reklama

Květen na zahradě ve znamení sázení a péče o trvalky, letničky, dřeviny i trávník

Květen na zahradě je jedním z nejkrásnějších měsíců v roce. Všechno zde začíná kvést nebo je již v plném květu, mladé rostlinky zeleniny se derou ze země, trávník nabízí hustý pažit a ovocné stromy hojnost květů pro budoucí úrodu. Toto všechno je potřeba podporovat, opečovávat, zalévat, hnojit a stříhat, nebo dokonce sekat. Tak vzhůru do práce!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květen v zahradě je ve znamení sázení, setí a kvetení

Jak vypadá květen na zahradě?

Ideální doba výsadby spousty rostlin je v druhé polovině května, tedy po ledových mužích. Zahrada touto dobou již hýří pestrou paletou květů. Ti nejpilnější pěstitelé už sklízejí první ranou zeleninu. Práce na zahradě v květnu je prakticky nepřetržitá – je potřeba květen na zahradě využít k setí a sázení, stříhání, hnojení a zalévání.

V květnu je potřeba bedlivě sledovat počasí. Květnové mrazíky nepřicházejí každoročně, ale přijdou-li, choulostivé rostliny spálí. Květen na zahradě je především o kvalitní, a pravidelné zálivce všech rostlin, ta je nyní nejdůležitější. Při vysévání semen všech druhů rostlin nezapomeňte, že vzcházení sazenic bude zajištěno pouze tehdy, když povrch záhonu nikdy úplně nevyschne. Na záhonech, skalkách a nádobách kvetou naplno jahodníky. Na květy nasazují ostružiníky a maliníky.

Dřeviny

Kvetou šeříky, většina ovocných stromů, vistárie (Wisteria), štědřenec (Laburnum), plaménky, azalky či rododendrony. Čerstvě vysazeným stálezeleným dřevinám poskytněte ochranu před sluncem, dokud nezesílí a dokonale nezakoření. Pracuje se také na zaštipování tvarovaných stromků. V květnu nastává vhodná doba k řezu většiny okrasných dřevin.

Mezi dřevinami kvetou nejen ovocné stromy, ale také třeba šeříky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi dřevinami kvetou nejen ovocné stromy, ale také třeba šeříky

Trvalky a letničky

V květnu je vhodná doba pro výsadbu trav, které chcete pěstovat jako solitéry, a pro výsadbu trvalek. Z okrasných květin rozkvétají například kakosty, konvalinky, kosatce, dokvétají tulipány a poslední jarní cibuloviny. Buď je můžeme vyjmout z půdy a uložit na suché místo, je ale možné je i ponechat v zemi na příští sezónu. Odkvetlým cibulovinám je ale potřeba ostříhat suché květy a lodyhy, aby se rostliny nevysilovaly.

Vysazujeme hlízy jiřin a mečíků, do volné půdy vysazujeme begónie, dosny a další teplomilné rostliny. Na zahradách již kvete také koniklec, lomikámen, lýkovec, mateřídouška, mochny, pivoňky, plicníky nebo rozrazil. Nakvétají první růže. Růže potřebují v tuto dobu velkou péči – nejen zálivku a hnojení, ale především důslednou kontrolu výskytu škůdců. 

Mezi letničkami kvetou naplno třeba hrachory nebo okrasné jetely. Vysazujeme letní fialy, hledíky, karafiáty, aksamitníky, slunečnice, okrasné máky, jiřiny či mečíky.

Při výsadbě jiřin je možné velké hlízy rozdělit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výsadbě jiřin je možné velké hlízy rozdělit

Trávník

Květen je správný čas, kdy by se mělo začít s pravidelným sekáním. Trávník tak získá bujný růst a zesílí. Je také čas na jarní provzdušnění, které se provádí buď mechanicky hráběmi, nebo vertikutátorem. Pokud je tráva příliš vysoká, před vertikutací ji ještě posekejte do výšky 3–⁠4 cm. S hnojením počkejte, až se půda po vertikutaci srovná. Pro mulčování trávníku je květen ideální. Zajistíte tím trávníku přírodní hnojivo, které se rychle rozloží.

Trávník je potřeba vertikutovat a začít i sekat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník je potřeba vertikutovat a začít i sekat

Zeleninové záhony

Saláty, ředkvičky i špenát sázíme a sejeme v hojnějším množství, protože všechny tyto plodiny velmi rychle sklidíme a uvolníme záhony pro zeleninu, která potřebuje delší dobu k růstu. Aby se půda na záhonech nevysilovala, musíme jí dodat potřebnou výživu. Víme, že pěstování zeleniny je poměrně náročné na živiny, proto je třeba záhony pravidelně přihnojovat. Chlévský hnůj, kompost nebo granulovaná hnojiva zapravujeme do půdy podle potřeby. Pro bohatou úrodu je dobré záhon jednou za tři roky také vápnit. Díky vápenatému hnojivu nedojde k překyselení půdy. Hnojivo navíc podpoří činnost půdních mikroorganismů, přispěje k rozkladu humusu a pomůže růstu zeleniny.

Ve druhé polovině května vysazujeme teplomilnou zeleninu, jako jsou okurky, rajčata, papriku, melouny, dýně nebo lilek, vyséváme cibuli sazečku, letní ředkev, štěrbák, římský salát, červenou řepu, zimní zelí a kapustu, polníček, květák i kadeřávek. Zeleninové sazenice musíte asi za čtrnáct dní po výsadbě mělce okopat, aby se předešlo zaplevelené záhonů, a rostliny snáze přijímaly vláhu.

Kromě výsevu zeleniny se vysazuje i cibule sazečka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kromě výsevu zeleniny se vysazuje i cibule sazečka

Škůdci na zahradě

K těm významným náležejí dřepčíci (Epitrix) nebo mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), slimáci a jiní plži. Na konci kvetení jabloní a švestek provádíme ošetření proti pilatkám, na růžích se vyskytuje pilatěnka drobná. Včasné ošetření rostlin proti těmto a ostatním škůdcům zajistí úrodu bez poškození.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz, vseozahrade.eu, starkl.com, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová