Květiny do kanceláře mohou pomoci zlepšit kvalitu vnitřního vzduchu, což je skvělé pro dusnou kancelář. Projděte si proto náš dobře prozkoumaný seznam těch nejlepších rostlin do kanceláře, abyste si vybrali ty nejlepší.
Květiny do kanceláře
Květiny do kanceláře pomáhají zlepšit vaši náladu a produktivitu. Mimo to mohou také zvýšit vlhkost v blízkosti pracovního stolu, pozitivně působí i díky své estetické stránce. Neexistuje sice žádné stanovené číslo, kolik rostlin byste měli mít ve své kanceláři, ale říká se, že by to měly být minimálně 3 rostliny. Klíčové rovněž je, aby všechny rostliny použité do kanceláře nebyly náročné na údržbu. Nemáte představu, jaké jsou ty nejlepší? Máme pro vás seznam těch nejlepších květiny do kanceláře.
Aglaonema
Aglaonema patří k těm nejlepším kancelářským rostlinám. Vyznačuje se krásnými růžovými, červenými a zelenými odrůdami – vypadá úchvatně v každém odstínu. Používá se hlavně k ozdobě stolu. Kromě toho vypadá skvěle také v zelených stěnách a na vertikálních stěnách. Postavit ji ale klidně můžete třeba na zem. Jak o ni pečovat? Aglaonemy milují teplo a vyhovuje jim světlé až polostinné místo. Potřebují také vyšší vzdušnou vlhkost. Zálivku jim dopřejte pravidelnou a vydatnou, ale dejte si pozor na přelití. Nikdy by neměly stát ve vodě a při přesazování si vyberte substrát s nízkým obsahem vápníku.
Epipremnum
Epipremnum je velmi oblíbenou převislou rostlinou. Její listy mohou být postříkané zelenými, žlutými nebo krémovými prskanci. Jde všeobecně o velmi oblíbenou rostlinu. Díky velkému počtu listů je Epipremnum velmi pozitivní pro kvalitu vzduchu v interiéru. O Epipremnu se říká, že přežije všechno. Větší rostliny potřebují oporu, po které se budou pnout. Aby byla rostlina pěkně hustá, potřebuje pravidelně zastřihnout. Výhony pak můžete nechat zakořenit a vypěstovat si tak můžete další rostliny.
Epipremnum snese i tmavší místo. Světlé a žíhané rostliny ale potřebují více světla, v jiném případě totiž ztratí svou světlou a zářivou barvu. V období vegetace se neobejdou bez vydatné zálivky. Dejte si ale pozor na přelití a přemokření, shnily by vám kořeny. Rostlina má ráda větší vlhkost místnosti, nicméně snese i běžnou vlhkost. Pěstujte ji v rašelinovém substrátu a hnojte ji v sezóně jednou za 14 dnů.
Zamiokulkas
Zamiokulkas se vyznačuje svými lesklými tlustými listy. Díky své schopnosti pracovat s nízkým, ale i vysokým osvětlením, je zamiokulkas ideální rostlinou do kanceláře – i on čistí vzduch. Nejlépe se mu daří v místě s dostatkem rozptýleného světla, ale snáší dobře i tmavší stanoviště. Během vegetace jej zalévejte až po proschnutí substrátu. V zimě se potom zálivka omezuje a zalévá se pouze jednou za dva až tři týdny. Rostlina má ráda teplo a nepotřebuje zvyšovat vzdušnou vlhkost. Nepřesazuje se, dokud doslova nevyrůstá z květináče, který preferuje těsnější. Množit ji můžete dělením a rozsazením v době od jara do poloviny léta. Hnojte ji od jara do podzimu jednou za 14 dnů.
Ficus lyrata
Ficus lyrata je velmi oblíbená pokojovka, což z ní dělá jednu z nejlepších kancelářských rostlin. Jde o velmi velké rostliny, jsou skvělou dekoraci celé kanceláře. Rostou pomaleji. Pokud budou v místnosti se středním až vysokým osvětlením, dejte si pozor při zalévání. Fíkus potřebuje pravidelnou zálivku, ale svrchní vrstva zeminy by měla proschnout. V žádném případě nesmí stát ve vodě. V zimě zálivku omezte. Fíkus se přesazuje na jaře do nepatrně většího (maximálně o 2–3 cm) květináče a až ve chvíli, když je nádoba zcela prorostlá kořeny. Množí se pomocí vrcholového stonkového řízku. Hnojí se podle návodu na hnojivu od jara do podzimu.
Bambusové palmy
Bambusové palmy jsou skvělým doplňkem každé kanceláře. Tyto rostliny přinášejí do vašeho pracovního prostoru trochu tropické nálady a vyžadují velmi malou údržbu, protože potřebují jen trochu slunce, aby rostly a prospívaly. Se svými tenkými kmeny a listy nejenže představují dobrý prvek v každém rohu kanceláře, umístit je můžete i do beden jako předěl mezi stoly a pracovními prostory.
Strelitzia
Strelitzia má větší listy a vyznačuje se tím, že upřednostňuje, když není u žádných chladicích otvorů. Pokud se jí daří, může dorůst do poměrně velké velikosti. Skvělé na ní je, že moc toho nepotřebuje. Kvete však jen málokdy, protože není ve svém přirozeném tropickém prostředí – ale i tak vypadá skvěle. Strelitzia patří mezi světlomilné rostliny, a proto jí dopřejte skutečně světlé stanoviště, klidně i s přímým sluncem. Strelitzia také potřebuje dostatečnou zálivku, substrát nesmí nikdy vyschnout. V zimě však zálivku omezte. Strelitzia má křehké kořeny, takže ji přesazujte jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Hnojte ji od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny. Množí se nejlépe dělením při přesazování.
Sansevieria
Sansevieria čili tchýnin jazyk je nenáročnou rostlinou – a jde také o jednu z nejlepších kancelářských rostlin. Hodí se do každého prostoru kanceláře. Vyšší vzrostlé rostliny budou zdobit na podlaze, a ty malé pak na policích nebo na stole. Mají období, kdy preferují přímé slunce, dokážou ale růst i s malým množstvím světla a vydrží měsíce bez vody. Zálivku jim proto dopřejte jen mírnou. Nepřelévejte je a nikdy je nenechte stát ve vodě. Zvládnou i suchý vzduch z ústředního topení a snesou i teploty od 10 °C. Pěstujte je v širší, ale mělké nádobě. Mladé rostliny potom přesazujte každý rok na jaře, starší kusy pak jednou za 3 roky. Substrát by měl být dobře propustný, nejlépe s příměsí písku. Hnojte je během vegetačního období jednou za 14 dnů až 1 měsíc běžným hnojivem.
Spathiphyllum
Spathiphyllum je známá květina do kanceláře, oblíbená pro své svěží tmavě zelené listy a bílé květy. Rostliny mohou mít všechny tvary a velikosti, nepotřebují mnoho místa ani denního světla. Jsou skvělé pro odstraňování toxinů nebo těkavých organických sloučenin ze vzduchu, což vám dává celkově lepší kvalitu vzduchu. Během sezóny se připravte na vydatnou zálivku. Substrát by měl být stále trochu vlhký, dejte si pozor na přelití, ale stejně špatně snesou i přeschnutí. Zajistěte jim vyšší vzdušnou vlhkost. Substrát musí dobře propouštět vodu. Ideální proto je směs rašeliny, písku a perlitu. Jsou citlivé na přesazování, a proto jim déle trvá, než se oklepou. Starší rostliny přesazujte jednou za tři roky. Hnojte jednou za dva týdny. Množit je můžete dělením při přesazování.
Zdroj informací: planteriagroup.com, thespruce.com, thelittlebotanical.com, tropicalplantrentals.com.au
Publikováno: 4. 4. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová