reklama

Vyberte si tu pravou odrůdu rajčat

Vybíráte odrůdy rajčat pro nastávající sezónu? Na trhu je nespočet druhů a vy si tak můžete vybrat podle toho, kde je chcete pěstovat, jak je zužitkujete i podle barvy a dalších vlastností. Podívejte se, co vše vám rajčata nabízí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké odrůdy rajčat existují?

Mezi odrůdy rajčat patří nespočet druhů. V zásadě je můžeme rozdělit na keřičkové a tyčkové. Keříčková rajčata dorůstají 50 až 60 cm, skvěle se hodí na balkon nebo na vyvýšené záhony. Jejich pěstování je jednodušší, nemusíte je zaštipovat, a jsou tak ideální i pro pěstitele začátečníky. Sklidíte z nich ale méně plodů. Tyčková rajčata potom mohou dorůst do 2 až 3 metrů i vice, ale zastaví je v růstu mráz. Plodí v průběhu celé sezóny a plodů je mnohem více.

Keříčkové i tyčkové rajče pak můžete pěstovat jako salátové s tenkou slupkou a šťavnatou dužninou, masité – ideální na grilování nebo rajče omáčkové s vysokým obsahem pevného podílu. Kromě klasické červené barvy se rajčata pěstují i v oranžové, žluté, zelené, černé, a dokonce i v tmavě fialové barvě.

Rajčata můžou hrát mnoha barvami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata můžou hrát mnoha barvami
  • Masitá rajčata se vyznačují menším obsahem šťávy a větším množstvím dužniny, která je pevná a chutná. Díky tomu se hodí jak do salátů, tak na tepelnou úpravu – například na grilování nebo do omáček.
  • Omáčková rajčata se pěstují pro výrobu rajčatové omáčky a pyré. Jsou obvykle menší a méně šťavnatá než rajčata určená k přímé konzumaci, ale mají výraznější chuť.

  • Salátová rajčata jsou velká a šťavnatá rajčata s tenkou slupkou, která se hodí do salátů, na obložené chlebíčky a do studených omáček. Díky své velikosti a šťavnatosti se nerozpadají.

  • Cherry rajčata jsou malá, sladká a šťavnatá rajčata, která se hodí do salátů, na chlebíčky, jako příloha k masu nebo jen tak na chuť.

Vyzkoušet můžete i černá rajčata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušet můžete i černá rajčata

Podle čeho odrůdy rajčat vybírat?

Pokud chcete ušetřit za semena odrůdy rajčat, která jste si vypěstovali, a zároveň podpořit biodiverzitu, volte nehybridní odrůdy. Z nich si na konci sezóny jednoduše odeberete vlastní semínka pro další pěstování. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh rajčat, nezapomeňte na odolnost, rezistenci vůči plísním, která vám usnadní pěstování a zajistí bohatou úrodu. Tu mohou mít rajčata geneticky již v sobě, nebo je třeba sáhnout po rané odrůdě, která se díky výrazně brzké sklizni otrhá dříve, než plíseň vůbec může přijít.

Tyčkové rajče vám dá mnoho plodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tyčkové rajče vám dá mnoho plodů
  • Při výběru odrůdy rajčete zvažte, jaké máte pěstební podmínky. Myslete na to, zda plánujete pěstovat rajčata na zahradě, balkoně nebo ve skleníku.
  • Pokud chcete mít možnost si vzít semínka a zasít je v příští sezóně, vybírejte nehybridní odrůdy, které jsou pro tento účel vhodné.
  • Vybírejte odrůdy, které jsou rezistentní proti plísni – to vám umožní pěstovat rajčata bez použití chemických postřiků.

Tip:

Nevysévejte celý sáček najednou. Stačí na začátek 4–6 semen od několika vybraných odrůd. Tím si zajistíte, že budete sklízet různé chutné odrůdy.

Keříkové rajče se hodí i pro začátečníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keříkové rajče se hodí i pro začátečníky

Zkuste divoká rajčata

Divoká rajčata (Solanum pimpinellifolium), nebo také rajčata rybízová, jsou hojně plodící rostliny, které vytvářejí velkou houštinu malých plodů a označují se tak druhy jiné než domestikovaný Solanum lycopersicum. Jsou odolnější vůči plísni a mají silné zelené listy, které chrání plody před škůdci a nepříznivými podmínkami. A jako ostatní druhy zahrnují mnoho pěstovaných odrůd.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, permazahrada.cz

Publikováno: 17. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová