Kaktusy představují v suchých oblastech významný zdroj potravy pro širokou škálu různých živočichů a poskytují jim i úkryt. Ti, kdo pěstují různé druhy kaktusů, vědí, jak rozmanité a krásné umí tyto specifické rostliny být. Většina druhů nemá zelené listy – ty se přeměnily v trny. I přesto, že se o ně často popícháme, je milujeme.
Druhy kaktusů
Kaktusovité rostliny (Cactaceae), známé též jako kaktusy, jsou vytrvalé rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Druhy kaktusy zahrnují asi 1900 exemplářů v 127 rodech. Pocházejí z Ameriky a nalezneme je napříč celou Severní i Jižní Amerikou. Některé druhy kaktusů (například opuncie) jsou pěstovány pro jedlé a velmi chutné plody, z dalších druhů se získává šťáva, a z ní se následně připravují destiláty.
Jsou to velmi specifické rostliny, které ke svému životu potřebují podstatně odlišné podmínky než většina našich pokojovek i venkovních rostlin. Kaktusy rostou na široké škále stanovišť, nejčastěji jsou to písčité oblasti (pouště), ale také polopouště, savany, a nalezneme je dokonce i v deštných pralesech. Mohou růst i v horských pásmech okolo 5000 metrů nad mořem. Květy kaktusů jsou velmi pohledné a nápadné.
Kaktusům se podobají i některé jiné sukulentní rostliny, které s nimi však vesměs nejsou nijak příbuzné a také se vyskytují v jiných částech světa. Mezi nejznámější druhy kaktusů patří rody opuncií (Opuntia, 205 druhů), mamilárií (Mammillaria, 166 druhů) a Echinopsis.
Stonky kaktusů jsou sukulentní, na povrchu chráněné tlustou pokožkou s ostny nebo dlouhými vlasy. Pokožka je schopna zadržovat vláhu. Kořenový systém bývá mělký a rozprostřený, u některých zástupců je přítomen i hluboký kůlovitý hlavní kořen.
Pěstování
Úspěšné pěstování kaktusů vyžaduje dodržení dvou podmínek – jednak respektování období vegetace a období zimního klidu, zadruhé opatrnou zálivku. Kaktusům nejvíce vyhovuje minerální drť, ostrý písek nebo zemitá škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Substrát by měl obsahovat důležité živiny. Substrát provlhčíme a poté necháme odtéct přebytečnou vodu.
Přesazování se provádí nejlépe brzy na jaře nebo v létě. Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Zhruba v říjnu je potřeba kaktusy začít zimovat. Všechny druhy kaktusů pěstovaných v interiérech zimují při teplotě 8–12 °C bez zálivky. Mohou být na světle i ve tmě.
V březnu kaktusy přineseme do tepla, postavíme je na jižní, západní nebo východní okno a pomalu necháme probouzet. Důležité je vypozorovat, kdy se na kaktusech začnou objevovat zelené vrcholy a nové trny, a třebaže to zní nepravděpodobně, zalijeme je horkou vodou o teplotě cca 50 °C.
Kaktusy lze rozmnožovat dvěma způsoby – vegetativně a výsevem. Výsev provádíme do speciálního substrátu pro kaktusy v březnu a dubnu. Semena vyséváme na povrch substrátu, který musí být dobře nasáklý vodou. Druhou možností, jak množit některé druhy kaktusů, je oddělit odnože od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu. Umístíme je do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často rosíme. Některé druhy kaktusů lze pěstovat i hydroponicky.
Oblíbené druhy kaktusů
- Astrophytum – tyto druhy kaktusů jsou nápadné svým geometricky uspořádaným tvarem a absencí trnů
- Echinocactus – nejčastěji kulovitého tvaru s množstvím tvrdých ostnů
- Echinocereus
- Mammillaria – nazývané také jako chlupaté kaktusy
- Notocactus – nenáročné druhy kaktusů
- Gymnocalycium – vhodné pro začátečníky
- Lobivia
- Rebutia
Nejvyšší druhy sloupcovitých kaktusů mohou dosáhnout výšky až 20 metrů. Největší květy nalezneme u kaktusů rodu Hylocereus. Nejodolnějšími kaktusy vůči nízkým teplotám jsou některé opuncie, které vydrží teplotu až -35 °C.
Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, ceskykaktus.cz
Publikováno: 25. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová