reklama

Hustý trávník jako z pohádky. Jak na něj?

Krásný hustý trávník je snem každého zahrádkáře. Každý by si jej rád udržel po celou letní sezónu. Aby se stal trávník naší opravdovou chloubou, budeme se mu muset alespoň trošku věnovat. Správná údržba trávníku je velice důležitá. Každé roční období má jiná specifika a vyžaduje jinou péči o náš trávník. Jak na to, si povíme právě teď.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hustý trávník je snem každého zahrádkáře

Hustý trávník, na který je radost pohledět

Lidskému oku lahodí opravdu hustý trávník zářící jasnou tmavě zelenou barvou. Takovému trávníku se však musíme věnovat, občasné posekání či shrabání listí nestačí. Aby se stal náš trávník opravdovou chloubou, chce to, abychom na něm trochu zapracovali. Údržba travnaté plochy se liší podle příslušného ročního období.

S péčí o travní plochu začínáme hned po skončení zimy. Dokud na trávníku leží zbytky sněhu, není dobré jej zatěžovat chůzí. Trávník by mohl následně trpět houbovými chorobami. Počkáme tedy, až slezou poslední zbytky sněhu a počasí se ustálí. Jako ideální dobu, kdy začínáme pracovat na hustém trávníku, jsou denní teploty kolem 10 °C a zároveň, když v noci již nehrozí mrazy. Právě tehdy zažínáme s údržbou trávníku.

Dokud jsou na trávě zbytky sněhu, nezatěžujeme ji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dokud jsou na trávě zbytky sněhu, nezatěžujeme ji

Hustý trávník bez kontroly nebude

Jakmile jaro převezme svou vládu, teploty se ustálí a počasí je příznivé pro zahradní práce, začneme s čištěním trávníku. Veškeré napadané listí, větvičky či kůru stromů musíme odstranit. Unavený trávník potřebuje revitalizaci, která podpoří následný růst trávy.

Jakmile se na jaře vypravíme na zahradu, můžeme být nemile zaskočeni. Někdy se stává, že probouzející se trávník je napadený plísní. V tomto případě se musíme nejprve pustit do její odstranění. K tomu nám pomohou fungicidní přípravky, díky nimž se tohoto nezmaru brzy zbavíme.

Na jaře trávník vyčistíme od listí a větviček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na jaře trávník vyčistíme od listí a větviček

Sekání je základ hustého trávníku

První jarní sekání je pro naši travnatou plochu velice důležité. Začínáme s ním ihned po skončení posledních mrazivých dnů. Ideální je konec března, kdy už slunce nabírá na síle a trávník je poměrně vyschlý. Při sekání dbáme na to, abychom neposekali více než 1/3 z celkové výšky narostlé trávy, abychom trávník příliš neoslabili. Sekačka by měla mít perfektně nabroušené nože. Tupé nože totiž sekají nerovnoměrně, trávník spíše trhají a zbytečně jej stresují.

Pravidelné sekání je důležité
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné sekání je důležité

Po správném posekání trávníku následuje důkladná vertikutace. Abychom docílili opravdu hustého trávníku, je pro něj provzdušnění zcela nezbytné. Na jaře se v půdě mohou vyskytovat nejrůznější nečistoty, plsť či mech. Aby tráva mohla lépe růst, musíme se o zatravněnou plochu starat. Vertikutaci, stejně jako sečení provádíme zasucha tak, že se nože půdy pouze jemně dotýkají. Doporučuje se provzdušnit půdu do hloubky pouze 2 až 3 milimetry. Výsledný pohled asi nebude lahodit našemu oku, ale výsledek, který se dostaví po pár dnech, nás nakonec nejen překvapí, ale i potěší.

Bez vertikutace to nepůjde
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez vertikutace to nepůjde

Hustý trávník potřebuje pohnojit

Vertikutovaný trávník má do hustého trávníku opravdu daleko. Pro růst trávy použijeme kvalitní hnojivo bohaté na dusík a fosfor. Jestliže je půda na naší zahradě překyselená, což znamená pH nižší než 5,5, provedeme vápnění. Vápnění však nesmíme uspěchat. Je dobré je provést až zhruba 1 měsíc po provedeném hnojení.

Jestliže nám po vertikutaci zůstala na trávníku příliš velká holá místa, můžeme trávu dosít. Jemnou vrstvu travního osiva mícháme s pískem, rozhodíme na holé plochy, přejedeme travním válcem a dobře prolijeme vodou. Osetá místa se snažíme nezatěžovat. Abychom povzbudili rašení nových výhonků a my získali hustý trávník, sekáme 1–3krát týdně.

Holá místa na trávníku dosejeme travním semenem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Holá místa na trávníku dosejeme travním semenem

Správné zavlažování hustý trávník potřebuje

Správná péče o travnatou plochu znamená především dostatečné zavlažování. Hustý trávník zkrátka potřebuje vydatnou zálivku. Jestliže dáme trávníku málo vody, rychle se odpaří a nedostane se až ke kořínkům. Každá půda potřebuje jinou zálivku. Jestliže máme na pozemku spíše jílovitou půdu, musíme zalévat trávník 1krát týdně a dát mu zhruba 15 až 20 litrů vody na 1 m². Kypré a písčité půdy pak zaléváme každé 3 až 4 dny. Pokaždé jim dáme 10 až 15 litrů vody na 1 m².

Hustý trávník potřebuje správné zavlažování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hustý trávník potřebuje správné zavlažování

Dostatečnou vláhu, kterou dáváme našemu trávníku, můžeme velice snadno zkontrolovat. Ve chvíli, kdy rýčem vyrýpneme drn z trávníku, můžeme za pomoci metru změřit hloubku proniknutí vody do půdy. Jestliže se dostaneme na hloubku zhruba 15 cm, máme trávník dobře zavlažený. Po změření musíme drn opět vrátit na své původní místo, které následně ušlapeme. Jestliže nechceme vyrýpávat drny, můžeme si pořídit srážkoměr a umístit jej v blízkosti zavlažovače.

Zdroj informací: www.levnepostriky.cz, www.drevostavitel.cz, www.swardman.com

Publikováno: 31. 3. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Zátěžové trávníky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pořádáte na zahradě grilovačky, zahradní párty nebo na trávníku na zahradě hrají vaše děti fotbal? Trávník trpí. Ale nemusel by. Stačí mít zátěžový trávník.