reklama

Z kanadských borůvek na balkóně nesklidíte jen pár kuliček do pusy

Kanadské borůvky jsou vzpřímeně rostoucí keř, dosahující do výšky 1,5 m a šířky 1 m – potřebují tedy spíše víc místa. Přesto ale není problém pěstovat borůvky na balkoně – pokud rostliny zasadíme do správného substrátu, poskytneme jim slunce, ale ne přespříliš. Borůvky budou také chtít dostatek výživy. Odměnou nám bude úroda, která nemusí být úplně malá.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat kanadské borůvky na balkoně?

Kanadské borůvky nalezneme také pod označením brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), což je jejich správný botanický název. Ačkoliv to jsou spíše náročné rostliny, především na půdu a stanoviště, zvládnou růst jak ve volné půdě, tak i v nádobách – proto je možné pěstovat kanadské borůvky na balkoně, na terasách nebo ve vyvýšených záhonech.

Hned na začátku je potřeba říci, že jeden keřík kanadské borůvky vám moc velkou úrodu nepřinese. Rostliny jsou totiž částečně samosprašné a k opylení bude potřeba mít alespoň dvě rostlinky. Není nutné mít oba keříky ze stejné odrůdy, ale měli bychom si pořídit minimálně takové, které mají stejnou dobu kvetení. Pozor tedy při výběru, protože na trhu seženeme jak odrůdy rané, tak středně rané, středně pozdní i pozdní.

Pěstování 

Pokud chceme vyzkoušet pěstovat borůvky na balkoně, musíme jim vybrat vhodné stanoviště. Velkoplodé kanadské borůvky vysazujeme na slunečné stanoviště nebo do polostínu. Plné slunce a úpal není pro tyto vřesovištní rostliny vhodné, ale stejně tak trvalý stín.

Kanadské borůvky na balkoně i ve volné půdě potřebují kyselou půdu. Pří výsadbě sazenic můžeme použít čistou rašelinu, kterou smícháme se substrátem na borůvky, a tím keříkům zajistíme maximální výhody na počátku růstu. Pokud se chceme rašelině vyhnout, je tu možnost pěstovat borůvky na balkoně v samozavlažovacím květináči, do něhož nasypeme substrát vhodný pro kyselomilné nebo vřesovištní rostliny. Substrát lze promíchat s trochou lesní půdy (hrabanky) nebo se zkompostovaným listím (listovkou). Při vlastním míchání substrátu zvolíme třeba kokosový substrát promíchaný s perlitem a kompostem.

Důležitá je skladba substrátu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležitá je skladba substrátu

Velkou pomoc přinese použití mykorhizních hub. Vybereme si takové, které jsou vhodné jako podpora pro růst borůvek a dalších kyselomilných rostlin.

Pro podporu kořenového systému aplikujeme mykorhizní houby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro podporu kořenového systému aplikujeme mykorhizní houby

Mykorhizní houby mají schopnost navázat se na kořenový systém rostlin, zvětšit jeho objem, a tím pomoci rostlině k rychlejšímu zakořenění a kvalitnějšímu růstu. Některé druhy hub se jednoduše přisypou přímo do substrátu, dvousložkové je potřeba rozmíchat ve vodě a aplikovat do půdy. Připravený substrát pro pěstování kanadské borůvky na balkoně ještě obohatíme o sypké hnojivo s postupným uvolňováním živin, které zajistí rostlině výživu na velmi dlouhou dobu.

Houby smícháme se substrátem přímo v pěstební nádobě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Houby smícháme se substrátem přímo v pěstební nádobě

Samozavlažovací květináč vyplníme do cca 1/3 připraveným substrátem, vsadíme sazenici a přidáme roztok mykorhizních hub. Sazenice vysazujeme stejně hluboko, jako byly v původním kontejneru. Pouze navrch můžeme lehce přisypat ještě trochu substrátu.

Kanadské borůvky budou chtít prostorný květináč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kanadské borůvky budou chtít prostorný květináč

Kanadské borůvky na balkoně budou růst ještě lépe, pokud jim dodáme mulč z kůry jehličnanů. Mulč jednak zadrží vodu, kterou minimálně ze začátku rostliny hodně potřebují, a jednak přispěje k vyváženému pH půdy.

Kanadské borůvky na balkoně budou plodit stejně jako na záhoně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kanadské borůvky na balkoně budou plodit stejně jako na záhoně

Protože kanadské borůvky na balkoně i ve volné půdě rostou vzhůru, můžeme volný prostor v květináči vyplnit rostlinami, které mají obdobné nároky na pěstování. Můžeme použít brusinky nebo lesní jahody, pokud chceme vylepšit skladbu pěstovaného ovoce, případně jako dekoraci vysadíme vřesy. Stejně jako u jiných keřů je třeba borůvky pravidelně stříhat. Po výsadbě je dobré odstranit slabé nebo poškozené výhony, klasický udržovací řez se potom provádí zjara. 

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: 29. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová