reklama

O pěstování brambor nejen na polích a záhonech

Brambory se dají pěstovat na polích, na záhonech, a dokonce i v pěstebních nádobách u domu, na terase nebo na balkoně. Takto pěstované brambory v květináči nepotřebují mnoho místa ani velké množství substrátu. Ideální na takové pěstování jsou květináče textilní, které po skončení sklizně vysypete, očistíte a složíte třeba do tašky se zahradnickými potřebami. Jsou opakovatelně použitelné a díky materiálu jsou i prodyšné a propustné. Nebude se v nich tedy hromadit zbytečná vlhkost a rostliny budou mít ideální podmínky pro růst.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vypěstujte si brambory v květináči

Domácí plodiny z vlastní zahrady jsou nad všechno bohatství světa. Díky kusu půdy si můžete vypěstovat vlastní zeleninu, bylinky, ovoce i okrasné rostliny. Avšak co když žádnou zahradu nemáte? Ani v takové situaci se nemusíte vzdát čerstvých a vlastnoručně vypěstovaných plodin. Stejnou službu jako širé lány či vlastní záhony na zahradě vám udělají truhlíky, květináče a další pěstební nádoby. 

Velkým hitem jsou textilní květináče. Textilní květináče jsou moderní pěstební nádoby, které mají nesporně velkou řadu výhod. Kromě opravdu zajímavého designu jsou i plně funkční. Protože jsou vyrobeny z netkané textilie, svým složením nijak nepoškozují přírodu a rostliny v nich budou růst úplně stejně jako na běžných záhonech. Spousta textilních květináčů má uši pro přenos. Mezi další výhody textilních květináčů patří perfektní skladnost či možnost vyprání – po sklizni je jednoduše vyprázdníte, vyperete a složíte do šuplíku. Jsou totiž velice skladné a nezaberou mnoho místa na rozdíl od klasických květináčů a truhlíků.

Obchody nabízejí speciální pěstební květináče právě na brambory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obchody nabízejí speciální pěstební květináče právě na brambory

V textilních květináčích můžete pěstovat prakticky všechno, na co si vzpomenete – dokonce i brambory. Ano, je tomu tak. Brambory v květináči vyrostou úplně stejně jako na poli. Nejvhodnější čas na sázení brambor je na jaře poté, co pominou mrazy, tedy přibližně koncem března až začátkem dubna.

Sadba a výsadba

Ideální je samozřejmě koupit k tomu určenou sadbu, aby se brambory v květináči opravdu ujaly, byly zdravé a dobře rostly. Ovšem pokud zapomenete nebo neseženete tu správnou odrůdu, můžete využít i brambory, které vám začaly klíčit v komoře nebo jste je nechali od loňska ve sklepě. Důležité je, aby měly tyto brambory schopnost klíčení. 

Naklíčené brambory jsou vhodné k výsadbě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naklíčené brambory jsou vhodné k výsadbě

Co se týče substrátu, máte na výběr. Můžete využít namíchaný kompost s organickým hnojem nebo úplně obyčejný univerzální substrát, který seženete v každém zahradnictví. Brambory nejsou fajnovky, potřebují pouze kyprou půdu, a to jak brambory na poli, tak brambory v květináči. Když použijete umělé hnojivo, které obsahuje dostatek hořčíku, neuděláte chybu. Hnůj a kompost použijte na podzim, umělé hnojivo až před výsadbou brambor.

Jak pěstovat brambory v květináči

Pokud se vám textilní květináče jeví jako ideální volba pro brambory v květináči, použijte ty o objemu cca 40 litrů, určitě ne menší. Dno květináče vysypte substrátem až do výšky 20 centimetrů pod okraj. Doprostřed zasaďte 1 bramboru. I z té jedné brambory v květináči můžete sklidit okolo 2–2,5 kg brambor.

Brambory vysazujte vždy klíčkem nahoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brambory vysazujte vždy klíčkem nahoru

Brambora musí být zasazená klíčkem nahoru. Vybírejte jen takové brambory, které mají i třeba jen malý náznak klíčku. Bramboru celou zasypte substrátem. Takto připravené brambory v květináči přeneste na místo, kde nebudou na přímém slunci, aby substrát nevysychal příliš rychle. Pokud budete brambory v květináči (i v tom textilním) pěstovat na balkoně, podložte je širší podmiskou, jinak vám bude při zálivce voda odtékat pryč, a sousedé pod vámi by asi moc šťastní nebyli.

Takto pěstovaní brambory v květináči mají kromě ušetřeného místa ještě jednu obrovskou výhodu – nenapadnou je škůdci jako mandelinky nebo háďátka. Už jste někdy viděli mandelinku v pátém patře v paneláku na balkoně?

A jaké odrůdy jsou nejpěstovanější?

  • velmi časné – Minerva, Rosara, Gloria, Velox, Inova
  • rané odrůdy – Almera, Vitara, Vineta, Rosanna, Sirius
  • středně časné – Agria, Satina, Daisy, Steffi

Vegetační doba těchto odrůd je cca 90–100 dní. 

Nemusíte mít zrovna květináče z netkané textilie, stačí i jutový pytel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte mít zrovna květináče z netkané textilie, stačí i jutový pytel

Brambory v květináči není nutné ani nijak zvlášť okopávat, protože prodyšný a propustný látkový květináč bude udržovat optimální vlhkost substrátu. Také odpadá nutnost vytrhávání plevele. Brambory v květináči se tak jeví jako dokonalý způsob pěstování bez nutnosti vlastnit pole nebo zahradu.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, cestakbydleni.cz

Publikováno: 6. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová