V rámci prvních činností na zahradě je nutné se kromě záhonů, keřů a dalších míst věnovat i zelenému koberci, který bývá po koupi nemovitosti mnohokrát ve velmi žalostném stavu. Aby se ze zapleveleného trávníku stal alespoň pěkný porost lučního typu, je nutná kompletní údržba trávníku.
Kompletní údržba trávníku začíná likvidací plevelů
Kompletní údržba trávníku na jaře musí být komplexní a na sebe navazující soubor procesů, které pomohou zvrátit nehezký stav vašeho zeleného koberce. Největším problémem obecně bývá zaplevelení, v trávníku tak naleznete třeba smetánku lékařskou, a to je ten lepší případ. V případě výskytu bršlice nebo pýru je nutné zasáhnout mnohem razantněji.
Pro likvidaci zapleveleného trávníku je možné použít herbicid, který obsahuje kyselinu pelargoniovou a neškodí tak dalším druhům rostlin. Aplikuje se na výrazně zanedbaná místa, kde není možné plevel jednoduše vyrýt. Po několika dnech je již viditelný výsledek, a tak je možné místa s aplikovaným postřikem zrýt. Po rytí nechejte ještě minimálně dva týdny plochu odležet, místa pokryjte slabou vrstvou kompostové zeminy a dosejte.
Tam, kde je ještě výskyt plevelů vcelku snesitelný, se pokuste zbavit plevelů mechanickou cestou – použijte vyrývač plevelů, sázecí lopatku a další nářadí, díky kterému opatrně vyjmete všechny nechtěné druhy rostlin z trávníku pryč.
Kompletní údržba trávníku pokračuje vertikutací a dosevem
Staré trávníky mívají další potíž – mech. Kompletní údržba trávníku ale myslí i na tento problém, který lze úspěšně vyřešit poměrně jednoduše. Na malých plochách vystačíte s vertikutačními hráběmi, na větší prostranství je zapotřebí stroj, vertikutátor, který má na otočné hřídeli sestavu nožů, které prořezávají trvaní drn, ale také částečně zlikvidují mech, travní plsť a další materiál, který je v trávníku na obtíž. Pokud má stroj jeden válec, na něm vyčesávací pružiny i prořezávací nože, pak jedině dobře. Vyčesaný materiál je pak zapotřebí shrabat a odklidit, klidně i zkompostovat.
Po provedení očistné kúry narazíme často i na další problém, a to je výskyt holých míst v trávníku, která jsou často důsledkem neshrabaného listí z podzimu. Taková místa je vhodné mírně nakypřit a aplikovat na ně směs na opravu holých míst v trávníku. Směs obsahuje substrát, travní semeno a startovací dávku hnojiva. Po aplikaci pak v případě sucha zalévejte a během jednoho měsíce již trávník vyroste. Tato směs je vhodná hlavně na trávnících pěstěných.
Kompletní údržba trávníku na jaře se týká ale i sečení. Nůž u sekačky je nutné mít řádně nabroušený, aby stébla byla sekána ne drcena. Důležité je také sečení na přiměřenou výšku strniště a omezení mulčování tak, aby trávník nezačal zarůstat mechem, což je obvyklé tam, kde jsou trávníky téměř skalpovány a porost je převážně mulčován.
Zdroj informací: obi.cz
Publikováno: 16. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich