reklama

Jak snadno a rychle zrekultivovat pozemek?

Rekultivace pozemku se provádí většinou ve chvíli, kdy potřebujeme změnit stávající stav pozemku, nebo dokonce krajiny a buď toto místo navrátit do původní podoby, nebo je přeměnit na něco smysluplnějšího. V případě pozemku na zahradě, který není dlouhá léta využíván, se vyplatí provést rekultivaci a přeměnit takový úhor na funkční záhony.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rekultivace pozemku

Jak přeměnit část zarostlého pozemku v úrodnou půdu a záhony, a přitom se nedřít do úmoru s rýčem? Pomůže nám k tomu rekultivace. Zemědělská rekultivace je v podstatě přeměna stávající krajiny nebo pozemku na pole, louky, vinice nebo sady.

Pokud chceme provést rekultivaci na vlastním pozemku, většinou se setkáme s křovinami, nálety, travními drny, vysokou trávou a nekonečným množstvím plevele. Proto, abychom se při rekultivaci pozemku zdlouhavě nezatěžovali, k úpravě použijeme zahradní techniku. Zdatným pomocníkem je kultivátor. Můžeme se rozhodnout mezi kultivátorem ručním, elektrickým, benzínovým nebo akumulátorovým.

  • Ruční kultivátor – to jsou vlastně nejrůznější rycí vidle nebo válce s výstupky. Jsou ideální při zbavování se plevele na velmi omezených plochách, jako jsou skleníky, malé záhonky nebo truhlíky. Mohou být na dlouhé nebo krátké násadě a jediný pohon představují vaše ruce.
  • Elektrický kultivátor disponuje nižším výkonem než benzinové stroje. Je ideální na lehkou půdu, není tedy určen pro neobdělané plochy. Akumulátorový nabízí podobné parametry jako jeho elektrická verze, jen k jeho pohonu není nutné natahovat elektrický kabel. 
  • Benzínový kultivátor je zárukou vysokého výkonu. Jedná se o nejvhodnější volbu pro odlehlé a velké pozemky.
Při použití motorového kultivátoru vyzkoušejte Motorový kultivátor - HECHT 7970, který ocení každý, kdo hledá stroj pro široké využití po celou sezónu. Kultivátor je díky svému záběru vhodný na velké záhony a zahrady, zvládne i práce na svažitých pozemcích a je to skvělý pomocník ke kypření a obdělávání půdy, který ušetří spoustu času.
Rekultivace pozemku je základem ke skvělé úrodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rekultivace pozemku je základem ke skvělé úrodě

Pro pojem kultivace můžeme také použít slovo mělká orba – to se totiž při této činnosti děje. Rozorává se svrchní část půdy za účelem odstranění travních drnů, náletů, kamení a podobně. Kultivátor rozruší půdu díky čtyřem sadám kultivačních radliček, jejichž pracovní záběr je asi 1 m. Najednou tak zrekultivujeme podstatně velkou část pozemku.

Drny nebo kameny velmi snadno vytáhnou 4 kultivační radličky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drny nebo kameny velmi snadno vytáhnou 4 kultivační radličky

Poté, co jsme udělali tu nejtěžší část rekultivace pozemku, postačí už jen vzít hrábě a pozemek vyčistit od drnů a dalších překážek. Zemina se pak uhrabe do roviny a je připravená k dalšímu použití například na stavbu záhonů, okrasné skalky a podobně. Pomocí kultivátoru bude práce na dlouho neobdělaném pozemku jednoduchá a rychlá. 

Pozemek se potom hráběmi upraví do konečné podoby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pozemek se potom hráběmi upraví do konečné podoby

Na podobném principu pracuje rotavátor, který poznáme podle rotujících hvězdic, jež pohání stroj dopředu a přitom provzdušňují do hloubky 15 cm. Jedná se o stroj pro zaorávání hnojiva, rašeliny a mulče na menších pozemcích. Půdu však nezorá do hloubky a nerozemele plevel, pouze ho vytáhne na povrch.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel, abecezahrady.cz, HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová