reklama

Začínáme zahrádkařit: Drobné ovoce patří do každé zahrady

Drobné ovoce na zahradě je jednoduše nepostradatelné, a rozhodně patří do každé užitkové části. Pokud řešíte výsadbu nových rostlin v rámci budování zahrádky, existuje spousta druhů, které mají minimální nároky, a jistě vám dají bohatou úrodu. Pojďme si nejlepší druhy drobného ovoce projít na následujících řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Drobné ovoce na zahradě by mělo začít od rybízu – nejpěstovanější drobné bobuloviny vůbec

Drobné ovoce na zahradě musí být už jen kvůli dětem

Drobné ovoce na zahradě může být oprávněnou chloubou nejednoho pěstitele. Velká úroda vlastních výpěstků vykouzlí úsměv na tváři nejen vám, ale i dětem, které spoustu druhů jednoduše milují, protože je přitahují díky své chuti. Keře a stromky drobného ovoce je nejlepší umístit do užitkové části tam, kde je dostatek světla, nevadí ani mírně kyselá půda, ale rozhodně by nemělo jít o místa, která jsou trvale zamokřená. V případě kanadských borůvek je možné využít i místa s mírným zastíněním nebo v blízkosti ovocných stromů.

Drobné ovoce použijete k přímé spotřebě – třeba do letních koláčů, jako nedílnou součást jogurtů při ranní snídani, na mražení nebo výrobu marmelád a džemů. Velkým hitem posledních let je výroba domácích pečených čajů, do kterých zpracujete snad všechny druhy drobného ovoce, které na zahradě pěstujete.

Plody arónie se používají pro výrobu šťáv, likérů nebo jako součást pečených čajových směsí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Plody arónie se používají pro výrobu šťáv, likérů nebo jako součást pečených čajových směsí

Důležité je při výsadbě vyplnit část jamky kvalitním kompostem – borůvky mají rády listovku, která jim dokáže dokonale nahradit substrát s rašelinou. Je vhodné sázet na podzim nebo zjara, kdy je půda ještě dostatečně nasycená ze sněhu nebo zimních dešťových přeháněk. Po výsadbě nezapomínejte, že důležité je půdu kolem rostlin dostatečně přitlačit ke kořenovému balu z důvodu lepšího přijímání vláhy a živin. Vhodné je také při přípravě výsadby mírně nakypřit vrstvu půdy na dně jamky, kam se bude vysazovat.

Jaké drobné ovoce na zahradě musíte mít

Drobného ovoce na zahradě můžete pěstovat víc druhů, které jsou nedaleko od sebe. K tradičním patří rybíz – ať už bílý, červený nebo černý, ten zaujme hlavně velkými bobulemi. Rybíz se pěstuje hlavně v keřovém provedení, které by nemělo mít více než 12 výhonů. Celý keř tak bude vzdušný a odolný proti škůdcům. Každé předjaří zkontrolujte stav keřů a případně se zbavte starých a suchých větví.

Josta, kříženec černého rybízu a angreštu, se používá hlavně pro výrobu džemů
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Josta, kříženec černého rybízu a angreštu, se používá hlavně pro výrobu džemů

Josta je oblíbený kříženec černého rybízu a angreštu, do jehož pěstování šla spousta zahrádkářů kvůli jeho odolnosti. Mladé výhony mohou sice při pozdních jarních mrazících namrznout, avšak není zde zapotřebí bát se amerického padlí, které téměř úplně vymýtilo původní odrůdy angreštu. U něj je vhodné podívat se po padlí rezistentních kultivarech. Bobule josty využijete především do chutných džemů vlastní výroby.

Ne nadarmo se říká rakytníku citroník severu, jeho bobule obsahují velké množství vitaminu C
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ne nadarmo se říká rakytníku citroník severu, jeho bobule obsahují velké množství vitaminu C

Tradici mezi drobným ovocem drží už i kanadské borůvky. Jejich keře dokážou dát velmi vysoké výnosy chutných plodů, které nebarví. Základem úspěchu je jejich pěstování na kyselé půdě, ke koloritu patří také pravidelné každoroční prostříhání s cílem odstranění starých výhonů. Během doby zrání je nutné důsledně chránit borůvky před poškozením ptactvem, plody rádi ozobávají třeba drozd kvíčala nebo kos. Keře stačí ochránit záclonou. Úroda je časově lokalizována do období letních prázdnin. Kamčatské borůvky jsou taktéž oblíbené, avšak kvetou a plodí mnohem dříve, sklizeň bývá i v podhorských oblastech již v červnu. Vyhovuje jim podobné prostředí jako borůvkám kanadským.

Jahody jsou žádaným drobným ovocem, jejich pěstování je však pro mírně pokročilé
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jahody jsou žádaným drobným ovocem, jejich pěstování je však pro mírně pokročilé

Na zahradě rozhodně nesmí chybět rakytník – ten již nemusíte shánět ve dvou exemplářích kvůli jednopohlavnosti rostlin, k dispozici jsou už i rostliny oboupohlavní. Rakytník potřebuje minimum péče, plody jsou ceněné pro vysoký obsah vitaminu C. Z úrody můžete vyrobit šťávu nebo marmeládu. Vhodnými druhy dalších bobulovin jsou také muchovník nebo arónie, z drobného ovoce rozhodně nezapomínejte na maliny a jahody. Avšak jahody vyžadují více péče, aby bohatě zaplodily, a také pěstování na záhonech.

Zdroj informací: rostlinky.cz

Publikováno: 12. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich