reklama

Zmrzlá vinná réva – problém mezinárodního rozsahu

Letošní jarní mrazy mají na svědomí i poškození vinné révy. I když spousta vinařů pěstuje takové odrůdy, které jsou odolné vůči nízkým zimním teplotám, mladé letorosty si s jarními mrazy neumějí poradit. Co dělat, pokud už révové letorosty spálil mráz, a jak předejít dalšímu poškození vinné révy do budoucna?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkáza révy vlivem jarních mrazíků může být velkým problémem

Zkáza révy promrznutím

Vinná réva (Vitis vinifera) patří do bobulovin stejně jako například rybíz či angrešt. Vinná réva potřebuje ke svému růstu a plození především důkladnou zálivku, dále doplňovat živiny a eliminovat houbové choroby – zejména pak padlí či plíseň šedou. Réva vinná je nejcitlivější na mrazy v období, kdy teploty klesnou k -15 °C. Některé speciální odrůdy jsou ale odolné i vůči teplotám okolo -20 °C.

Zimní mrazy i silnější podzimní či jarní mrazíky často způsobují nebezpečné drobné praskliny a trhliny na výhonech a kmíncích vinné révy. Tyto ranky jsou vstupní branou pro bakterie. Jejich nahromadění a rozšíření bakteriální infekce může postupně vést až k odumření celých ramen nebo kmínků. Poškození vinné révy ale v posledních letech způsobuje daleko víc mráz jarní. Riziko skýtá náhlý mráz především v jarním období, kdy začínají rostliny i dřeviny rašit.

Mrazem jsou v největší míře poškozována očka na jednoletých výhonech. Abychom zjistili, jak velká je zkáza révy, uděláme jednoduchý orientační test. Očko rozřízneme ostrým nožem podélným směrem tak, abychom na jeho řezu jasně rozeznali základy tří letorostů. Největší z letorostů bývá nejčastěji poškozený (na očku to je ten prostřední).

Mrazové poškození révy vinné může být zásadní pro úrodu a zdraví keřů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrazové poškození révy vinné může být zásadní pro úrodu a zdraví keřů

Pokud dojde k poškození vinné révy, resp. jejích hlavních letorostů, dostává se ke slovu další, náhradní letorost, a ten na jaře vyraší. Očka, která mají základy všech tří letorostů hnědé, jsou zničená a na jaře nevyraší. Vyraší jenom tehdy, když je zdravý, nebo poškozený aspoň jeden ze tří základů. Zdravé, nepoškozené základy všech tří letorostů jsou jasně zelené barvy, zničené základy jsou barvy hnědé až tmavo-hnědé, poškozené základy letorostů jsou částečně hnědé a částečně zelené.

Réva je nejcitlivější na mrazy v období, kdy teploty klesnou k -15 °C
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Réva je nejcitlivější na mrazy v období, kdy teploty klesnou k -15 °C

Aby poškození vinné révy nenarostlo do obrovského problému, musíte se co nejdříve pustit do jarní péče

  1. Od konce března můžete začít s přihnojováním révy. Použít můžete buď chlévskou mrvu v granulované formě, nebo speciální přípravky rozpustné ve vodě určené přímo pro révu. Ideální je NPK.
  2. Nejlépe do poloviny dubna je také vhodné provést řez vinné révy. Využijte bezmrazý a suchý den.
  3. Od dubna do půlky května je vhodný čas pro výsadbu nových přírůstků – sazenic.
  4. Na jaře je nutné provést první postřik pomocí síry, která působí především proti přezimujícím hálčivcům a vlnovníkům. Před nástupem kvetení se doporučuje posílit ochranu také proti obalečům.
  5. Zásadním je zálivka, a to nejen u mladých sazeníc. Před zimou je potřeba zalévat i starší rostliny, během suché zimy také.

Existuje nějaká ochrana proti jarním mrazíkům, aby zkáza révy byla co nejmenší?

Ano a kupodivu je to zase mráz – respektive voda a mráz. Pokud mají přijít jarní mrazy, je vhodné kmínky vinné révy několikrát za sebou polít vodou, případně rosit, aby se na nich vlivem snižování teplot vytvořila ledová krusta, ta révu před mrazy ochrání. Mladé výhony je možné opatrně ohnout a zasypat zeminou, aby je mrazy nespálily. Také je možné výhony s pupeny zakrýt chvojím jako u okrasných keřů a trvalek.

Zahradník Tomáš Trejbal radí: "Pokud byla na jaře vinná réva prožezaná, vyrazí ze záložních pupenů nové listy. Ohrožená je úroda, samotné rostliny révy mrazy z naprosté většiny zvládnou."

Poškození vinné révy jarními mrazy na velkých vinicích tak může přinést zkázu celé vinařské oblasti, čímž se vinaři mohou dostat i do existenčních problémů. Neúroda v letošním roce tak docela jistě poznamená prodej vína. Kdo ví, třeba mohl v letošním roce dozrát obzvlášť vynikající ročník.

Zdroj informací: vseozahrade.eu, nkz.cz, chalupari-zahradkari.cz, vinarskepotreby.cz, prirodnizahradytrejbal.com

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová