reklama

Louka plná květin i na vaší zahradě

Znáte něco krásnějšího, než je rozkvetlá květinová louka? Louky plné kvetoucích letniček ale pozvolna mizí. A je to škoda. Pokud si chcete tuto krásu uchovat, můžete si květinovou louku založit ve vlastním trávníku. Není na tom nic složitého, a pokud vyměníte nízce střižený anglický trávník za rozkvetlou nádheru plnou lučních květin, budou vám vděční opylovači z celého okolí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Květinová louka

Louka plná květin, jako jsou kopretiny, chrpy, vlčí máky nebo kohoutky, se už pomalu stává jen vzpomínkou v našich myslích. A kdo si vzpomene na tu krásu, když se mohl i třeba bos rozběhnout po takové louce a natrhat mamince náruč plnou právě těchto lučních květin, nám dá za pravdu, že by byla věčná škoda nemít takovou květinovou louku na dosah.

A přitom není vůbec žádný problém si takovou louku udělat i na vaší zahradě, stačí vám k tomu jen správně připravený trávník a správná směs semen.

Trávník plný rozkvetlých rostlin je přeci jen nejkrásnější
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trávník plný rozkvetlých rostlin je přeci jen nejkrásnější

Dříve, než se pustíte do samotného výsevu, si povíme pár slov o přípravě trávníku. V první řadě by bylo vhodné trávník zvertikutovat. Pokud se jedná o menší plochu, postačí vám vertikutační hrábě. Aby byla vertikutace co platná, měl by být trávník posekaný.

Vertikutační hrábě, jinak také nazývané provzdušňovací hrábě nebo řezací hrábě, jsou ruční nářadí pro vyhrabávání plsti z trávníku. Je to zvláštní typ hrábí, kdy klasické hroty nahrazují ostré špičaté a lehce zahnuté nože. Tyto hrábě slouží k vyhrabání mechu a plsti na menších plochách trávníku. Jsou také vhodné pro rozrušení substrátu před dosevem. Vertikutační hrábě v podstatě rozruší a rozřežou celistvý travní drn a po odstranění mechů vzniknou holá místa, ideální právě na výsev buď travního semínka, nebo směsi lučních květin.

Trávník je potřeba zbavit stařiny a mechů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trávník je potřeba zbavit stařiny a mechů

Zvertikutovaný trávník je poté potřeba dočista uhrabat klasickými hráběmi, aby se vyčesala všechna suchá tráva a nečistoty. Do takto připraveného trávníku by už bylo možno sít. Ideální ale bude, pokud trávník ještě podpoříte rozhozením přesátého kompostu, kterým si trávník pohnojíte a dodáte mu potřebné výživové látky, kterými zároveň podpoříte klíčení semen.

Semena květin se dají rozhodit i do krtinců a prázdných míst v trávníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Semena květin se dají rozhodit i do krtinců a prázdných míst v trávníku

Pro výsev je potřeba si pořídit takovou směs semen, která se používá pro dosev do trávníku. Z těchto směsí pak můžete vybírat buď směs bylinek (např. jitrocel, sedmikrásky a podobně), nebo směs kvetoucích lučních květin. 

Výsev na menší plochy proveďte ručně. Optimální dávka je cca 2–5 g na m². Na větších plochách je praktičtější, pokud si prostor rozdělíte na několik segmentů, a ty rovnoměrně osejete. Tím docílíte stejného rozsevu po celé ploše.

Malé plochy osévejte ručně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Malé plochy osévejte ručně

Pokud nemáte založený trávník, použijte směs bylin nebo kvetoucích rostlin na volné plochy. Postupně můžete zvětšovat plochu a květinová louka tak nakonec může zabírat i podstatnou část vaší zahrady. Velkou výhodou je, že květinová louka se nemusí sekat tak často jako trávník anglického typu, kde je podmínkou nízký pažit. Květinová louka se seče cca dvakrát až třikrát do roka.

Další výhodou je, že taková květinová louka přiláká na vaši zahradu mnoho druhů opylovačů. Společně s dětmi pak můžete pozorovat činnost včel, čmeláků a motýlů, což bude pro děti přínosné. Vytvoření takové květinové oázy bude výhodné i pro vás, neboť pohled na rozkvétající luční květiny je vzpomínkou na minulost a uklidňující pohled po namáhavém dni.

Tip:

  • Vyzkoušejte třeba směs víceletých květin pro opylovače. Rozmanitost druhů zajišťuje jeho vhodnost pro mnoho typů půdy. Je ideální pro všechny druhy hmyzu a malých živočichů, zajišťuje jim úkryt a bohatý zdroj potravy. Odrůdy jsou vybrány pro jejich vysokou produkci nektaru a jejich vůni.
  • Další oblíbenou směsí je Pestré léto – směs několika druhů letniček a trvalek vytváří nezaměnitelnou bohatost barev a variabilitu květů. Přesto barevný mix poměrně jemných odstínů navozuje pocit vzdušnosti a lehkosti, jaký nám přináší léto.
  • Pokud hledáte něco speciálního, vyzkoušejte směs nazvanou Modrobílé nebe nebo jahody se šlehačkou.

Dopřejte si vlastní květinovou louku a udělejte něco pro přírodu i pro sebe.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce, travnik-vertikutace.cz, dobrasemena.cz

Publikováno: 7. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová