reklama

Málo místa na zahradě? Pěstuje do výšky

Výškové pěstování (nebo také vertikální pěstování) je ideální způsob, jak mít okolo sebe spoustu zeleně, i když nemáte vůbec žádnou zahradu, vlastně ani žádný prostor. Spočívá ve využití velkoobjemových nádob i dalších nádob na pěstování rostlin, závěsných květináčů, speciálních pěstebních nádob, které lze umístit třeba na balkonové zábradlí, v neposlední řadě také ve využití pyramid a pater.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vypadá výškové pěstování rostlin?

Ne každý má štěstí na zahrádku, kde může pěstovat všechno, na co si jen vzpomene. Někdo má štěstí, že má alespoň balkon. A obyvatelé malých bytů mnohdy nemají ani to, přesto je touha po vlastní zelenině, bylinkách nebo okrasných rostlinách velká. Jak takový problém řešit, aniž byste si museli nějakou tu pěstební plochu kupovat nebo pronajímat?

Co nejde pěstovat do šířky, lze pěstovat na výšku. A takové výškové pěstování má hodně pozitiv. Využít můžete velkoobjemové nádoby, vyvýšené záhony, ale také závěsné květináče, květináče na zábradlí nebo nejrůznější pyramidy a patra. Čím méně prostoru, tím se nabízí větší kreativita, jak vměstnat co nejvíce pěstebních nádob na pár metrů čtverečních.

Na zábradlí balkonu můžete usadit spoustu truhlíků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na zábradlí balkonu můžete usadit spoustu truhlíků

Velkou výhodou, kromě velké koncentrace květináčů a dalších variant, je také výškové pěstování bez nutnosti neustále se ohýbat k zemi – což velmi ocení starší osoby nebo zdravotně znevýhodnění lidé.

Závěsné truhlíky a květináče vám ušetří ohýbání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Závěsné truhlíky a květináče vám ušetří ohýbání

Další výhodou je, že výškové pěstování zaručí rostlinám komfort, rostliny nejsou tolik náchylné na přízemní mrazíky, protože stěny záhon a pěstební nádoby prohřívají, rostliny jsou chráněné před škůdci z řad hlodavců, do vyvýšeného záhonu a závěsných květináčů neproroste žádná plevel. Vaše "zahrada" tím získá nový vzhled, pěstební nádoby nebo závěsné květináče můžete poskládat do různých tvarů a můžete pěstovat rostliny i tam, kde by vám nevyrostl ani plevel, tedy i na betonu, podlaze balkonu nebo na schodech.

Pyramidu si můžete koupit už hotovou v hobby marketu nebo v zahradnickém centru. Pokud jste ale aspoň trochu šikovní, dokážete si ji postavit svépomocí – a stejně tak nejrůznější patra a závěsy pro květináče a pěstební nádoby.

U dveří domu lze postavit vyvýšené záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U dveří domu lze postavit vyvýšené záhony

Výškové pěstování tedy názorně ukazuje, že i na relativně malém prostoru můžete dosahovat velkých sklizní. Není problém tímto způsobem pěstovat v podstatě cokoliv – od okrasných rostlin přes bylinky až po zeleninu. Dokonce i brambory se dají tímto způsobem pěstovat a není to jen o pár brambůrkách, které sklidíte.

Jednoduchá stěna pojme velké množství květináčů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchá stěna pojme velké množství květináčů

Tip redakce:

Vyzkoušejte pěstovat maliníky ve vyvýšených nádobách. Pokud se naučíte maliníky správně ošetřovat a stříhat, budete mít k dispozici spoustu chutných plodů. Stříhání maliníku není vůbec složité, pokud je budete provádět ve správnou chvíli. Hlavní je, abyste věděli, zda máte maliníky jednouplodící či víceleté. Maliník plodí na výhonech, které vyrostly v minulém roce. Jednoleté nestříhejte, protože výhony sice narostou znovu, ale nebudou plodit. U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih na všech dvouletých výhonech, které by už stejně nikdy neplodily.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, garlo.cz, chytre-bydleni.cz

Publikováno: 31. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová