Jak se ideálně řeší závlaha na balkoně? Pokud zde pěstujete zeleninu či další rostliny, určitě přemýšlíte o tom, jak si tuto práci ulehčit. Možností je několik, zkuste si tedy vybrat pro sebe to pravé.
Méně častá závlaha na balkoně – pomůže samozavlažovací květináč
Trápí-li vás paměť a bojíte se, že závlaha na balkoně bude patřit mezi ty věci, na které budete zapomínat, jsou pro vás vhodnou volbou samozavlažovací květináče. Obsahují vzlínací komory nebo knoty, díky kterým se voda z prostoru mezi dvěma nádobami dostává k rostlinám. Vám tak stačí sem nalít maximální množství vody a máte na několik dní vystaráno v závislosti na tom, jaká je to rostlina, jak je velká, na jaké světové straně je květináč umístěný a jaké je počasí. Můžete bez obav odjet na víkend nebo se nehonit každé ráno s konvičkou na balkon. Některé samozavlažovací květináče mají i ukazatel stavu hladiny vody, ukáží vám tak, kdy je třeba ji doplnit.
Méně častá závlaha na balkoně díky vlastnímu substrátu
Každý druh rostliny potřebuje specifický substrát, který jí udrží zdravou a vyživenou a závlaha na balkoně díky nim bude jednodušší. Na trhu jsou substráty určené například pro tropické rostliny, pro kaktusy a sukulenty, substráty pro bylinky, pokojové rostliny apod. Důležitá je obvykle propustnost substrátu, tedy jeho schopnost zadržovat vodu. Zelenina a většina pokojových rostlin vyžaduje zeminu, která dokáže zadržet určité množství vláhy, zatímco již zmíněné kaktusy, sukulenty a skalničky potřebují substrát, který bude obsahovat více písku a neudrží se v něm velké množství vody.
Chcete si namíchat substrát podle sebe? Je to snadné a ve výsledku i ekonomičtější, než kupovat drahé a kvalitní pytle. Zároveň jde o udržitelnou a ekologickou variantu pro pěstování. Stačí vzít kokosové vlákno, které umí zadržovat vodu a postupně ji uvolňovat rostlinám. Lisovanou kostku stačí namočit do 3 l vody a přidat 4 l kompostu, drenáž v podobě písku, perlitu, zeolitu a hnojivo.
Zkuste to se zavlažovacími systémy
Kromě samozavlažovacích květináčů si můžete pořídit i další systémy, které vám se zavlažováním na balkoně či terase pomůžou.
- Olla nádoby jsou hliněné nádoby, které se už po staletí používají k zavlažování. Nádoba se jednoduše zakope do zeminy, aby hrdlo bylo na úrovni povrchu, naplní se vodou a zbytek už obstarají fyzikální zákony. Kapilární vzlínání vede vodu přes stěny nádoby do okolní půdy, kde jsou zasazené rostliny.
- Kapsle fungují na stejném principu jako olla nádoby, jen se při nich využívají hliněné nádoby v podobě kapslí.
- Automatická závlaha je tvořená potrubím s postřikovači. Trubky musíte rozvést mezi nádobami na balkoně, připojit je k rozvodu vody a do každého květináče instalovat postřikovač.
Využijte dešťovou vodu i na balkoně
V zahradě je trendem zadržování dešťové vody, ale tuto vodu můžete využívat i na balkoně. Je to ekologické, finančně výhodnější a také lepší pro rostliny než voda z kohoutku. A i zde to jde jednoduše – stačí připevnit vlastní okapy na zábradlí nebo dolní část zábradlí patra nad vámi a vodu odvádět do nádoby na svém balkoně.
Zalévat můžete i vodou z kohoutku
Pokud nemáte jinou možnost, nebo nechcete řešit zalévání výše uvedenými způsoby, můžete na balkoně zalévat vodou z vodovodu. Pořiďte si potřebné komponenty, připojte zahradní hadici na vodovodní baterii a můžete jednoduše zalévat. Jen pamatujte na to, že voda z vodovodního řadu je chlorovaná a nemusí všem rostlinám dělat dobře.
Mulčování a závlaha na balkoně spolu souvisí
K lepšímu hospodaření s vodou při pěstování můžete využít i mulčování – závlaha na balkoně bude díky němu méně častá. Na povrch substrátu použijte jednoduše dřevní štěpku, slámu, trávu nebo kompost, použít se dá také štěrk, drcená láva nebo geotextilie. Díky tomu zamezíte vysokému odparu vody z půdy. Mulčování má ale i další výhody – zabraňuje růstu plevele, tlumí výkyvy teplot na povrchu půdy a zlepšuje úrodnost půdy a růst rostlin.
Zdroj informací: zahradananiti.cz, tuselie.cz
Publikováno: 28. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová