reklama

Jak se postarat o bezchybný start sekačky?

Protože jarní počasí si s námi letos trochu pohrává, můžeme se věnovat přípravám. Jedním z důležitých úkolů je i správné odzimování sekačky. Dodržováním několika jednoduchých kroků můžete zabezpečit, aby vaše sekačka pracovala efektivně a bez problémů během celé sezony. Přinášíme tipy a postupy, které vám pomohou při přípravě sekačky a zabezpečí její co nejdelší životnost.

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Správné odzimování sekačky je důležité pro novou zahradní sezónu

Odzimování a přípravu sekačky začněte čištěním

Při odzimování a přípravě sekačky je potřeba stroj očisti. Než začnete s konkrétní údržbou, přesvědčíte se, že je sekačka čistá. V případě, že jste sekačku po minulé sezoně nechali špinavou, je potřeba ji očistit od zbytků trávy, bláta a jiných nečistot. Takto důkladně provedená údržba zlepší funkčnost stroje a prodlouží jeho životnost. Nevynechejte přitom ani sběrný koš, protože v případě jeho zanesení nemá kam unikat vzduch a sekačka přestává sbírat trávu.

Vyměňte olej a zkontrolujte vzduchový filtr

Motor sekačky potřebuje pro hladký a bezproblémový chod kvalitní mazání. Dalším klíčovým bodem při odzimování sekačky je tedy doplnění oleje. Během chodu motoru se však do oleje uvolňují kovové částice, které postupně snižují jeho účinnost. Proto je vhodné ho při doplnění raději celkově vyměnit za čistý. „Frekvence výměny u pravidelně používané sekačky je určená výrobcem motoru – u našich motorů doporučujeme olej měnit zpravidla hned po pěti hodinách provozu, a následně každých dalších 50 hodin anebo nejméně jednou za rok,“ říká specialista Petr Tichý. Zkontrolujte proto vždy raději doporučený typ oleje pro váš konkrétní model sekačky a postupujte podle pokynů v návodu.

Pro kvalitní spalování motoru je zásadní čistý vzduchový filtr, který během sekání nasává vzduch. Filtr zachytává prach a nečistoty, které by jinak zanášely palivové cesty a zvyšovaly by tak opotřebení motoru. Jelikož se právě na filtru usazují prachové částice snižující jeho účinnost, doporučuje se jeho pravidelné čištění a jednou za rok i výměna za nový.

Sekačka zvládne i náročnější terén
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Sekačka zvládne i náročnější terén

Kontrola zapalovací svíčky pro dokonalý start

Pokud se vám nedaří sekačku nastartovat, zkontrolujte stav zapalovací svíčky a v případě potřeby ji vyměňte. Čistá a správně nastavená svíčka je klíčová pro efektivní nastartování motoru a jeho plynulý chod.

Ekonomicky výhodnější údržba a provoz

Provoz a samotná údržba elektrické sekačky je jednodušší a ekonomicky výhodnější než v případě té spalovací. Stejně to platí i při odzimování. „Samotná údržba elektrické sekačky zůstává jen v pravidelném čištění stroje a dobíjení akumulátoru. Přirozeně tak odpadá nutnost čištění vzduchových filtrů, výměny oleje a dalších záležitostí spojených s provozem spalovacího motoru a hydraulické soustavy sekaček,“ vysvětluje odborník Lubomír Dvořák.

Udržujte ostří nože ve skvělé kondici
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Udržujte ostří nože ve skvělé kondici

Rada na závěr – nepodceňte kontrolu nože

Aby sekačka správně sekala, je zapotřebí udržovat její nože dostatečně ostré. Nejenže tupý nůž může vést ke špatnému plnění koše, při samotném sekání trávník spíše trhá. Výsledkem tak jsou roztřepené konečky trávy, které způsobují, že trávník ztrácí svou vlhkost a rychleji vysychá. „Našim zákazníkům poskytujeme návod na to, jak si nůž mohou spolehlivě a kvalitně nabrousit sami,“ dodává Lubomír Dvořák.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 2. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce