reklama

Nestraší vám ve věži brambory?

Domácí bramborové věže jsou jednoduché konstrukce, které se dají snadno postavit, a jsou ideální pro drobného pěstitele s malým zahradním prostorem. Pěstování ve věži je skvělou vychytávkou, kterou zvládne i začínající pěstitel bez valných zkušeností. Potřebujete jen trochu slámy, zeminu, brambory pletivo nebo kari síť.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vypadá pěstování ve věži?

Máte-li k dispozici pouze malou zahradu, nebo dokonce jen balkon, můžete zkusit úsporně vypěstovat některé plodiny ve věži na brambory. Princip věže na brambory přitom funguje naprosto jednoduše a s její stavbou si poradí i úplní začátečníci.

Jedná se o originální způsob, jak si brambory vypěstovat, navíc vás nebudou vás příliš bolet záda nebo nohy. Postavit bramborovou věž přitom není nic složitého, protože jde o konstrukci z pletiva, která bývá vysoká přibližně 0,6 až 1,2 metru. K tomu, abyste si tuto věž mohli postavit, budete potřebovat pouze pletivo, slámu a zeminu, kterou věž naplníte a budete v ní brambory pěstovat.

Z kari sítě nebo pletiva udělejte válec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z kari sítě nebo pletiva udělejte válec
K pěstování ve věži budete potřebovat slámu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K pěstování ve věži budete potřebovat slámu

Postup stavby

Síť nebo pletivo smotejte a spojte pomocí stahovacích pásků. Měl by vám vzniknout válec. Válec umístěte na vámi vybrané místo. Pomocí výztužných tyčí válec upevněte, a pokud by to nestačilo, využijte ještě armovací pruty. Věž bude potřeba vyplnit slámou přibližně do 15 až 20 cm do výšky.

Spodní vrstva musí být ze slámy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní vrstva musí být ze slámy

Na slaměnou podestýlku nasypte doprostřed zeminu – nejlépe substrát pro pěstování zeleniny. Místo slámy také můžete použít hustou netkanou textilii. Na zasazení budete potřebovat sadbové brambory, které mají vysokou schopnost klíčení. Pokud neseženete brambory sadbové, při pěstování ve věži lze použít i obyčejné brambory, které máte ve spíži. Brambory pokládejte na zeminu přibližně 10 až 15 cm od sebe tak, že naklíčená očka budou směřovat směrem ven k pletivu.

V jedné vrstvě vysazujte cca 6–8 brambor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V jedné vrstvě vysazujte cca 6–8 brambor

Na brambory opět dejte slámu a substrát a celý postup opakujte, dokud nenavrstvíte dostatečně vysoký sloupec. Poslední vrstva zeminy by měla končit cca 10 cm pod horním okrajem pletiva. Vše důkladně prolijte vodou.

Zajímavosti:

  • Proč používat při pěstování ve věži slámu? Sláma zabrání vysypávání substrátu ven z věže. 
  • Naklíčené brambory začnou o několik týdnů později prorůstat skrz slámu i kari síť.
  • Z jedné hlízy sklidíte 2,5–3 kg brambor. Takže jedna naplněná věž se rovná plnohodnotnému bramborovému záhonu.
  • Věž by měla být spíš na slunci. Ve stínu by se na bramborách mohlo objevit padlí.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, adbz.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová