reklama

Květnové kalendárium: Měsíc plný rozkvétajícího života a nových začátků

Květen je na zahradě jedním z nekrásnějších měsíců. To platí i nadále i přes to, že si příroda poslední léta dělá, co chce. Bez varování nás dokáže ze dne na den překvapit výkyvy teplot, se kterými se nestíhá vyrovnat náš krevní tlak natož choulostivé klíčící rostlinky nebo napučená poupata…a pranostiky? Tak na ty si netroufám letošní jaro už vůbec.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V květnu již můžeme vysazovat balkonové květiny

Okrasná zahrada

V květnu vysazujeme na zahradě druhy kvetoucí v létě. Jsou to ty, co nesnášejí  mráz a na zimu jsme je uskladnili ve sklepě, tedy mečíky, frézie, letní hyacinty, Acidantery, lilie a další. Plesnivé a suché cibule odstraníme a popřípadě doplníme novými. Po zmrzlých vysazujeme choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny jako jiřinky, tygřice, dosny, begónie, montbrécie a další. Hlízy jiřinek, které mají při rašení více oček, můžeme rozdělit.

Nejmenší zahrádka za oknem, květinový truhlík – nám může přinést mnoho radosti. Nyní je ten pravý čas vysadit do něj letničky a balkonové květiny. Vlastní nádoba, do které sázíme, často rozhoduje o našem úspěchu. Obecně platí, že čím má větší kubaturu, tím poskytuje pro rostliny lepší podmínky.

Je vhodná doba pro řez choulostivých dřevin, jako jsou sakury, javory, břízy, vonokvětky a další. V druhé polovině měsíce těsně po odkvětu můžeme řezat pěnišník. Zmlazovací řez u velkých keřů rozložíme do několika let.

Cibulky gladiolů neboli mečíků nesmí chybět na žádné zahradě
i (Zdroj: iStock)
Cibulky gladiolů neboli mečíků nesmí chybět na žádné zahradě

Ovocná zahrada

Pokud jsme to v dubnu nestihli, případně nacházíme-li se ve vyšších polohách, dokončíme přeroubování stromů zdravými nenarašenými rouby. Podle šířky podnože a roubu volíme metodu štěpování. U přeroubovaných stromů se může stát, že nejsou všechny pupeny na roubech listové, ale některé jsou květní. Ty raději opatrně špičkou ostrého nože odstraníme, jinak budou roub zbytečně vysilovat a může se stát, že se neujmou.

Podrůstající podnože po vyrašení co nejdříve v místě jejího obrůstání odstraňujeme. Mezi nejvíce podrůstající podnož patří myrobalán, který se ve školkařské praxi používá jako podnož pro slivoně a meruňky a meruzalka zlatá, která slouží za podnož pro stromkový rybíz a angrešt.

Zahradnická páska pro šetrné fixování keřů a stromků
i (Zdroj: Alamy)
Zahradnická páska pro šetrné fixování keřů a stromků

Zeleninová zahrada

Přichází čas na výsadbu teplomilné zeleniny. Celer, melouny, papriky, lilky, mochyně, lagenárie a další tropické či subtropické plodiny (ačokča), už mohou po otužení na letní stanoviště. Raději než datem, se řídíme předpovědí počasí. Nic se nemá uspěchat. V průběhu celého května můžete vysévat mrkev nebo salátovou řepu do podzimu ještě bez problémů dorostou. Rovněž tak pozdní košťáloviny pro červnovou výsadbu – zelí, květák i růžičkovou kapustu.

Ačokča má křupavé plody jemné chuti
i (Zdroj: Adobe Stock)
Ačokča má křupavé plody jemné chuti
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 1. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce