Chcete i balkon využít k pěstování? Velikost nádoby na rostliny je potom jedním z velmi důležitých parametrů, které jsou stěžejní pro správný růst rostlin i bohatou úrodu. Jaké nádoby na pěstování vybrat? Poradíme vám.
Velikost nádoby na rostliny se liší podle konkrétního druhu
Při pěstování na balkoně, stejně ale jako uvnitř, je třeba zvolit vhodnou velikost nádoby na rostliny, aby dobře rostly a prosperovaly. Při pěstování užitkových rostliny je to důležité hlavně proto, aby jim zvolená nádoba vydržela celou sezónu a nemuseli jste je přesazovat v jejím průběhu. Určuje ale také mnoho dalších činností a úkonů, které ovlivňují pěstování.
Velikost nádoby na rostliny udává také to, kolik substrátu do ní budete moct vložit, a tedy kolik živin z něj rostliny získají, jaké množství vody v ní po zalití zůstane a ve výsledku i to, jak bude rostlina velká, zdravá a její plody výživné – kořeny se můžou rozrůst podle potřeby, zemina vysychá pomaleji a lépe si drží teplotu. Velikost nádoby tedy ovlivní i to, jak často budete muset hnojit a zalévat – truhlíky či květináče s malým množstvím substrátu mají tendenci rychle vysychat, zejména pokud jsou na slunečném či větrném místě.
Do nádoby se vám také musí bez problémů vejít kořeny té které rostliny – ať už je to rajče, paprika nebo bylinky, přemýšlet o tom musíte ale zejména ve chvíli, kdy chcete pěstovat kořenovou zeleninu, která potřebuje dostatečný prostor. Zároveň volte tak velkou nádobu, která bude i s dospělou rostlinou dostatečně stabilní a nepřevrhne se. Nakonec zvažte i nosnost balkonu či terasy a objem a váhu všech nádob, které sem chcete umístit.
A jaká je minimální velikost nádoby na rostliny, které se pěstují nejčastěji?
Výběr si můžete trochu zjednodušit – pro ty nejoblíbenější je velikost nádoby na rostliny už daná. Jen mějte na paměti, že jde o minimální průměr květináče, můžete tedy sáhnout i po větších variantách, pokud vám to prostor na balkoně nebo terase dovolí, rostlinám to vždy udělá dobře. Hloubka by potom měla u každé nádoby být minimálně 20 cm, u zmíněné kořenové zeleniny více.
- česnek a cibule – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 8–10 cm v klasickém květináči na balkon
- jahodník – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 25–30 cm v klasickém květináči na balkon
- salát – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 8–10 cm v klasickém květináči na balkon
- mrkev – průměr květináče 40 cm, substrát 18 l, spon 25 cm v klasickém květináči na balkon, hloubka minimálně 25 cm
- okurka, paprika, rajče – průměr květináče 40 cm, substrát 18 l, jedna rostlina v klasickém květináči na balkon
Jednou z možností jsou vertikální záhony
Nemusíte přijít zkrátka ani v případě, že má váš balkon nebo terasa menší rozlohu. V takovém případě si pořiďte vertikální záhony, které vám dovolí využít i malý prostor ideálně, hodit se můžou i závěsné truhlíky a květináče. Naopak v případě větší plochy, nebo pokud se nechystáte pěstovat velké množství rostlin, můžete využít také vyvýšené záhony.
Kromě velikosti nádoby na rostliny si pohlídejte i další parametry
Velikost nádoby na rostliny je jen jedním z parametrů. Velmi důležité je také to, aby nádoby byly určené pro venkovní použití, a vydržely tak rozmary počasí, zohledněte také tvar a materiál – možností je nespočet: dřevo, pálená hlína, plast v podobě truhlíků a květináčů, ale také pytle a tašky na rostliny, chybět by nikdy neměl ani drenážní otvor. Co se vzhledu nádob týká, můžete sáhnout po čemkoli, co se vám na dané místo hodí a co se vám líbí.
Zdroj informací: Tomáš Trejbal – prirodnizahradytrejbal.com, izahradkar.cz, hornbach.cz
Publikováno: 14. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová