reklama

Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Tropické ovoce je významné pro svůj vysoký obsah účinných látek podporujících příznivé účinky na zdraví. Pěstování keříkových rostlin s citrusovými plody je možné i v našich podmínkách. Při správně zvolené péči se můžete dočkat plodů s dostatkem vitaminů, vlákniny a minerálů. Poradíme, které druhy si pro pěstování vybrat, jak je pěstovat a na co si dát pozor.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Tropické ovoce lze pěstovat i v našich podmínkách

Tropické ovoce

I v našich zeměpisných šířkách můžete pěstovat tropické ovoce, které vám dodá množství výživných látek. Lze je pěstovat ze semínek nebo si můžete koupit již roubované rostliny, které při správně zvolených podmínkách budou plodit citrusové plody. Vybírat můžete z různých druhů hybridů a také kříženců od mandarinek po citronovníky až po bergamot. Většina citrusovníků je samosprašných a kvete i vícekrát v roce.

Tropické ovoce vhodné k pěstování

Citrusovníky pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie a Austrálie. Jedná se o stálezelené rostliny, které jsou teplomilné. Většinou se jedná o trnité keře s lehce kožovitými listy. Tropické ovoce se v Evropě začalo pěstovat až v 15. – 16. století. V 19 století se do Evropy dostaly mandarinky. Většina citrusů se v kultuře roubuje na podnože nebo se využívají vlastní semenáče. V našich klimatických podmínkách se dají citrusovníky pěstovat celoročně jako pokojové rostliny nebo jako přenosné rostliny v létě venku a v zimě schované před mrazem. Můžete si zvolit obyčejné pomerančovníky nebo kultivary krvavé, bezsemenné či hořké.

Další možností jsou mandarinky druhu klementinka, které mají sladké a šťavnaté plody, které jsou snadno loupatelné. Tangerinka je kříženec mandarinky a pomeranče, který se hůře loupe a obsahuje semena. Další možností je mandora, která je opět křížencem mandarinky a pomeranče – špatně se loupe a má semena. Sklízí se v únoru až březnu, kdy již nejsou pravé mandarinky. Můžete pěstovat i grapefruity, křížence pomela a japonského pomeranče ve čtyřech barevných provedeních. U citroníků si můžete vybrat křížence z mnoha kultivarů či citroník meyer, který má oválnější plody než citrony, s tenčí slupkou a menší kyselostí. Můžete si zvolit i mezi kříženci limet mnoha kultivarů či bergamot – křížence citrusu a bergamie, který se pěstuje pro silice.

Vybírat si můžete z různých odrůd
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Vybírat si můžete z různých odrůd

Nároky na pěstování tropického ovoce

Citrusovníky milují světlo a plné slunce. Rovněž je pro ně důležité teplo v rozmezí 18–25 °C. Proto je můžete v letních měsících pěstovat ve venkovním prostředí – toto není vhodné pro starší rostliny. Využít můžete skleník, který poskytne rostlinám ideální podmínky. Přezimování je vhodné v nižších teplotách mezi 10–22 °C, lépe však v 5–10 °C. Koncem února je vhodné teplotu zvolna zvyšovat, kdy začíná rostlina při teplotách 9–12 °C růst. Pozor na průvan, který citrusovníky nesnášejí. Rostliny nepřelévejte přílišnou zálivkou, protože přemokření jim neprospívá.

V období dubna – srpna je důležité pravidelně každý týden rostliny hnojit, protože jsou citrusovníky v hlavním růstu. V srpnu s hnojením zvolna přestaňte a v zimních měsících jednou za měsíc nebo nehnojte vůbec. Nezapomínejte po celý rok dodávat vápník, který je klíčový pro zachování svěže zelených listů. Substrát zvolte propustný kvůli dobrému zásobení vodou a zároveň dobrým odvodem od kořenů, ke kterým se musí dostat vzduch. Ideální je substrát kyprý bez sklonu k zabahňování. Můžete si jej připravit z rašeliny, cihlové drti, zeolitu a křemičitého písku. K této směsi můžete přidat kompost, jemně drcenou borovou kůru, pomalu rozpustné hnojivo a perlit.

Můžete si však zakoupit speciální substrát určený přímo pro citrusové rostliny. Rostliny často nepřesazujte a neměňte jim podmínky, především v době květu a tvorbě plodů s nimi nijak nemanipulujte. Na dno květináče nezapomeňte přisypat silnou drenážní vrstvu třeba z keramzitu. Ideální je vrstva vysoká 1–3 cm. Většina citrusovníku je samosprašných a opiluje je hmyz. V zimním období je nutné zabezpečit umělé opylení květů tohoto tropického ovoce za pomoci štětce.

Květy citrusovníků jsou často samosprašné
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Květy citrusovníků jsou často samosprašné

Pomerančovník a grapefruit kvetou jen jednou ročně. Některé druhy kvetou vícekrát, nebo s krátkými přestávkami jako citronovníky. Důležité je při pěstování vědět, že na výživu plodů potřebuje rostlina na jeden plod 20–30 listů, proto je vhodné pro správnou úrodu nechat na rostlině jen určitý počet plodů v závislosti na věku dřeviny, počtu listů, stabilitě větviček – některé je nutné odtrhnout ještě před jejich vývojem. Každá odrůda zraje jinak dlouho. Některé druhy mohou být od květu zralé za osm měsíců, jiným to může trvat i přes rok.     

Zdroj informací: zcjh.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: 11. 4. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská