reklama

Rozkvetou ještě omrzlé růže, nebo si máme pořídit nové?

Duben bývá ve znamení nestálého počasí, a letos si s námi počasí opravdu nepěkně pohrálo – tedy spíše s našimi rostlinami na zahradách. Mrazy, které přišly znenadání, poškodily kromě jiných dřevin již nyní rašící růže. Mrazem poškozené růže mají zčernalé vrcholy a výhony.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrazem poškozené růže se zvládnou vzpamatovat, pokud nebyly zasaženy totálně

Růže omrzlé jarními mrazy. Jaká je péče o takto poškozené růže?

Růže snesou v zimě mrazy až do -6 °C, a dokonce i krátkodobý pokles teploty na -12 °C. Náhlé nebo dlouhodobé mrazy mohou v rostlinách poškodit tkáně nových výhonků a vytvořit v nich mikrotrhliny. Pro růže jsou ale víc nebezpečné jarní mrazíky, které se v některých oblastech naší republiky mohou vyskytnout i v dubnu či květnu. Růže, které nebyly přes zimu zakryté chvojím nebo jinou ochranou před mrazy, odolávají nízkým teplotám od -1 do -3 °C. Jarní mrazíky je tak zcela určitě poškodily.

Jedna z možností, jak zabránit jarním mrazům v poškození výhonků a napučených květů růží, je nespěchat s odkrýváním rostlin po zimě. Vyplatí se sledovat předpovědi počasí. Pokud přesto růže zmrzly, jejich výhony zčernaly. Zejména hybridní čajové keře utrpěly docela dost silný zásah, protože jsou choulostivější než klasické růže. Také popínavé růže jsou na mrazy více náchylné a jarní výkyvy počasí jim jistě také ublížily.

Omrzlé listy růže moc netrápí, horší jsou vrcholové výhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Omrzlé listy růže moc netrápí, horší jsou vrcholové výhony

Pokud se na omrzlé růži ještě neobjevily živé pupeny, nespěchejte a počkejte. Pokud je růže zasazena správně, je docela možné, že se pupeny, které jsou pod zemí, časem probudí a dají nové výhonky. Všechny omrzlé, suché, poškozené nebo nemocné výhonky růží by měly být ostříhány na zdravou tkáň, těsně pod omrzlinami nebo lézemi.

Existuje jeden trik, který vám pomůže určit, zda jsou mrazem poškozené růže ještě schopny života. Zatřeste s rostlinou. Pokud jsou kořeny rostliny živé, udrží se v zemi. Pokud jsou kořeny mrtvé, bude možné růži snadno vytáhnout. Rostliny pěstované v nádobách by se v případě takových extrémních výkyvů počasí měly přestěhovat do závětří a do míst, která v noci nepromrznou.

Poškozené růže, resp. jejich poupata, už nevykvetou. Bude potřeba tyto části ostříhat, aby se nekrotická tkáň nešířila dál. Růže nakvétají postupně, proto není vše ztraceno. Smiřte se jen s tím, že letošní záplava růžových květů se asi konat nebude.

Pokud omrzla poupata růží, bude rostlina méně nakvetlá než v minulých letech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud omrzla poupata růží, bude rostlina méně nakvetlá než v minulých letech

Pěstování růží by se mělo řídit zdravým rozumem. Existuje přeci obrovské množství odrůd růží, proto je vhodné si pro svou oblast vybrat takové, které zvládnou i zhoršené podmínky. 

Jaká je pomoc, aby se poškozené růže zotavily a zesílily?

Po seříznutí je potřeba rostliny zalít. Avšak pozor, i zde platí zásadní pravidlo:

  • V hlinité půdě téměř nezalévat, půda bude stále dost vlhká.
  • V písčité půdě zalévat důkladně, protože písčitá půda je více propustná.

Další možností je kopčení rostlin, což se provádí právě u růží, a to zeminou nebo kompostem. Poškozené růže budou potřebovat také výživu, proto je po ostříhání zčernalých výhonů nejen zalijeme, ale také jim dodáme výživu v podobě hnojiva pro růže. Rostliny také můžeme postříkat měďnatými přípravky, které pomohou rozmnožení užitečných bakterií – ty pak napomohou lepší regeneraci růží.

Před jarními mrazíky se vyplatí růže ochránit plachtou nebo chvojím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před jarními mrazíky se vyplatí růže ochránit plachtou nebo chvojím

Po odeznění mrazíků se určitě vyplatí aplikace hnojiva obsahujícího zejména hořčík a železo. Rostlinám tím pomůžete se s oslabením lépe vyrovnat.

Zdroj informací: agrokbtrade.cz, nkz.cz

Publikováno: 18. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová