reklama

Jak ošetřit napadený buxus?

Péče o buxusy není složitá. Buxus čili zimostráz je nenáročný na půdu, nejvíce mu vyhovuje půda neutrální až mírně zásaditá a upřednostňuje umístění na slunci až ve světlém polostínu. Nevadí mu ani zima, proto zimostráz není potřebné nijak speciálně zazimovávat. Kromě tradičních odrůd existují i zakrslé odrůdy, které je možné pěstovat v květináčích venku nebo v interiéru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Napadený buxus je potřeba zbavit zejména škůdců

Péče o buxusy 

Zimostráz (Buxus) má přívlastek vždyzelený. Bohužel ve chvíli, kdy jej napadnou škůdci, má zcela jinou barvu než zelenou. A protože je buxus mezi škůdci opravdu oblíben, měli bychom se postarat, aby ho nic netrápilo a byl opravdu stále zelený a zdravý.

Zimostráz zahrnuje asi 100 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii, Africe i Americe. Je to keř nebo menší strom, který ale může dorůst až do výšky 6 metrů. V České republice jsou jako okrasné dřeviny pěstovány v množství rozličných kultivarů 2 druhy zimostrázu

  • zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens
  • zimostráz malolistý (Buxus microphylla)

Péče o buxusy není složitá. Zimostrázy jsou velmi vhodné na tvarované živé ploty, protože výborně zadržují prach i hluk a poskytují ptactvu prostor pro hnízdění. Uplatní se i jako solitéry v okrasné zahradě.

Nejoblíbenější druh buxusu, který se pěstuje u nás, je zimostráz vždyzelený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejoblíbenější druh buxusu, který se pěstuje u nás, je zimostráz vždyzelený

Patří mezi spíše nenáročné dřeviny. Snáší dobře slunce i stín, jen na přílišném úpalu jim žloutnou listy. Nejsou náročné ani na půdu. V zahradě ani v parcích by majitelé psů neměli nechávat své mazlíčky, aby na buxusy čůrali, ničí je to. Okus od zvěře jim ale příliš nevadí. Velmi dobře reagují na sestřih a tvarování. Vysazovují se ideálně brzy na jaře. Vysazují se jak do volné půdy, tak do květináčů. Substrát by měl mít  pH kolem 5–6. Můžete ho míchat se směsí rašeliny. Okolo buxusu lze rozsypat mulč, který udrží potřebnou vlhkost.

Péče o buxusy napadené škůdci

Bejlomorka zimostrázová (Monarthropalpus flavus)

Klade vajíčka začátkem června do mladých listů na koncích výhonů. Zaměřuje na vnitřní část listů, které požírá. Listy začnou ztrácet barvu a začnou vznikat skvrny. Také mohou opadávat listy.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) 

Dokáže sežrat celou rostlinu už za pár dní. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Housenka oplétá rostlinu zámotkem podobně jako předivky. Okusuje nejen listy, ale i samotnou kůru dřevin, a to většinou zevnitř. Při holožíru je další péče o buxusy už zbytečná, rostliny zahynou. Zatímco zdravé buxusy se na jaře zelenají svěží barvou, buxusy napadené housenkami zavíječe s nástupem léta naopak tmavnou a uvadají.

Nepřítelem buxusů je zavíječ zimostrázový
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepřítelem buxusů je zavíječ zimostrázový
Jakmile v keři zahlédnete housenky, okamžitě je odstraňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jakmile v keři zahlédnete housenky, okamžitě je odstraňte

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti zavíječům je dnes bakterie Bacillus thuringiensis, kterou lze aplikovat ve formě postřiku. Péče o buxus menšího vzrůstu zahrnuje nejčastěji sběr larvy zavíječe ručně. 

Mera zimostrázová (Psylla buxi

Je to malý žlutavě zelený hmyz. Daleko dřív než tohoto hmyzu si všimnete bílých vlnitých výměšků, které zanechávají jeho nymfy na listech buxusu. Teprve při pohledu zblízka objevíte jejich původce. Poškozené listy bývají světlejší a často se na nich objevuje tvarová deformace. Na koncích větviček se často objevují listy nahloučené do téměř kulovitého útvaru, který připomíná miniaturní hlávku zelí.

K účinnému snížení výskytu mery zimostrázové pomůže pravidelná péče o buxusy a zastřihování buxusu, a samozřejmě důsledná likvidace napadených větví spalováním. Keřům prospěje častější ostrý postřik závlahovou hadicí. Insekticidy nejsou vhodné vzhledem k dalším organismům, které buxusy obývají.

Houbové choroby

Cylindrokladiové odumírání zimostrázu (Cylindrocladium buxicola)

Tento houbový patogen napadá mladé výhony a listy buxusu. Zasahuje výrazně větší plochy než jiní škůdci a napadené listí opadá dříve, než odumřou mladé výhony. Nápadným znakem této nemoci jsou podlouhlé černé skvrny, které se po opadu listí objeví na mladých zelených výhonech. Výhony pak odumřou. Péče o buxusy zahrnuje preventivní ošetření fungicidy.

Volutelová listová spála (Volutella buxi)

Na listech, stoncích nebo větvích se vytvářejí nepravidelné žlutohnědé až hnědé skvrny. Skvrny se postupně rozšiřují na celé listy, které následně odumírají. Infekce se šíří do zdravého pletiva z poškozených či odumírajících částí rostlin. Především během vlhkého období je potřeba aplikovat fungicidy. Z porostu se musí odstranit napadené odumřelé části stonků a listů.

Zimostráz vytváří husté zelené porosty, které jsou ideální na živé ploty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimostráz vytváří husté zelené porosty, které jsou ideální na živé ploty

Buxus je oblíbený zejména v zámeckých zahradách nebo parcích a často si ho můžete povšimnout v květináčích u vchodů do hotelů, lázeňských komplexů a významných budov. Roste hustě, a pokud je pravidelně zastřihován, vypadá velice dekorativně. Péče o buxusy je proto nutná hlavně kvůli výskytu škůdců a chorob.

Zdroj infomací: veselebydleni.cz, nkz.cz, pasti.cz, zahrada-centrum.cz, garten.cz, zahradaweb.cz

Publikováno: 21. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová