reklama

Místo skleníku si postavte tunel

Bílá textilie má řadu předností, pro něž je zemědělci a zahrádkáři oblíbená. Třeba propouští dokonale vodu i vzduch, chrání před UV zářením, vyplavováním semen při srážkách i vyzobávání ptactvem. Je zde možnost vícenásobného použití. Netkané textilie jsou ideální pro záhony i okrasné keře. Lze je zasypat dřevní štěpkou nebo jiným typem mulče.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké využití má netkaná bílá textilie

Skleníky a fóliovníky jsou výborné pomůcky pro růst zeleniny. Udržují uvnitř dokonale vhodné klima pro teplomilné druhy zeleniny, zvyšují teplotu ovzduší i půdy a rostlinám se zde dobře daří. Dobře se zde daří také plevelům a různým škůdcům, kteří si ze skleníků dělají své spa a využívají vlhkosti a tepla uvnitř. Navíc vede naakumulované množství tepla k odpařování vlhkosti z půdy, takže je potřeba skleníky a fóliovníky větrat.

Netkaná bílá textilie je velmi lehká textilie, která se používá pro ochranu úrody před vnějšími vlivy. Chrání před ptáky a škůdci, také před povětrnostními podmínkami. Především chrání před mrazy a chladem, deštěm, větrem i nadměrným sluncem a zamezuje odpařování vody z půdy. Vyniká vysokou pevností, kvalitou a UV stabilitou. K výrobě se dají použít všechny textilní materiály s velkým počtem modifikací, i recyklované textilní odpady.

Vytváření speciálního mikroklima urychluje růst a kvalitu rostlin. Netkaná bílá textilie je propustná, ale chytře. To znamená, že nepropustí sluneční paprsky, které by mohly mladé sazeničky popálit, ale propustí vodu a přirozené proudění vzduchu.

Rostliny kryté bílou textilií mají tak obdobné podmínky jako ve skleníku, ale není nutné jim větrat. Také z toho důvodu se pod textilií nehromadí nadměrná vlhkost a rostliny nejsou napadány plísní nebo padlím. 

Záleží na nás, jak bude textilie nad rostlinami rozprostřená a upevněná. Ideální je napnout textilii na konstrukci stejně, jako kdybychom sestavovali fóliovník. Velmi příhodné jsou pro tento účel tzv. tunely. Ty se vytvoří ohnutím kovových nebo plastových prutů, případně za použití prutů z přírodních materiálů.

Do půdy zapíchneme pruty do oblouku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do půdy zapíchneme pruty do oblouku
Lze použít i rovné náletové výhony
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lze použít i rovné náletové výhony

Pruty se jednoduše zapíchají oběma stranami do záhonu, kde chceme tunel vytvořit. Přes ně se přetáhne bílá textilie. Je potřeba myslet na to, aby bílá textilie přesahovala na všech stranách až na zem a bylo možné ji na zemi upevnit.

Pod textilií se vytvoří vyvážené a příjemné klima
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod textilií se vytvoří vyvážené a příjemné klima

Upevnění textilie může probíhat různými způsoby. Nejprimitivnější je položit na přesahující textilii kameny nebo cihly, možné je také položení dlouhých těžkých prken po celém obvodu záhonu. 

Textilii po okrajích zatížíme třeba kameny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Textilii po okrajích zatížíme třeba kameny

V každém případě by ukotvení mělo být tak pevné, aby se bílá textilie nevznesla do vzduchu pokaždé, když zafouká vítr. Vyvarujeme se ale prostřihávání nebo uvazování na provázky, protože tak by se bílá textilie mohla poškodit a roztrhat. Na druhou stranu je ale potřeba mít pod textilii a do tunelu přístup, abychom mohli buď doplňovat zálivku, nebo kontrolovat kondici sazenic, či odstranit případné škůdce, kteří se pod textilii dostali.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Směle do toho!

Publikováno: 25. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová