reklama

Jak si vypěstovat zátěžový trávník?

Zátěžový trávník, to je travní směs, která obsahuje rychle klíčící druhy trav. Tyto druhy trav jsou vhodné na místa s vysokou zátěží nebo poslouží i k obnovení poškozených ploch. Taková travní směs se používá na sportovní trávník a pro zátěžový okrasný trávník obsahující odrůdy s vysokou odolností proti poškození a sešlapání.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zátěžový trávník je řešením pro některé plochy

Travní hřiště, kurty a dráhy jsou tradičními hracími plochami pro mnoho sportů. Travnaté povrchy se také někdy používají pro tenis nebo dostihy koní. Pro taková místa je nutné vypěstovat odolný trávník, který je ideální pro velké zatížení. Vysévají se proto taková semena, která obsahují trávy, jež klíčí obzvláště rychle a jsou dostatečně silné, aby splnily požadavky na hustý a robustní trávník. Co všechno musí sportovní trávník vydržet? Nejenom enormní pošlapávání a skluzy, ale i časté sečení. Udržujeme ho totiž v krátké výšce.

Nejlepší je vysévat takový trávník na jaře nebo koncem léta. Důležité je, na jaký podklad trávník vyséváme, kdy dojde k prvnímu sečení nebo zda mu můžeme poskytnout dostatek živin pomocí trávníkového hnojiva.

Zátěžový trávník by měl snést intenzivní sešlapání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zátěžový trávník by měl snést intenzivní sešlapání

Pro odolnost zpevněné trávníkové plochy proti šlapání má značný význam podkladová (nosná) vrstva, kterou zakládáme v tloušťce 10–15 cm. Měla by zde být středně propustná půda s dostatkem živin. Je dobré ji prokypřit a provzdušnit vertikutátorem, odstranit z ní všechnu stařinu a plevel a důkladně prohrabat kovovými hráběmi. Po vertikutaci necháme plochu pro zátěžový trávník odpočinout zhruba 3 týdny. 

Před samotným výsevem se vyplatí do stávajícího plochy zapravit vrstvu vyživeného substrátu. Výsev travního semena ve vhodném druhovém složení je posled­ním, ale velmi významným úkonem při zakládání trávníkové plochy. Vyséváme takové druhy travin, které mají dobrou regenerační schopnost a jsou odolné proti sešlapávání. Mezi ně patří:

  • lipnice luční (Poa pratensis)
  • jílek anglický (Lolium perene)
  • kostřava červená výběžkatá (Festuca rubra genuina)

Travní osivo pro zátěžový trávník se vyznačuje rychle klíčícími a vysoce kvalitními trávami. Trvá proto jen několik týdnů, než se budete moci těšit z hustého zeleného trávníku na vaší zahradě. Výsev by měl být prováděn při stálé teplotě půdy nejméně 10 °C. 

Ihned po výsevu je nutná závlaha. Pokud se jedná o větší plochu, pořiďte si postřikovací hadici se systémem trysek. Zátěžový trávník bude potřebovat důkladnou a velmi častou zálivku, aby se semena ujala a vyklíčila. 

Zátěžový trávník musí být dostatečně pevný a odolný, aby vydržel všechny sportovní aktivity, zahradní párty nebo děti a domácí mazlíčky. Nabízí se proto použít ihned po výsevu granulované hnojivo pro trávníky s obsahem živin, jako jsou draslík, železo a dusík. Hnojivo lze aplikovat rozhozem ručně, rozmetacím strojem nebo použít tekuté, které se smíchá s vodou a aplikuje se postřikovačem.

Rozsévat travní osivo lze ručně nebo rozmetacím strojem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozsévat travní osivo lze ručně nebo rozmetacím strojem
Tekuté hnojivo s obsahem živin trávník dostane velmi brzy do kondice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tekuté hnojivo s obsahem živin trávník dostane velmi brzy do kondice
Vyhnojit zátěžový trávník pomůže tekuté hnojivo COMPO, které zajišťuje svěží zelený a zdravý trávník s optimální kombinací živin. Například vysoký obsah dusíku způsobuje rychlý a silný růst, zatímco draslík posiluje trávníkové trávy a činí je tak odolnějšími vůči nejrůznějším stresům, jako jsou sucho nebo chlad. Živné železo navíc přispívá ke zdravému zelenému zbarvení.

První sekání se provádí v délce stonku 8–10 cm. Trávník se nejprve seká na 6 cm a při následném sekání na 4–5 cm. Vyčkejte, až travní stébla narostou opravdu do potřebné výšky. Při předčasném sekání byste mladé rostlinky vytrhali a zátěžový trávník by nebyl rovnoměrný.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov, Terrasan (Compo), komparito.cz

Publikováno: 20. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová