí také hnízdní budky. Přirozené dutiny stromů, které ptáci také rádi využívají, jsou dnes spíše vzácností, a protože mnoho druhů z přirozeného ptactva patří k dutinovým ptákům, je třeba jim při hnízdění pomoci. Pokud tedy nemáte možnost zachovávat ve své zahradě staré stromy s dutinami, instalujte vhodné hnízdní budky.
- Budky pravidelně kontrolujte a udržujte, na podzim je potřeba je vyčistit a odstranit parazity. Proto umístěte budky tak, abyste je mohli snadno sundat a jednoduše vyčistit.
- Umisťujte budky na světlá místa, která ale nejsou na ostrém slunci.
- Vletový otvor nasměrujte na východ.
- Vyrábějte budky ze dřeva nebo dřevobetonu, vyhněte se plastům, kovu a hlíně, špatně izolují a větrají.
- Velikost a vletový otvor přizpůsobte danému druhu ptáků – například sýkora koňadra: základna min. 12×12 cm, výška min. 20 cm, vletový otvor má mít potom průměr 32–34 mm.
Zdroj informací: prirodnizahrada.eu
Publikováno: 31. 3. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová