reklama

Začínáme zahrádkařit: jak na jaře zvelebit trávník

V rámci prvních činností na zahradě je nutné se kromě záhonů, keřů a dalších míst věnovat i zelenému koberci, který bývá po koupi nemovitosti mnohokrát ve velmi žalostném stavu. Aby se ze zapleveleného trávníku stal alespoň pěkný porost lučního typu, je nutná kompletní údržba trávníku.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kompletní údržba trávníku začíná na jaře prořezáním, nezapomeňte ho také odplevelit

Kompletní údržba trávníku začíná likvidací plevelů

Kompletní údržba trávníku na jaře musí být komplexní a na sebe navazující soubor procesů, které pomohou zvrátit nehezký stav vašeho zeleného koberce. Největším problémem obecně bývá zaplevelení, v trávníku tak naleznete třeba smetánku lékařskou, a to je ten lepší případ. V případě výskytu bršlice nebo pýru je nutné zasáhnout mnohem razantněji.

Pro likvidaci zapleveleného trávníku je možné použít herbicid, který obsahuje kyselinu pelargoniovou a neškodí tak dalším druhům rostlin. Aplikuje se na výrazně zanedbaná místa, kde není možné plevel jednoduše vyrýt. Po několika dnech je již viditelný výsledek, a tak je možné místa s aplikovaným postřikem zrýt. Po rytí nechejte ještě minimálně dva týdny plochu odležet, místa pokryjte slabou vrstvou kompostové zeminy a dosejte.

Směs pro opravu holých míst v trávníku je k sehnání už hotová, tedy ji přímo můžete použít
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Směs pro opravu holých míst v trávníku je k sehnání už hotová, tedy ji přímo můžete použít

Tam, kde je ještě výskyt plevelů vcelku snesitelný, se pokuste zbavit plevelů mechanickou cestou – použijte vyrývač plevelů, sázecí lopatku a další nářadí, díky kterému opatrně vyjmete všechny nechtěné druhy rostlin z trávníku pryč.

Kompletní údržba trávníku pokračuje vertikutací a dosevem

Staré trávníky mívají další potíž – mech. Kompletní údržba trávníku ale myslí i na tento problém, který lze úspěšně vyřešit poměrně jednoduše. Na malých plochách vystačíte s vertikutačními hráběmi, na větší prostranství je zapotřebí stroj, vertikutátor, který má na otočné hřídeli sestavu nožů, které prořezávají trvaní drn, ale také částečně zlikvidují mech, travní plsť a další materiál, který je v trávníku na obtíž. Pokud má stroj jeden válec, na něm vyčesávací pružiny i prořezávací nože, pak jedině dobře. Vyčesaný materiál je pak zapotřebí shrabat a odklidit, klidně i zkompostovat.

Aby byl trávník zdravý a silný, při sečení nastavte výšku strniště tak, aby porost nebyl posečený až k zemi, ideálních je kolem 5 cm
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Aby byl trávník zdravý a silný, při sečení nastavte výšku strniště tak, aby porost nebyl posečený až k zemi, ideálních je kolem 5 cm

Po provedení očistné kúry narazíme často i na další problém, a to je výskyt holých míst v trávníku, která jsou často důsledkem neshrabaného listí z podzimu. Taková místa je vhodné mírně nakypřit a aplikovat na ně směs na opravu holých míst v trávníku. Směs obsahuje substrát, travní semeno a startovací dávku hnojiva. Po aplikaci pak v případě sucha zalévejte a během jednoho měsíce již trávník vyroste. Tato směs je vhodná hlavně na trávnících pěstěných.

Kompletní údržba trávníku na jaře se týká ale i sečení. Nůž u sekačky je nutné mít řádně nabroušený, aby stébla byla sekána ne drcena. Důležité je také sečení na přiměřenou výšku strniště a omezení mulčování tak, aby trávník nezačal zarůstat mechem, což je obvyklé tam, kde jsou trávníky téměř skalpovány a porost je převážně mulčován.

Zdroj informací: obi.cz

Publikováno: 16. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich