reklama

Pěstování malin má své zásady

Pěstování malin je velmi snadné. Většinou se pěstují u plotu, kde se o ně můžete podělit se sousedy, pokud se maliny za čas nepřestěhují i k nim. Spíše počítejte s tím, že ano. Díky houževnatosti této rostliny si ji můžete vypěstovat kdekoliv, menší kultivary zvládnou i nádobu a balkon.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování malin pro začátečníky

Maliník (Rubus idaeus) je původní domácí rostlinou v celé Evropě a Asii. Maliny patří mezi drobné ovoce, konkrétně mezi bobuloviny. U malin si můžeme vybrat plody červené nebo oranžové, dokonce i žluté. Ale kromě barvy plodů je nutné také vědět, jaký typ malin máte – zda jsou jednouplodící nebo víceleté.

Pěstování malin se totiž odvíjí právě od toho, zda budete chtít rostliny, které plodí na jednoletých výhonech, nebo na víceletých. A také se musíte rozhodnout, kde budete maliny pěstovat. Běžné je pěstování malin volně na zahradě, ideálně u plotu nebo jiné opory.

Maliny je ale možné pěstovat i v nádobách. Ovšem takové pěstování malin má svá specifika. Lze sice použít běžné odrůdy, které vysazujeme do volné půdy, ale zda budou v nádobách šťastné, ukáže až čas. Pro maliníky vybíráme světlá, slunná stanoviště, v trvalém stínu špatně rodí a mají tendenci vytahovat se za sluncem do délky. Pěstování malin vychází z oblasti původního stanoviště. Jedním z omezení je například mrazuvzdornost do -20 °C. Maliníku příliš neprospívá ani větrné prostředí.

Vysazovat lze jak olistěné sazenice, tak ostříhané výhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysazovat lze jak olistěné sazenice, tak ostříhané výhony

Vysazují se je do humózní, středně těžké a dobře propustné půdy s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí. Do půdy již předem můžeme zapracovat uleželý kompost. Maliníky se hnojí brzy na jaře, než rostliny začnou kvést, vícesložkovými hnojivy (NPK nebo Cererit).

Pak už jen stačí vyhloubit jámu o velikosti 30×30×30 cm. Sazenice maliníku vysazujeme asi o 5 cm níž, než rostly ve školce, a na vzdálenost 40–60 cm. Je potřeba dopřát rostlinám pravidelnou zálivku. Abychom zamezili růstu plevelů, které odčerpávají živiny i vláhu, a podpořili kyselejší půdu, doporučujeme k maliníku přihrnout lesní hrabanku nebo mulč.

Maliníky mohou trpět několika houbovými či virovými onemocněními, jež způsobují deformování listů a květních pupenů. Nejčastější škůdci na malinách jsou mšice, z chorob je to modrošedá skvrnitost na mladých výhonech nebo rez maliníková. Na mšice je ideální použít postřik (Mospilan, Pirimor), choroby vytlačíme měďnatými přípravky, např. Champion 50WP.

Maliníky je potřeba také stříhat, ale musíme vědět, zda se nejedná o jednouplodící
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Maliníky je potřeba také stříhat, ale musíme vědět, zda se nejedná o jednouplodící

Pěstování malin v nádobách

Pro pěstování v nádobách je vhodné zvolit spíše beztrnné a trpasličí odrůdy malin. Výhodou pěstování malin v nádobách je to, že mají výrazně omezenou možnost růstu. Maliny jsou totiž poněkud invazivní, a jakmile nebudeme jejich rozpínavost regulovat, zakrátko zamoří velkou oblast. 

Pro pěstování malin v nádobách potřebujeme pěstební nádoby o objemu 8–10 l. Jako zeminu použijeme zahradnický substrát smíchaný s rašelinou v poměru 1:1. Do substrátu přidáváme hnojivo pro drobné ovoce a pravidelně zaléváme. Rostliny v nádobách však musíme na zimu ochránit před silnými mrazy např. zabalením do netkané bílé textilie nebo je přenést do interiéru.

Odrůdu volíme podle toho, kdy chceme maliny sklízet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odrůdu volíme podle toho, kdy chceme maliny sklízet
  • Druhy jednouplodící: Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II
  • Odrůdy víceleté: Ada, Heritage, Ljulia, Medea

I když při pěstování malin využíváme spíše zakrslé odrůdy, bude se hodit vhodná opora – třeba  treláž na zdi, nebo alespoň tyč s příčkami, ke které výhony vyvazujeme. 

Zdroj informací: Zahradník po ruce, zahradnictvi-spomysl.cz, dumazahrada.cz, zahradaapriroda.cz

Publikováno: 7. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová