reklama

Jícha není jíška. K čemu je jícha dobrá?

Jícha je zkvašený rostlinný výluh, který se v minulosti velmi často používal jako ideální a velmi silné hnojivo pro rostliny. Dnes se k využití jíchy opět vracíme, můžeme se s ní setkat nejen na malých soukromých zahradách, ale i v ekologickém hospodářství. Jícha je alternativou k hnojivům ze živočišné výroby, tedy chlévské mrvě, která se ale zapracovává buď před sezónou, nebo po ní. Jíchu můžeme používat i během vegetační doby.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Využití jíchy

Jíchu znali naši předkové překvapivě velmi dobře. Používala se totiž jako podpora rostlin v době růstu, kvetení a nasazování plodů. Jícha pomáhá rostlinám lépe se vyvíjet a růst. Dodává jim potřebné živiny a účinné látky, díky kterým rostliny zesílí. Navíc působí proti houbovým nemocem a pomáhá odhánět škůdce.

Protože naše půda je doslova přecpaná nejrůznějšími průmyslovými hnojivy, neuškodí do ní vpravit také trochu přírodních a přirozených látek. Tak, jak na jaře nebo na podzim hnojíme pole a záhony živočišnými hnojivy (nejčastěji chlévskou mrvou), můžeme podpořit rostliny ve vývoji během vegetace jíchou. Využití jíchy není nijak závislé na ročním období.

Využití jíchy předchází její příprava. A není asi s podivem, že vás tento ryze přírodní produkt nebude stát ani korunu. Nejčastěji se používá jícha kopřivová, výjimkou ale nejsou ani jíchy z kostivalu, heřmánku, přesličky nebo levandule. Pokud chcete získat opravdu silný zákvas, nebojte se tyto a podobné byliny smíchat dohromady.

Co budete potřebovat:

  • kopřivy (kostival, heřmánek a další byliny)
  • dešťovou vodu
  • větší nekovovou nádobu s víkem
Jícha z kopřiv se používá nejčastěji
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jícha z kopřiv se používá nejčastěji
K výrobě jíchy lze použít také kostival
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K výrobě jíchy lze použít také kostival

Příprava jíchy trvá zhruba dva až čtyři týdny, což hodně závisí na tom, jaké rostliny k její tvorbě použijete, a jaké jsou aktuální podmínky. Připravte si 1 kg rostlin na 10 litrů vody. Rostliny postačí nakrájet nahrubo a vložit do nekovové nádoby. Proč nekovové? Protože uvolňování látek z rostlin může ve spojitosti s kovem (hliník, ocel a podobně) vyvolat nežádoucí chemickou reakci, která by vedla ke znehodnocení jíchy – ideální je plast nebo sklo.

Nekovovou nádobu naplňte kopřivami a zalejte dešťovou vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nekovovou nádobu naplňte kopřivami a zalejte dešťovou vodou

Byliny zalijte dešťovou vodou a přikryjte víkem – ne napevno, nechte prostor pro unikání plynů, které budou kvašením vznikat. 

Nádobu neuzavírejte úplně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nádobu neuzavírejte úplně

Pozor:

Kvasící jícha opravdu nevábně zapáchá, protože zde probíhá kvasný proces. Postavte proto nádobu co nejdál od obytných prostor i od pergol, bazénu nebo dětského koutku.

Při zakládání jíchy používejte vždy jen rostliny, které dosud nezačaly kvést, nebo už dokonce mají semena. Semena se v jíše nezničí, a naopak byste si při využití jíchy na záhonech roznesli plevel do všech koutů. Také není úplně ideální postavit nádobu se zrající jíchou na přímé slunce. Proces kvašení v takových podmínkách probíhá až příliš rychle a nemusí dojít k dokonalému vyzrání jíchy.

Co je ale velmi důležité, je míchání. Každý den je potřeba opět nekovovým materiálem (bohatě vám bude stačit silnější klacek) jíchu promíchat. Jícha je plně připravená k použití ve chvíli, kdy přestane pěnit a roztok získá tmavou barvu.

Jaké je využití jíchy na záhonech?

Jícha z kopřiv obsahuje velké množství železa, dusíku, draslíku, fosforu a zinku. Získáte tak univerzální rostlinné hnojivo, které se dá použít mnoha různými způsoby. Nejčastěji se tímto způsobem hnojí zelenina 1. trati – například rajčata nebo zelí. Naopak se nepoužívá kopřivová jícha na cibuli, česnek, fazole ani hrách. Nejlepší je využití jíchy na rostliny, které potřebují dusík. Využití jíchy jako hnojiva lze také na ovocné dřeviny, okrasné keře a květiny. Jíchu před použitím vždy zřeďte minimálně v poměru 1:10, nebo spíše 1:20.

Využití jíchy jako hnojiva není úplně vhodné tam, kde chceme cca během týdne či 14 dnů sklízet plody nebo konzumovat listy zeleniny (salát, špenát, bylinky). Zápach jíchy by totiž byl stále patrný. Jícha je ideální hnojivo, které má neomezené použití během roku. Nemusíte se tak obávat, že jste na jaře nestihli své záhony či políčka obohatit chlévským hnojem nebo kompostem, protože tyto suroviny potřebují delší čas k rozkladu. Jícha je využitelná, kdykoliv je potřeba.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno, radimejak.cz

Publikováno: 30. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová