reklama

K čemu lze použít ořezané větve stromů?

Takové běžné zpracování větví u nás znamená nasekat je na menší kousky a zatopit s nimi. Je to nenákladný způsob zpracování, při němž se podle přísloví ohřejete dvakrát. Větve se ale dají použít i na další způsoby – zkuste si z nich připravit štěpku pro mulčování nebo větve z ovocných stromů zbavit kůry a použít k uzení masa a uzenářských výrobků. A máme i další tipy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zpracování větví nejen na zátop

Zahrada, zvláště ta plná okrasných dřevin nebo ovocných stromů a keřů, skýtá neuvěřitelné množství materiálu. Mluvíme o větvích, které je potřeba každoročně odstraňovat jak ze stromů, tak z keřů. A když si k tomu připočítáte vyřezávání náletových dřevin okolo domu a zahrady, máte během sezóny docela slušnou hromadu.

Co ale s větvemi dál? Jako první možnost se samozřejmě nabízí zpracování větví ztopením je v kamnech – za předpokladu, že máte kamna na dřevo, krb nebo zahradní udírnu a venkovní topeniště. To pak stačí vzít pilu a sekeru a větve ručně zpracovat na otop.

Pokud zahradu máte, ale nemáte kamna, ve kterých by se daly větve spálit, můžete za pomoci štěpkovače či drtiče přeměnit hromadu větví v perfektní štěpku nebo drť, a tu použít jako mulč okolo stromů, keřů a záhonů, případně do kamen.

Sekat větve ručně samozřejmě lze, ale ohřejete se u toho dvakrát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sekat větve ručně samozřejmě lze, ale ohřejete se u toho dvakrát

Jaký je rozdíl mezi zpracování větví drcením a štěpkováním?

  • Drcení větví je metoda, při které jsou větve usekávány do menších částí, a to za použití drtičů. Tyto stroje pracují s větvemi tak, že je rozdrtí na menší kousky, které jsou díky své nepravidelné struktuře a velikosti ideální pro použití jako mulč.
  • Štěpkování je proces, při kterém jsou větve zpracovávány za použití štěpkovačů. Štěpka může být zpracována do větších frakcí a použita jako palivo pro kotle na biomasu.

U topení ještě chvilku zůstaneme. Zejména silnější větve se do štěpkovače ani drtiče nevejdou, stroje by je nedokázaly zpracovat. Nabízí se tedy možnost rozřezat je, nebo nasekat ručně. Pokud se jedná o zpracování větví v malém množství, asi by to neměl být žádný zásadní problém, ale pokud máte na zahradě opravdu velké množství silných větví, vyplatí se mít po ruce šikovného pomocníka.

Silné větve budete muset nařezat pilou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Silné větve budete muset nařezat pilou

Ve vybraných prodejnách se zahradní technikou si můžete zapůjčit špalíkovač. Co to je? Je to zařízení, které vám usnadní práci s efektivním zpracováním větví, přípravou palivového dříví a zpracováním dřevěného odpadu. Špalíkovač zvládne zpracovat větve a kulatinu do průměru 12 cm, což zaručí likvidaci téměř všech větví, které na zahradě najdete, a to rychlostí až 690 špalíků za minutu na kusy, dlouhé podle potřeby vaší a vašich kamen.

Půjčte si pomocníka – špalíkovač
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půjčte si pomocníka – špalíkovač

Zkuste si schválně spočítat, za jak dlouho byste těch 690 špalíčků řezali motorovou pilou, nebo dokonce sekali ručně sekyrou. Za minutu to docela určitě nebude.

Vyzkoušeli jsme špalíkovač dřeva s robustní ocelovou konstrukcí a čtyřtaktním motorem, který zaručuje pohodlné štípání špalíků do maximálního průměru nasekaného polena 12 cm a o délce až 22 cm. 6 nožů z kvalitní oceli zaručí efektivní práci a na vás bude jen špalíkovač "krmit" a odebírat naštípané špalíky z přídavného vaku, jehož objem je 120 litrů.
Součástí špalíkovače je objemný vak na špalíky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Součástí špalíkovače je objemný vak na špalíky

Tento špalíkovač na dřevo je vynikajícím pomocníkem pro každého, kdo se potřebuje zbavit dřevního materiálu ze zahrady a nechce větve bez užitku pálit na otevřeném ohni. Velkou výhodou pak je, že takový robustní špalíkovač se dá zapřáhnout za tažné zařízení auta a dovézt pohodlně až na zahradu. Stabilní podvozek s koly a aretací pak dovoluje umístit špalíkovač v podstatě kdekoliv, takže zpracování větví pro topení bude opravdu hračka.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel, HECHT, naseinfo.cz

Publikováno: 19. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová