reklama

Které exotické plodiny je možné u nás běžně pěstovat?

Některé exotické plodiny mohou zdomácnět i v našich podmínkách. Vyzkoušejte pěstovat třeba fíkovníky, mučenku nebo oleandry, které už dnes zdobí některé naše městské parky. Ačkoliv se pěstování těchto rostlin zdá jako nemožné, při troše dobré vůle to možné je. Stačí těmto rostlinám porozumět.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Exotické plodiny na našich zahradách

Lze u nás vypěstovat exotické plodiny? V posledních letech se příroda probouzí kvůli teplejším zimám dříve, než tomu bylo v minulosti. I Česká republika měla tradiční zimy plné sněhu, příjemná léta s teplotami do 30 °C (samozřejmě byly i výjimky), nádherná dlouhá jara s aprílovým počasím a sychravé a mlžné podzimy s větším množstvím srážek. To se ale pomalu stává historií.

Brzké příchody teplého jara matou flóru i faunu, jaro se rychle mění v tropické a vyprahlé léto, jaké známe spíše z exotických dovolených okolo rovníku, podzim provází přívalové deště a zimy jsou naopak o mnoho teplejší, než tomu bylo před pár lety.

Hlavní projevy změny klimatu v ČR:

  • Dlouhodobé sucho
  • Povodně a přívalové povodně
  • Vydatné srážky
  • Zvyšování teplot
  • Extrémně vysoké teploty
  • Extrémní vítr
  • Požáry vegetace
Vinná réva u nás už zdomácněla, ale není naší původní plodinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vinná réva u nás už zdomácněla, ale není naší původní plodinou

A tyto změny klimatu s sebou nutně musí přinést i změnu naší zahrádkářské a zahradnické politiky. Najednou se na našich zahradách objevují plodiny a rostliny, o kterých by si naši předkové mohli nechat jen zdát. 

Tak jako kdysi Karel IV. blahé paměti obohatil naši českou a moravskou krajinu vinnou révou, které se zde výborně daří už po mnoho století, i my si dnes můžeme na svých zahradách a polích vypěstovat třeba fíkovníky.

Fíkovníky jako exotické plodiny u nás

Nemusíte hned shánět sazenice, stačí si nechat ustřihnout několik spodních výhonů z již zakořenělého fíkovníku. Silné výhony zakořeňují velmi snadno, a čím silnější budou, tím dříve se dočkáte plodů. 

Nemusíte shánět sazenice, fíkovníky se dají pěstovat z odnoží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte shánět sazenice, fíkovníky se dají pěstovat z odnoží

Řízky fíkovníku zasaďte do pískovo-rašelinového substrátu, aby byly alespoň z poloviny v zemi. Po důkladné zálivce je umístěte do stinného, ale teplého místa. 

V případě sazenic je potřeba vědět, odkud se k nám dostaly. Proto než tyto exotické rostliny zasadíte napevno do půdy, proveďte jejich aklimatizaci na naše podmínky.

Většina odrůd fíkovníku není příliš odolná našemu podnebí. Proto pokud budete chtít pěstovat fíkovník venku, volte odolnější odrůdy (Bornholm, English Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta), které jsou mrazuvzdorné až do -20 °C.

Máte rádi chutné a sladké fíky? Vypěstujte si je
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte rádi chutné a sladké fíky? Vypěstujte si je

Fíkovníky v nádobách minimálně několik sezón přestěhujte vždy na zimu do interiéru, kde jim nehrozí omrznutí. Aby byly rostliny odolnější, přilepšete jim výživným organickým hnojivem, které během suchých dnů zadrží v substrátu dostatek potřebné vláhy. Fíkovník vyžaduje dostatek vláhy. 

Exotická plodina je i mučenka

Další exotická plodina, kterou se u nás daří pěstovat, je mučenka (Passiflora). Je to rod vytrvalých, většinou popínavých bylin z čeledi mučenkovitých. Je také známá pod názvem maracuja.

Nádherný květ mučenky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherný květ mučenky
Plody mučenky znáte pod názvem maracuja
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody mučenky znáte pod názvem maracuja

Trochu "vyšší dívčí" je například vavřín, u nás známý pod názvem bobkový list, olivovníky nebo citrusy. Z Gruzie se k nám dostaly čajovníky, které zvládají i naše podnebí podobné horským gruzínským pásmům. Můžete také vyzkoušet artyčoky, což jsou okrasné dvouletky, vhodné též ke konzumaci. 

Exotické plodiny jsou v mnoha případech dobře pěstovatelné i u nás, stačí jim jen dát šanci a pomoci jim vhodným substrátem, výživou a podmínkami pro spokojený život. Ty druhy, které nejsou mrazuvzdorné, bude potřeba na zimu přenášet do tepla, ale jinak je možné jim zajistit velmi obdobné podmínky, jaké měly ve své domovině.

Pro výživu a odolnost použijte Hnojivo pro středomořské rostliny s dlouhodobým účinkem. Jedná se o speciální hnojivo pro všechny středomořské rostliny jako oleandry, levandule, ibišky, citrusy, olivovníky a fíkovníky. Hnojivo zaručuje rostlinám nádherné a dlouhotrvající kvetení a větší odolnost. 

Zdroj informací: Receptář prima nápadů-pořad Napřírodno, mzp.cz, Compo

Publikováno: 26. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová